FinExpert.e15.cz

Rozhovor: František Ringo Čech o penězích

V zářijovém čísle časopisu Osobní finance vyjde rozhovor a Františkem Ringo Čechem. Vzhledem k rozsahu rozhovoru jej není možné otisknout celý, proto vám tento text přinášíme již nyní, a to v původním znění bez jakýchkoliv oprav.
Rozhovor: František Ringo Čech o penězích

Klepněte pro větší obrázek

Jak moc jsou pro Vás důležité peníze?

Peníze mají velkou moc, ale v mém věku už by člověk měl vědět, kam ta moc zasahuje a na co peníze nestačí. Rozhodně si za ně nekoupíte lásku, štěstí, ani zdraví. Pokud jste sobec, pak si za peníze můžete koupit určitou spokojenost. Velmi dobře to podle mne vyjádřil Miloš Forman, který řekl, že peníze dávají člověku svobodu.
Každopádně jsem dnes přesvědčen, že v tomhle světě je moc peněz větší než moc politická. V demokratickém státě, v tom našem samozřejmě ne, ten „není korupční“, si můžete z úředníků státního aparátu koupit naprosto kohokoli. Záleží pouze na výši konkrétní částky. 

Za co utrácíte nejraději a za co nejvíc?

Já mám celkem minimální spotřebu. Přestal jsem hulit a ze šedesáti cigaret denně jsem šel na nulu. Nepiju. Hodně ale projedu autem, ve kterém trávím polovinu života, kupuju si knížky a cédéčka. Taky chodím rád na koncerty, což přijde na šest až osm stovek za lístek. No a když chci třeba pozvat syna, tak už je to pěkná rána. Jinak ale vlastně žiju dost skromně.  

Pamatujete si, jaký byl váš nejnižší výdělek za práci či brigádu?

Nejnižší výdělek je, když vám nedají nic, což se někdy stane, i když to není součástí domluvy. Já jsem drahej umělec, ale nemusím dostat vždycky zaplaceno. Když je to smysluplný, tak klidně dělám i zadarmo. Dávám si ovšem dost pozor na dobročinnost. Pokud možno nedávám peníze v hotovosti. Potřebujete jídlo – přivezu svíčkovou, potřebujete hračky – přivezu panenky. V žádným případě vám ale nesvěřím peníze, abyste za ně nakupovali nepotřebný blbosti, který slouží jen vaší rozmařilosti a ničemu a nikomu jinýmu.

Takže žádné peněžité dary na dobročinnost zásadně nedáváte?

Já trochu nadsazuju, protože nějaký pravidelný příspěvky na vybraný věci dávám. Rozčiluje mě ale imbecilita, s jakou jsou tyhle organizace vedený. Pošlete jim peníze a čekal byste, že si vás zaevidují do nějaký zvláštní složky dárců a tím pádem nedostanete za týden do schránky další, úplně stejnou složenku. Místo toho vás ale zasypou žádostma o další příspěvky, tím pádem i znechutí a příště prostě nedostanou nic.

Mám pocit, že některé dobročinné organizace mají opravdu dost vysoké administrativní náklady…

Oni s těma penězma prostě neumí hospodařit. Nedávno mi ohledně dárcovství kostní dřeně poslali nákladný, na křídovém papíru vyvedený časopis, kde byl třeba ředitel, jak chytá psa, jeho náměstek při sportu a podobně. To muselo stát opravdu hodně. Já to pak řek někde v rádiu a oni mi napsali, že šlo o sponzorský dar. Možná se pletu a ani tahle činnost se bez podobné propagace neobejde, ale já to nevidím rád a jsem přesvědčenej, že jsou to prostě vyhozený peníze, který by mohly sloužit jinde mnohem líp.

Klepněte pro větší obrázek

Co vás naposledy překvapilo v souvislosti s penězi a placením?

Teď mě pěkně nadzvedlo, když jedna paní tady u nás na Jílovišti dostala od ČEZ-u nadutej vyděračskej dopis, kde stálo, že pokud chce zvýšit sílu jističe z 16 na 25 ampér, musí na vlastní náklady nechat vykopat 180 metrů dlouhej příkop a včetně technické dokumentace ho ráda a dobrovolně darovat ČEZ-u. To je na skoro na trest smrti! Lotři! Lotři! 

Využíváte některý typ přímého bankovnictví?

Kdepak, já píšu tužkou do notesu, chodím na přepážku a posílám složenky. Mě už se nevyplatí učit se ovládat tyhle věci, stejně stojí za hovno. Když přede mnou někdo platí kartou, tak se to vždycky zastaví. To fakt neberu jako pokrok. 

Kdo se stará o vaše peníze? Vy, partner nebo finanční poradce?

Není jich tolik, aby se o ně někdo musel starat. Takže tuhle činnost zvládám sám. 

Nakupujete přes internet?

Ne, nenávidím počítač a používám ho z donucení okolnostma. Internet ani neumím zapnout. Lidi, kteří mají vyvíjet nějakou činnost, nemůžou surfovat na internetu. To je pro povaleče.

Kvůli čemu byste se zadlužil?

Ne, v žádném případě! Já byl vychovanej podle hesla „dluh ujídá z mísy“ a podle toho se řídím. O tom, že je to heslo správný a člověk by se měl snažit vystačit se svými vlastními penězi, mě přesvědčují opakované případy lidí, kteří si půjčují ode mne. Když se jich zeptáte, kde mají jistotu, že mi třeba za půl roku ty prachy vrátí, většinou uslyšíte imbecilní odpověď z říše fantazie a je vám jasný, že stejně jako ty peníze nemá teď, nebude je mít ani potom.

Klepněte pro větší obrázek

Takže nabídky leasingových a splátkových společností vás vůbec neoslovují? :)

Když si kupuju auto na leasing, snažím se mít v zásobě dost peněz, abych měl na splátky na rok dopředu a v každém případě dokázal splatit co dlužím. Ale za letáky a reklamy typu „Neplaťte, my platíme za vás“ bych nechal tvůrce zavřít. Vždyť je to podvod, na kterej bohužel naletí spousta důvěřivých hlupáčků a nešťastníků se slabou vůlí. Mám za to, že o tyhle lidi by se měl stát postarat tak, že původce reklam pošle do Ruzyně. A to nemyslím letiště.

Co byste udělal s vyhraným milionem korun?

Kdybych ty peníze nutně nepotřeboval, tak bych je dal Slávii. Já ale nehraju. Sázkaři a gambleři jsou dobrovolní dárci peněz a měli by si uvědomit, že když oni sází, vyhrává někdo úplně jinej. Ten někdo kalkuluje s nezřízenou lidskou touhou po penězích, která někdy lidi přiměje uvěřit i naprosto neuvěřitelným imbecilitám.
Ke mně jednou přišel chlapík a tvrdil, že má doporučení od mýho známýho a má pro mě velmi lukrativní nabídku. A povídá: „Potřeboval bych pět tisíc korun a když mi je teď půjčíte, tak vám ve čtvrtek donesu osm.“ Já měl takovou radost, že ho vidím, protože jsem o těchhle lidech vždycky čítával jenom v černý kronice, že jsem zavolal z baráku celou rodinu „pojďte se podívat, už je tady“ a říkám mu: „Můžete mi to zopakovat, co jste teď povídal?“ On sice viděl, že je asi trošku mimo, ale přeci jen to řek znovu. Já na to: „Pane, to jste čaj. Když vy mně teď dáte deset, tak já vám ve čtvrtek dám dvacet!“ On pak říkal něco jako, že tolik u sebe nemá a tak a já mu řekl, aby se určitě stavil, až těch deset sežene. No a pak už jsem ho samozřejmě neviděl.
Teď si ale představte, že přijde za někým, kdo mu to bezelstně zbaští. Rodina, která na těch pět tisíc několik měsíců dře, má před sebou najednou lákavou možnost, že by už za pár dní mohli mít o další tři tisíce víc. Tak mu to půjčí, protože lidskej rozum je zašlapanej chtivostí po těch penězích. A bác! Ve čtvrtek hovno! Jak říkám, lidská společnost by měla takový důvěřivý lidi chránit a tyhle podvodníky nemilosrdně trestat. 

Myslíte si, že peníze kazí charakter?

Slaboši a šmejdi jsou zkažení ještě předtím, než dostali peníze. Peníze můžou charakter deformovat, ale k tý deformaci musí být předpoklad. Pana Svěráka nemůžou zkazit peníze, Formana nemůžou zkazit peníze stejně jako nezkazily Jaggera. Zkazily ale třeba všechny ty, kdo se udrogovali. Peněz se dá prostě užít různým způsobem a pro mě je obrovským příkladem Mick Jagger, který je opravdu používá ku prospěchu svému i jiných. 

Koho považujete za opravdu bohatého?

Podle mě začíná bohatství tam, kde vám jen úroky z uloženého vkladu pokryjí nadstandardní, nikoli ovšem rozmařilý, život.

Jaká byla vaše nejhorší a nejlepší investice?

Nejhorší investice byla spojená s kupónovou privatizací, které jsem uvěřil a nakoupil akcie firmy Cutisin v Jilemnici. Firma Cutisin se mnou vyjebala stejně jako s ostatními drobnými akcionáři, které donutila akcie prodat. Já jsem ty akcie odmítl prodat, protože jsem chtěl zůstat akcionářem. Tím koneckonců jsem dodnes a akcie mám, i když si s nima akorát tak můžu vytřít zadek. Napsal jsem řediteli firmy, že ty akcie nechci prodat a on mi odpověděl poměrně zpupným dopisem s pravopisnejma chybama, že tohle takzvané navýšení, rozuměj okradení, odhlasovali poslanci a že jsem pro to určitě zvedl ruku i já, protože jsem tehdy seděl v parlamentu. No, asi nezvedl. Každopádně nechápu, proč se o privatizaci už dnes nemluví. Taková krásná akce. Dneska se měly už rozjíždět velký procesy, který by tady tuhle lotrovinu vyřešily. Kdybyste mimochodem chtěl akcie Cutisinu, tak přijeďte a já vám je dám. Můžete si s nima třeba podložit skříň. Trest smrti!

Klepněte pro větší obrázek


František Ringo Čech (1943)

Bubeník, herec, malíř, spisovatel, scénárista, textař, konferenciér, politik a nadšený amatérský fotbalista. Studoval bicí na konzervatoři, v 60. letech byl zakládajícím členem a bubeníkem skupiny Olympic, později kapelníkem hudební skupiny divadla Semafor. Natočil několik alb s Viktorem Sodomou a později založil další skupinu s Jiřím Schellingerem. Má na kontě několik knih a divadelních her. V současnosti se věnuje především vlastnímu Čechovu prozatímnímu divadlu, psaní a malbě naivních obrazů. Majiteli některých jeho děl jsou například Arnold Schwarzenegger, Franco Nero, Annie Girardotová nebo Michelle Piccolli.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená