FinExpert.e15.cz

Rozhovor s Jiřím Vodičkou: Fio má dobře našlápnuto k dalšímu rozvoji

Dokáže RM-Systém jít vstříc investorovi a prokáže svou životaschopnost?
Rozhovor s Jiřím Vodičkou: Fio má dobře našlápnuto k dalšímu rozvoji

Akciová společnost RM-SYSTÉM působí od roku 1993 jako organizátor mimoburzovního trhu s cennými papíry. V prvních letech své existence úspěšně realizoval obchody s cennými papíry více než tři a půl milionů lidí, kteří často prodávali akcie z kuponové privatizace. Za 15 let své existence pak realizoval obchody za více než 823 miliard korun, přičemž toto číslo díky největšímu zájmu o akcie za celou patnáctiletou historii dále svižně roste.


Jiří Vodička (30), Ředitel pro strategii a marketing a člen představenstva odpovídá za spolupráci s tvůrci trhů z řad obchodníků s cennými papíry a marketingové aktivity akciového trhu. Mezi jeho nejvýznamnější pracovní projekty patří systém obchodování s akciemi EasyClick. Je členem výboru ČNB pro makléřské zkoušky a má několikaleté zkušenosti s řízením event marketingových aktivit Volkswagen Group Russia. Mezi jeho záliby patří zejména cyklistika, běžecké lyžování a cestování do netradičních zemí. V předloňském roce absolvoval ve Švédsku Vasův běh, nejdelší světový závod v běhu na lyžích v délce devadesáti kilometrů.


Nejprve bych se rád zeptal, jak dlouho již „kopete“ za RM-Systém a které z období a proč považujete z tohoto osobního pohledu za nejúspěšnější a které naopak za nejméně vydařené? Jaký vliv měla na RMS změna vlastnické struktury z podzimu 2006?

„Kopu“ již osmou sezónu. Za nejvydařenější považuji poslední tři sezóny, kdy se nám společně s kolegy podařilo uvést v život nové projekty a zrealizovat mnoho zajímavých nápadů. Méně příznivé bylo období okolo roku 2001 až 2003, kdy celý český akciový trpěl sníženým zájmem investorů. Profesně to však považuji za přínosné období.

V té době se na RM-S pracovalo na velmi zajímavých projektech jako napojení na derivátový trh na vídeňské burze nebo vypořádací systém SVYT. S výjimkou internetového obchodování se ostatní projekty nepodařilo v té době uvést v reálný život. Přesto jejich doba přišla a pro zajímavost – na základě tehdy získané licence SVYT jsme se v loňském roce mohli spustit obchodování zahraničních akciích na RM-S.

RM-S získal v předloňském roce akcionáře, jejichž zájmem je jeho dlouhodobý rozvoj jako burzy cenných papírů. Výsledky posledních měsíců ukazují, že to bylo velmi prospěšné. Osobně si myslím, že ten skutečně největší přínos stávající vlastnické struktury poznají investoři až v následujících měsících. Souvisí to zejména s technologickou vyspělostí celé Finanční skupiny Fio a možnostmi rozvoje služeb burzy RM-SYSTÉM.

Souhlasíte s tvrzením, že RM-Systém se loni znovu narodil? Objemy aukčních obchodů daly vzpomenout na „zlaté kuponové časy“ let devadesátých. Co bylo příčinou tak dramatického nárůstu obchodů a jak si vedete v letošním roce?

Jsou to především inovace služeb jako EasyClick, prodloužení doby obchodování anebo nové české i zahraniční akcie. Výrazněji jsme také investovali do marketingových aktivit v oblasti propagace.

Po prázdninách bude mít za sebou dva roky systém EasyClick. Můžete v krátkosti vysvětlit drobnému investoru jeho princip a důvody, proč by měl koupit akcie jeho prostřednictvím? Bude se počet emisí v něm nějak dále rozšiřovat?

EasyClick je jednoduchý pokyn k nákupu nebo prodeji vybraných akcií na trhu RM SYSTÉM. Nákupy a prodeje akcií se jednoduše zadávají v násobcích počtu akcií v rámci tzv. EasyClick lotů, jejichž velikost je nastavena tak, aby byla dostupná také pro menší a střední investice individuálních investorů.

Důvody pro investory jsou tři:

EasyClick je snadný - zadáte si, jakou akcii, za jakou cenu a v jakém množství chcete koupit.

EasyClick je dostupný. Velikost lotů je nastavena tak aby byla dostupná pro menší a střední investory, kteří nemusí investovat miliony jako na jiných burzách. Můžete obchodovat přes internet nebo osobně.

EasyCLick je poplatkově nejvýhodnější způsob obchodování s českými akciemi. Z hlediska poplatků se jedná o nejvýhodnější způsob obchodování z pohledu menších a středních investorů.

Na své si přijdou i větší investoři. Poplatek z jednotlivého obchodu v EasyClick není větší než 3 400 Kč při sazbě 0,29 % z objemu obchodu. V praxi to znamená, že když podáte pokyn na nákup 50 lotů ČEZ (2500 ks) v objemu 3,2 mil. Kč, není poplatek 0,29% z 3,2 mil. Kč (9 280 Kč), ale pouze 3 400 Kč.

V září 2007 jste uvedli na RMS první zahraniční akcii, Deutsche Telekom. V únoru letošního roku přibyly další tituly jako Nokia nebo Volkswagen. Chystáte rozšíření o další tituly?

Nechceme trh zahltit velkým množstvím zahraničních akcií, s nimiž by se neobchodovalo. Nyní podporujeme růst likvidity u stávajících zahraničních akcií, například zúžením spreadu při kotacích market makera. Zejména u Nokia, Deutsche Telekom a Intel mají tato opatření pozitivní efekt.

Poslední horká novinka je z letošního května. Na RM-S se začíná obchodovat s investičními certifikáty. Jak jste zatím spokojeni? V čem je pro investory výhoda oproti nákupu těchto instrumentů na klasické burze? Jaké typy certifikátů plánujete v RMS obchodovat, a budou v české koruně? Který z nově uvedených certifikátů zaujal Vás osobně?

Certifikáty mají svůj potenciál. Věřím, že v následujících měsících se budou těšit větší oblibě investorů. Zaujal mě klasický indexový certifikát na index PX. Výhodou obchodování na RM-S je možnost koupit certifikáty v menším objemu než na burze.

Z předchozího výčtu je zřejmé, že RM-Systém jde opravdu drobnému klientovi naproti. Dočkáme se proto nějaké další převratné novinky v roce 2008? Prozradíte, co chystáte?

Novinky chystáme především s významnými inovacemi celého obchodního systému. Podrobnosti ale ještě neprozradím.

Boj o drobného klienta je zejména bojem o poplatky. Myslím, že RM-S v tomto směru čeří vody a nutí jít dolů s poplatky i on-line burzovní brokery. Jak vidíte situaci ze svého pohledu?

Myslím, že zrušením minimálního poplatku za provedený obchod se hodně prolomily ledy.

Naše strategie je, aby EasyClick byl pro investory poplatkově nejvýhodnější způsob obchodování českých akcií. Odpovídajícím způsobem tak reagujeme a budeme reagovat na kroky ostatních hráčů na trhu.

V minulých dnech podepsal prezident Klaus novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která i do českých zemí zavádí evropskou směrnici o finančních službách, tzv. MiFID. Zákon se RMS hodně dotýká. Stane se RM-Systém klasickou burzou, a co se změní po implementaci směrnice pro drobného investora?

RM-S se stane burzou cenných papírů, která se orientuje na malé a střední investory.
Z pohledu RM-S to znamená příležitost snadněji komunikovat s investory. Dnes je rozdíl mezi burzovním a mimoburzovním trhem z pohledu investora (nikoliv právníka) velmi malý. Nebude tak docházet k nesprávné interpretaci toho, co burza RM-SYSTÉM nabízí.

Jak byste charakterizoval současné vztahy s pražskou burzou? A jak na vás pohlíží v současném globálním světě třeba zástupci německých burz?

Z našeho pohledu jsou vztahy s burzou korektní. Pro nás nemá smysl tlačit se na dominantu evropských burz, tedy vynaložit pracovní kapacitu a finanční prostředky na získání obchodů s cennými papíry, které jsou v portfoliích velkých institucionálních klientů. Jdeme cestou rozvoje trhu, který je určen individuálním investorům a obchodníkům s cennými papíry, kteří se na tento segment zaměřují.

Jak investujete své volné prostředky Vy osobně? Co Vám práce pro RM-Systém přináší do osobního života?

Jako člen představenstva RM-S jsem z důvodu potenciálního insider tradingu určitým způsobem omezen v obchodování s akciemi. Proto mé investice nesměřují do akcií, ale jsou v největší míře uloženy v několika nemovitostech.

Baví mě pracovat na RM-S a v celé skupině Fio, která má velmi dobře našlápnuto k dalšímu rozvoji.

Děkuji za rozhovor.

Marek Janšta

Tento článek byl publikován ve spolupráci se serverem FondMarket.cz

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Jiří Vodička?
.
11. 8. 2008, 20:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená