FinExpert.e15.cz

Rozdíly v platech mužů a žen jsou u nás jedny z největších v EU

Ženy vydělávají v průměru méně ve všech vyspělých státech.
Rozdíly v platech mužů a žen jsou u nás jedny z největších v EU

Mzdové rozdíly v Česku mezi muži a ženami jsou jedny z nejvyšších v EU. Ženy vydělávají v průměru v EU o 18 % méně než muži. Kde jsou pracovní podmínky pro ženy nejlepší?

  • Největší mzdové rozdíly mezi muži a ženami jsou v Estonsku, Česku, Nizozemí, Rakousku a Německu, kde ženy v průměru vydělávají o 23 % méně než muži.
  • Muži vydělájí o 16 % až 23 % v průměru více než ženy ve Španělsku, Francii, Kypru, Irsku, Velké Británii, Dánsku, Švédsku, Finsku, Maďarsku, Litvě, Slovensku a Řecku.
  • Muži vydělávají o 9 % až 16 % v průměru více než ženy v Belgii, Portugalsku, Lucembursku, Polsku, Lotyšsku, Bulharsku, Rumunsku a Maltě.
  • Nejmenší mzdové rozdíly jsou v Itálii a Slovinsku, kde muži vydělávají více než ženy o méně než 9 %.

Nejlepší šance k uplatnění mají ženy ve Skandinávii

Přestože i v Dánsku, Švédsku a Finsku vydělávají muži o 18 % více než ženy, mají zde ženy nejlepší podmínky k pracovnímu uplatnění. V severských zemích je totiž nejvíce manažerek, političek a žen ve vysokých rozhodovacích funkcích v soukromém i veřejném sektoru. Ženy vydělávají ve Skandivánii méně, protože rády využívají práci na zkrácený úvazek. Nikoliv proto, že by docházelo ke mzdové nerovnosti za stejnou práci.

V zemích Skandinávie pracuje 40 % všech žen na zkrácený pracovní úvazek. Nejvíce žen pracuje na zkrácený úvazek v Nizozemí (75 %). Ženy toužící po kariéře mají tedy ve Skandinávii dobré pracovní, legislativní i zvykové podmínky. Např. střídání péče o dítě na rodičovské dovolené je pro partnery ve Švédsku nebo Dánsku zcela přirozenou záležitostí. 

Skoubit mateřské povinnosti a pracovní kariéru je tak pro Seveřany nejsnadnější. V Česku pracuje na zkrácený úvazek pouze 9 % žen, což je jedna z nejnižších hodnot ze zemí EU. Mzdové rozdíly v Česku mezi muži a ženami jsou tak především z důvodu nízkého zastoupení žen ve vrcholných funkcích a naopak vykonáváním žen prací s nižším mzdovým ohodnocením oproti mužům.

Podpora flexibilních úvazků se vyplácí

I během krize byla v Nizozemí nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU. Jedním z důvodů je oblíbené využívání zkrácených pracovních úvazků. Zaměstnavatelé rádi nabízejí tento typ pracovního úvazku, protože jim přináší administrativní i daňové výhody.

Legislativní podpora zkrácených úvazků přispívá k jejich vysoké oblibě a současně je to účinný recept vedoucí ke snižování nezaměstnanosti. Mladé rodiny jsou rády, když jeden z partnerů může pracovat na zkrácený úvazek, protože se jim daří zvládat péči o děti i práci. Zaměstnavatelé rovněž rádi zaměstnávají pracovníky na zkrácený pracovní úvazek, protože jsou zpravidla výkonní, optimističtí a energičtí.

Jak podpořit v Česku zkrácené úvazky?

Nabídka zkrácených úvazků v Česku není v současné době nijak legislativně zvýhodněna. Dokonce zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek, jejichž příjem je nižší než 8 000 Kč, musí dodržet při platbě zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Efektivně tak dokonce zaplatí na zdravotním pojištění více než 4,5 %.

Příklad
Paní Nováková pracuje na zkrácený úvazek a její příjem činí 6 500 Kč. Při platbě zdravotního pojištění musí být dodržen minimální vyměřovací základ, který činí 8 000 Kč. Zaměstnavatel paní Novákové musí odvést na zdravotním pojištění 13,5 % z 8 000 Kč, což je 1 080 Kč.

Zaměstnavatel přitom odvede 9 % z 6 500 Kč, tedy 585 Kč. Zaměstnankyni paní Novákové bude z její hrubé mzdy 6 500 Kč sražen rozdíl mezi 1 080 Kč a 585 Kč, tedy 495 Kč. Efektivně paní Nováková zaplatí na zdravotním pojištění 7,62 % místo zákonných 4,5 %. Kdyby nemusel být dodržen minimální vyměřovací základ, tak by paní Novékové bylo z hrubé mzdy sraženo na zdravotním pojištění 293 Kč (4,5 % z 6 500 Kč).

Možnosti podpory zkrácených úvazků je několik. Nejčastěji ve světě platí zaměstnavatelé za tyto zaměstnance nižší sociální pojištění. Sociální pojištění placené zaměstnavatelem, což je 25 % z hrubé mzdy zaměstnance, je v Česku poměrně vysoké a možnost nižších odvodů za zaměstnance pracující na zkrácený úvazek v Česku určitě je.

Další oblíbenou možností ve světě je, že zaměstnanci mohou využít více daňových slev. V Česku jsou však podmínky pro odvod daně z příjmu fyzických osob poměrně přiznivé, efektivnější by bylo tedy snížení sociálního pojištění pro zkrácené úvazky. 

Prameny: Hans Boeckler Stiftung, Bockler Impuls Nr. 5/2010 a Eurostat
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená