FinExpert.e15.cz

Rozlučte se s padesátníky

Po desetnících a dvacetnících přestávají platit i padesátníky. Od září bude nejdrobnější mincí koruna. V obchodech se však i nadále setkáte s cenami v haléřích.
Rozlučte se s padesátníky

Dáváte dětem drobné mince do pokladničky nebo máte své místo, kam odkládáte přebytečné mince? Pokud ano, měli byste se podívat, jestli nemáte schované padesátníky. Od prvního září již padesátníky nezaplatíte. Kromě padesátníků přestávají platit i papírové dvacetikoruny.

Důvody zrušení padesátníků

Hlavním důvodem zrušení padesátníků je podle České národní banky to, že již neplní funkci oběživa. To znamená, že se z oběhu zpět do centrální banky vrací pouze zlomek mincí této hodnoty (cca 10 %). I když náklady na výrobu padesátníků nejsou vysoké, vznikají nemalé náklady firmám i občanům. Například každý obchodník, který přijímá hotovost, tedy i velké množství drobných mincí, musí v okamžiku potřeby jejich směny mince přepočítat, zabalit dle požadavků banky a dopravit do banky. V neposlední řadě usnadní zrušení padesátníků budoucí přechod na euro.

Nejmenší mincí je koruna

Od listopadu roku 2003 již nezaplatíte desetníky a dvacetníky. Poslední srpnový den tohoto roku končí platnost padesátníků. Od září se můžete setkat pouze s kovovými mincemi v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč. Z papírových bankovek přestává platit k poslednímu srpnovému dni jen dvacetikoruna. Ostatní bankovky v hodnotách 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 Kč zůstávají v platnosti. Platné vzory najdete na stránkách České národní banky.

Jak se zbavit padesátníků

Podle informací Pavla Řežábka z České národní banky je v současné době v oběhu téměř 427 milionů padesátníků. Čistě teoreticky má každý Čech v padesátnících přibližně 20 korun. Nejlépe se nastřádaných padesátníků zbavíte tak, že je do konce srpna utratíte v obchodech. I platba v obchodech má však svá pravidla. Ze zákona má obchodník právo odmítnout více než deset padesátníků v jedné platbě. Nezbývá vám tedy, než zkusit štěstí a zaplatit více než deseti padesátníky naráz nebo si připravit několik padesátníků pro každou platbu.

Pokud nestihnete utratit veškeré padesátníky do konce srpna, můžete je po dobu jednoho roku (tj. do 31. srpna 2009) vyměnit v bance (např. v bance kde máte účet). Česká národní banka vyměňuje padesátníky až do 31. srpna 2014. Najdete-li doma navíc již neplatné desetníky či dvacetníky, můžete je ještě vyměnit u České národní banky do konce října 2009.

Poplatky spojené s výměnou drobných

Banky mohou za výměnu platných mincí vyžadovat poplatek. V praxi vám banka do určitého počtu kusů vymění mince zdarma. Po překročení stanoveného limitu je zpravidla vyžadován poplatek (viz. tabulka). Pokud se tedy rozhodnete vyměnit větší množství padesátníků ještě do konce srpna, počítejte s poplatkem. Po skončení platnosti mincí (u padesátníků tedy od 1. září 2008) provádějí banky výměnu zdarma. Podmínkou bezplatné výměny je pouze roztřídění mincí podle nominální hodnoty a u většího počtu mincí jejich zabalení po 100 kusech do sáčků nebo po 50 kusech do svitků (roliček). Sáčky byste měli dostat zdarma na pobočce banky či přímo v České národní bance.

Poplatky spojené s výměnou mincí
BankaZdarmaZa poplatek
BAWAG Bankdo 100 ks5 % (min. 25 Kč)
Citibankx0,5 % (min. 30 Kč)
Česká spořitelnado 100 ks2 % (min. 100 Kč)
ČSOBdo 49 ks2 % (min. 100 Kč)
GE Money Bankdo 500 ks220 Kč + 20 Kč za každých započatých 100 ks
Komerční bankydo 200 ks2 % (min. 200 Kč)
Oberbankdo 500 ks1 %
Raiffeisen Bankx20 Kč za každých započatých 100 mincí
UniCredit Bankdo 100 ks10 % (min. 100 Kč)
Poznámka: platí pro občany (FO)
Zdroj: Sazebníky bank

Jaký bude život bez padesátníků?

Při zrušení desetníků a dvacetníků se v médiích často objevovaly diskuze o možném zvýšení cen nejrůznějších výrobků a služeb. S odstupem času lze říci, že zrušení nejmenších mincí nebylo tím hlavním důvodem k růstu cen. I když desetníky a dvacetníky již několik let neplatí, v obchodech se stále běžně setkáte s cenou 9,90 Kč či 29,90 Kč. Psychologický efekt „výhodnější“ ceny je natolik silný, že ani po zrušení padesátníků podobné optické vylepšování ceny nezmizí. I bez padesátníků zaplatíte při nákupu výrobku s cenou 29,90 Kč rovných třicet korun. Po zrušení padesátníků se zaokrouhlí na celé koruny konečná cena vašeho nákupu.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

na efekt nejen u nás
kos
20. 8. 2008, 08:34
platba kartou
Lukáš
13. 8. 2008, 09:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená