FinExpert.e15.cz

Rozpočtový deficit České republiky se nelíbí OECD

 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) kritizovala středoevropské kandidáty vstupu do Evropské unie za vysoké rozpočtové schodky a malou snahu je řešit.

Organizace ve své pololetní zprávě pod názvem Economic Outlook, která včera byla zveřejněna v Paříži, snížila odhady ekonomického růstu nejen pro Česko, ale i pro Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Vysoké vládní schodky a nové výpůjčky vyvíjejí podle OECD tlak na měnovou politiku a omezují tempo hospodářského růstu. Tlaky na růst výdajů v souvislosti s nedávnými volbami ve všech středoevropských zemích ohrožují stabilitu veřejných financí v době, kdy již musejí tyto země pomýšlet na splnění přísných kritérií vstupu do eurozóny.

Ekonomický růst České republiky se podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zpomalí z loňských 3,3 procenta na 2,5 procenta. Pro příští rok však už OECD očekává růst hrubého domácího produktu 3,3 procenta a v roce 2004 ve výši 3,6 procenta. Letošní zpomalení hospodářského růstu v ČR zdůvodňuje OECD oslabením vnější poptávky a ztrátou konkurenceschopnosti. K většímu růstu české ekonomiky v příštím roce by podle zprávy mělo přispět opětovné nastartování hospodářského růstu v západní Evropě a zlepšení výrobního potenciálu v ČR související s průmyslovou restrukturalizací. OECD také očekává, že v příštím roce bude mít Česká republika vyšší příjmy z turistiky, které letos výrazně poklesly kvůli srpnovým povodním. Rozpočtový deficit letos podle OECD dosáhne 5,7 procenta HDP, v příštím roce pak 6,3 procenta hrubého domácího produktu. V roce 2004 by měl schodek činit 5,7 procenta HDP. Veřejná spotřeba by letos měla vzrůst o 4,8 procenta oproti loňskému růstu o 0,3 procenta. V příštím roce by však měla růst o 2,5 procenta a v roce 2004 o jedno procento. Růst soukromé spotřeby má přitom letos dosáhnout 3,5 procenta proti loňským 3,9 procenta. V příštím roce očekává OECD růst soukromé spotřeby v ČR 3,2 procenta a v roce 2004 ve výši 3,7 procenta. OECD konstatuje, že konkurenceschopnost podniků s národním kapitálem byla zasažena silnou korunou. Další zhoršování konkurenceschopnosti by mohlo ohrozit hospodářský růst, zdůrazňuje OECD. Za vnitřní rizika označuje možnou nepříznivou reakci na velký rozpočtový deficit a případné problémy na straně nabídky, spojené s nedostatečnými pracovními pobídkami či nedostatečnou produktivitou státních podniků. Účinná opatření k řešení těchto problémů by se mohla promítnout do zrychlení růstu, uzavírá OECD.

 

Zdroj: HN

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená