Rozpadne se Evropská unie? Při pohledu na současnou migrační krizi a hrozbu terorismu, kterou není schopna EU řešit, šance výrazně stoupají. Britský předseda vlády David Cameron nedávno vznesl požadavky, za kterých je jeho země ochotna setrvat v EU, avšak konečné rozhodnutí budou mít občané Velké Británie v referendu. Pokud vládnete angličtinou, můžete si požadavky přečíst přímo na facebookové stránce Davida Camerona:
Ve zkratce „Prime Minister“ (PM) žádá o ochranu trhu a smazaní rozdílů mezi státy vně a mimo eurozónu, omezení pohybu lidí v rámci EU a také nároku na britské sociální dávky pro občany jiných členských zemí. Británie chce zkrátka „méně Evropy“ a více autonomie národních států vůči EU.
Cameron požaduje méně Evropy, respektive méně Bruselu. Od vlastních poslanců ale sklidil kritiku za to, že je moc mírný
Zda dojde k rozpadu EU, respektive zda první kostka domina reprezentující Velkou Británii shodí ten zbytek, je takříkajíc „fifty-fifty“. Aktuálně by referendum za kanálem La Manche mohlo dopadnout tak i tak. Necelá půlka Britů je pro „Brexit“ (43 %), druhá necelá půlka (38 %) proti. Velkou váhu budou podle všeho mít hlasy dosud nerozhodnutých voličů, kterých je zhruba pětina. Více už následující průzkum:
Argumentů pro „Brexit“ by se našlo hodně, mimo jiné i peníze. Britští odpůrci členství vyčíslili náklady na členství Velké Británie v EU za posledních pět let na téměř 120 miliard liber.
I v ČR se množí hlasy žádající referendum o vystoupení z EU, které zatím ale není politicky průchozí. Na vystoupení Británie z EU by se ale vsadit dalo a dost možná i vyhrát, protože nic nenasvědčuje tomu, že do doby konání referenda stoupne mezi Brity popularia Bruselu. Naopak počet těch, kteří slyší například na argumenty Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP), narůstá.
Výše vložený tvít zesměšňující Camerona, říká, že dopis, který ministerský předseda poslal do Bruselu zdaleka neodráží ty silné sliby dané britským občanům, za což Cameron čelí kritice i z řad vlastních poslanců Konzervativní strany. Karikaturista UKIPu vložil do úst německé kancléřky Angely Merkel příznačně větu: „Jé, to je velmi malé.“
Možná vás teď napadá, jaký dopad na ČR, respektive na naše členství v EU by „Brexit“ měl. Touto otázkou se zabýval i ekonom Pavel Kohout, který tvrdí, že pro nás je lepší Británie, která je součástí Unie.