FinExpert.e15.cz

Rozvodovost v zemích Evropské unie

V loňském roce bylo v rámci zemí Evropské unie nejvíce manželství (v procentním vyjádření) rozvedeno právě u nás, v České republice. Počet uzavřených sňatků klesá téměř ve všech členských zemích a zároveň se zvyšuje průměrný věk partnerů při uzavírání manželství.
Rozvodovost v zemích Evropské unie

Nejméně rozvodů v katolických státech

Tradičně nejméně manželství je každoročně rozvedeno v silně katolicky orientovaných zemích Evropské unie (Polsko, Itálie, Španělsko), kde na tisíc obyvatel připadá jedno rozvedené manželství, což je třikrát méně než v Česku, Lotyšsku či Belgii. Manželství se v těchto zemích ctí jako nejcennější hodnota. Rozvodovost v zemích východní Evropy je všeobecně vyšší než v západních zemích mimo jiné proto, že ještě před několika lety bylo naprosto běžné uzavírání manželství, kdy ženichovi i nevěstě bylo těsně nad dvacet let. Během posledních let však došlo v těchto zemích k tolika změnám životního stylu, že mnoho těchto manželství uzavřených v mladém věku nevydrželo díky novým možnostem, které se před partnery postupem let otevřely. Současně se však díky otevřenosti světu změnil náhled okolí na rozvedené spoluobčany, kdy již nejsou chápání jako někdo méněcenný jako ještě před dvaceti lety. V mnoha zemích je pro mladé lidi modernější a finančně výhodnější žít spolu bez úředního potvrzení.

Manželství uzavřená ve třiceti = nižší rozvodovost

Žijeme v hektické, uspěchané a konzumní době, kdy majetek pro mnoho z nás představuje vrchol veškerého úsilí a snažení. Není pak divu, že manželství řada lidí začíná považovat za ekvivalent běžně nabízeného zboží či služby. Jestliže se vyskytnou ve vzájemném soužití první problémy, nemají zájem je vyřešit a raději si najdou si nového partnera. Někdy to až připomíná nakupování v supermarketu. Manželství již není pro všechny lidi jednoznačnou prioritou a smyslem života jako dříve a nelpí na jeho udržování za každou cenu. S ohledem na výchovu nejmladší generace takový přístup není nejsprávnější. Naštěstí stále převažují lidé, pro které patří jejich vlastní rodina a manželství k nejdůležitějším životním hodnotám.

Výrazně nižší rozvodovost vykazují manželství uzavřená okolo třicátého věku, kdy již oba partneři vědí, co od života očekávají a jakého partnera hledají. Navíc se díky svým zkušenostem již dokáží povznést nad partnerovy stinné stránky a cení si těch pozitivních. Většinou také mají stabilní zaměstnání a snazší přístup k řešení otázek spojených s bydlením. Oproti tomu manželství uzavřená mladšími partnery se často potýkají s nedostatkem finančních prostředků. S tím se pak kumulují další dílčí problémy, které se mohou stát příčinou rozvodu.

Počet rozvodů v zemích Evropské unii v roce 2003 (na tis. obyvatel)

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, Families and Births, cab 10512

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená