FinExpert.e15.cz

Rozhovor: Proč svěřovat peníze poradci?

Přidaná hodnota poradce není jen v tom, že zná produkty. Měl by vás naučit o financích jinak myslet, říká v rozhovoru Zdeněk Simaichl ze společnosti Partners.
Rozhovor: Proč svěřovat peníze poradci?

Existuje nějaký návod, jak si sestavit „finanční plán“?

Základem skutečně je uvědomit si, kam peníze utíkají a odkud přicházejí, tedy přesně měsíc sledovat jednotlivé položky výdajů. Sestavit si je do kategorií, udělat si jasno v tom, kde je možné do budoucna ušetřit. Poté je zásadní tvorba likvidní finanční rezervy pro nenadálé události, která by měla odpovídat zhruba šestinásobku měsíční spotřeby. Dále je třeba řešit zajištění, a to zejména v případě živitele rodiny, vysokých dluhů, rizikových koníčků či nepojištěného majetku. Z dlouhodobých otázek je třeba uvažovat nad zaopatřením dětí a především zajištěním životního standardu v důchodovém věku.

Jaké jsou základní principy finančního poradenství?

Naše firma postupuje ve spolupráci s klientem v několika krocích. Po důkladné analýze finanční situace jednotlivce nebo rodiny prezentuje poradce návrh řešení finančního portfolia a vysvětluje ho klientovi. Poté, co je klient s řešením spokojený a rozumí mu, dochází k postupné realizaci portfolia, uzavírání smluv apod. Cílem poradenství je optimalizace finančního portfolia a struktury výdajů, tvorba rezerv a dlouhodobá a cílená tvorba majetku.

Když si budu kontrolovat smlouvy, které mám doma už uzavřené, na co se mám ve smlouvách vlastně podívat?

Obecně záleží na tom, proč se na ně chci dívat. Podle toho se budu rozhodovat, zda je něco dobré nebo špatné. Obecně bych se podíval, zda vyhovuje výše zajištění mým současným příjmům a závazkům, dále zdali jsou mé krátkodobé rezervy dostatečné. Položil bych si otázku, zda tvořím dostatečně dlouhodobé rezervy. Využívám ty správné produkty? Jaká je jejich efektivita? Třeba v případě investic bych se měl zaměřit na to, zda jejich výkonnost a vlastnosti odpovídají mým potřebám. Velmi často je důležitý ten první krok, kdy si klient dá všechny smlouvy na jednu hromadu. Přidá k nim výpisy z účtů, podívá se na stav svých investic, pojistné částky, vývoj částek na jednotlivých smlouvách a zamyslí se, proč tu kterou smlouvu vůbec má. Jestli je mu jasný smysl a výhoda daného finančního produktu.

Když má tedy například rodina děti a splácí hypotéku, jak mít nastaveno pojištění?

Pokud jde pouze o hlavní tarif, tedy pojištění pro případ smrti, zajišťuje se obvykle na trojnásobek ročního příjmu. Když má k tomu klient ještě i úvěr, tak ještě přibude navíc celá, případně poměrná část úvěru. Zajišťují se ti členové rodiny, kteří přispívají svými příjmy do rodinného rozpočtu a to poměrně, ve většině případů manželé - rodiče. Konkrétní částky a struktura zajištění vyplývají vždy ze struktury příjmů a výdajů, počtu ekonomicky závislých osob, úvěrového zatížení, budoucích plánů, rizika a dalších.

Proč využít služeb finančního konzultanta?

Přidaná hodnota dobrého finančního poradce není jen v tom, že zná produkty. Měl by vás naučit o financích jinak myslet. Měl by vás přimět k tomu, abyste se zamysleli nad finanční stránkou svého života dlouhodobě a neplánovali finance doslova od výplaty k výplatě. Samozřejmě další obrovskou kapitolou jsou samotné produkty, jejich porovnání, jejich parametry a vhodnost. Možná je v silách každého se probrat stránkami jednotlivých bank a vybrat si dobrý spořicí účet. Nedovedu si však představit, že by si někdo na internetu nějak vybíral a nastavoval pojistné produkty, investiční portfolio apod. Navíc, většina lidí na to nemá vůbec čas, stejně jako se nebudou učit znát a rozebírat součástky svého auta, místo toho, aby ho prostě odvezli do servisu k odborníkovi. Kvalitní finanční konzultant finančním trhem, produkty i hledáním řešení pro své klienty žije, a proto má pochopitelně mnohonásobně lepší přehled o tom, co se ve financích děje.

Děkuji za rozhovor.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Poradce
Jan
12. 4. 2010, 20:45
Re: Poradce
On
12. 4. 2010, 00:07
Re: Poradce
JAN
9. 4. 2010, 15:41
Re: Poradce
Joe
9. 4. 2010, 14:45
Poradce
Petr
8. 4. 2010, 00:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená