FinExpert.e15.cz

Rozhovor: Český sen Tomia Okamury

Tomio Okamura dnes žije český sen, v minulosti bojoval proti předsudkům. Přečtěte si rozhovor z časopisu Osobní finance.
Rozhovor: Český sen Tomia Okamury

Klepněte pro větší obrázekTomio Okamura šéfuje Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur a je známý z investorské show České televize Den D. Společně s Danou Bérovou investoval například do cestovky pro plyšáky. Cestou na vrchol se musel vyrovnat s předsudky, závistí i šikanou, před kterou v českém dětském domově chránil i svého mladšího bratra.

„V Japonsku platí, že když je někdo šikovnější a lepší, přiučíme se od něj a snažíme se, abychom se rychle dostali na jeho úroveň. V Česku lidi zdržuje závist, ale pokud se jí zbavíme, budeme se posunovat rychleji vpřed,“ píše Tomio Okamura v knize Český sen, kterou sepsal společně s novinářem Jaroslavem Novákem Večerníčkem.

Jak se buduje Český sen

Vaše křestní jméno znamená duševně bohatý, jak byste se označil vy, kdybyste si měl vybrat nové jméno?

Nevím, jsem spokojený se jménem, které mi dali rodiče. A posouzení sebe sama radši nechám na jiných. Co však můžu říct, je to, že se snažím žít ze všech sil, co nejvíce aktivně a život nepromarnit. Nechci totiž, aby se někdy opakovaly moje zkušenosti z dětství, kdy se mi lidé pro můj odlišný vzhled vysmívali a odstrkovali mě. Zajímavé je, že v Japonsku si rodiče křestní jména svých dětí vymýšlí, a proto neexistují svátky, protože je tolik možností, že by nešly dát na seznam.

V knize mluvíte otevřeně o věcech, o kterých většina lidí raději mlčí.

V knížce jsme popsali všechno tak, jak se to událo. Pokud budeme pořád zticha a například korupční jednání nezačneme otevřeně pojmenovávat, tak se přece nic nezmění. Závěr ponechávám na čtenáři. Bytostně nesnáším korupci či úplatky, je mi z toho zároveň špatně a zároveň smutno, kam až jsme to v naší zemi dopracovali.

Nebojíte se následků? Už vám dorazila třeba trestní oznámení od společnosti Coface či jiných?

Co se týče firmy Coface, trestní oznámení by mi nevadilo, jelikož by poté konečně museli sami rozkrýt všechny své praktiky, aby dokázali opak. A konečně bychom se snad dozvěděli, proč tato mezinárodní ratingová firma lživě prohlašuje o jiných, že mají finanční problémy, a tím je poškozuje. A tyto lživé informace dokonce prodává jiným, čímž je poškozuje také.

V politice vítězí ti agresivnější

Zmiňujete fakt, že nejpoctivější a nepracovitější lidé jsou často zařazeni na nevolitelná místa na kandidátkách. Opravdu musí být člověk „lotr“, aby se dostal do parlamentu, nebo rady města?

V parlamentu znám i mnoho slušných lidí, o některých přece také v knize píšeme. Bohužel často dochází k situaci, že ti slušní jsou méně razantní a navrch tak mají ti agresivnější.

Určitě dostáváte nabídky jít do voleb, uvidíme Tomia Okamuru na kandidátkách?

Tyto otázky mne vždy překvapují, zatím jsem o tom neuvažoval.

Václav Fischer občas svádí krach své cestovní kanceláře na vstup do politiky. Opravdu je pro české byznysmeny politika tak smrtelná?

Myslím, že není. Záleží přece jen na schopnostech toho daného člověka, zda to dokáže zvládnout. V politice se však stejně jako v byznysu či v životě unáhlenost nevyplácí.

Ať politiky jenom nehaníme, je potřeba říct, že se setkávají s obrovskou závistí. Jak píšete, v Japonsku nahrazují lidé závist snahou poučit se od lepších či schopnějších. Jak se tohle může naučit český národ, je to pozůstatek komunismu?

To, že závist zdržuje, chápe Japonec či Američan již od narození. Závist nic neřeší, jen ujíždí vlak. V kapitalismu, kde schopnější či pracovitější vítězí, není na výmluvy čas. Zbavit se závisti, vzájemně si přát a mít radost z úspěchu jiných, to pro člověka zvyklého na rovnostářský systém žádá určitou vnitřní sílu. Ale věřte mi, že pak sám člověk velmi posílí, osvobodí se od zbytečných sžíravých pocitů a posouvá se mnohem rychleji kupředu. Od lepších či úspěšnějších je dobré se raději rychle přiučit, okoukat, jak to dělají, a pak se je pokusit dohnat či nejlépe předehnat.

Jakmile přijde v Česku řeč na cestování, debata se často stočí ke krachům kanceláří a agentur. Vybočujeme z průměru evropských zemí?

Nevybočujeme. V České republice máme okolo 1 100 cestovních kanceláří a za poslední 3 roky jich zkrachovalo přibližně třináct. Například v Dánsku, které má jen polovinu obyvatel oproti naší zemi, mají přibližně 600 cestovních kanceláří a za poslední 3 roky jich zkrachovalo patnáct. Situace u nás je tedy podobná jako ve vyspělých zemích západní Evropy.

Pokud byste nemohl na dovolenou jet s vlastní kanceláří, dáte přednost cestování po vlastní ose, nebo se na českém trhu najdou cestovky, které mají vaši důvěru?

Já bych cestoval po vlastní ose, ale nikoliv z důvodu, že jiným nevěřím. Mám rád cestování na vlastní pěst a jsem v cestování dostatečně zkušený a jazykově disponovaný.

Drsný investor ze Dne D

Ve Dni D působíte velice drsně a zkoušíte rozstřílet předkládaný byznys plán. Dáte víc opravdu na čísla, nebo je pro vás důležitější osobnost podnikatele?

Osobnost z hlediska podnikatelského potenciálu poznám právě z precizního přístupu. Uvědomme si, že my v pořadu Den D investujeme skutečně své vlastní peníze. Je to skutečná reality show a tím je tedy náš čas pro rozhodování velmi omezený. Takže je pochopitelné, že do nerealistických snílků své peníze investovat nebudu. Nezapomeňte, že následně se soutěžícím zakládáme většinou společnou firmu, takže si musíme dostatečně vzájemně rozumět.

Na obrazovce to vypadá, že jste více byznys andělé než ďáblové. Do kolika projektů jste nakonec investoval?

V rámci obou řad pořadu jsem na obrazovce přislíbil investovat do osmi firem, avšak nakonec došlo k investici pouze ve dvou případech. Důvody, proč jsem do zbylých šesti projektů nakonec neinvestoval, jsou zcela jednoduché. Uchazeči totiž před námi nepřiznali a zatajili exekuce, obrovské dluhy, lhali, nebo dokonce ukradli již patentovaný nápad někomu jinému. Konkrétně toto dokonce šetřila kriminálka a odvysílaný pořad použila následně v důkazním řízení. Ve všech těchto případech nám smlouva s Českou televizí umožňuje odstoupit z již slíbené investice. Doporučuji tedy všem budoucím uchazečům, aby nám řekli otevřeně a upřímně před kamerami vždy celou pravdu a nic takového nezatajovali.

Pokud by měl někdo smělý nápad vás kontaktovat s byznys plánem mimo televizní obrazovku, jste ochotný přistoupit na schůzku, nebo jste byznys andělem jen ve Dni D?

Do skončení třetí řady Den D, kterou začneme v létě natáčet a bude se vysílat v lednu až březnu 2011, budu investovat pouze v rámci pořadu. Nyní mi totiž začíná hlavní turistická sezona a jsem značně vytížený, především prací dobrovolníka v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. Navíc letos začínám se stavbou svého domu, a jak tak slyším od přátel, bude to také vyžadovat moji zvýšenou pozornost.

V jakém oboru jste nejpřístupnější pro investici?

Upřímně, jsem otevřený investici do jakékoliv firmy, ale pravdou je, že bych nikdy neinvestoval například do zbraní. I když vím, že se právě v tomto odvětví točí obrovské peníze. Prostě nechci být účastný něčeho, co pak zabíjí lidi nebo jim způsobuje bolest. Nechci dělat něco jen pro peníze, to už nemám zapotřebí. Chci, aby mě ta investice také pocitově bavila, těšila. Proto o franšízu či distribuční firmy všeobecně zájem nemám, jelikož hledám především unikátní projekty.

Děkuji za rozhovor.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

:)
Jaromír Adámek
14. 7. 2010, 21:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená