Podle zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) se mírně snižuje rozdíl ve mzdách podle pohlaví. Tato zpráva vychází každý rok a shrnuje uplynulých 8 let. Seznam je založen podle účasti na politickém životě, ekonomické rovnosti a právech – jako vzdělávání a zdravotní péče. WEF začala se sestavováním indexu v roce 2006 a od té doby se situace zlepšila v 80 % zemí.
Nejlepší výsledky zaznamenali na Islandu, ve Finsku a v Norsku, z celkového seznamu 136 zemí. Do úplné rovnosti, tedy 100 % jim schází kolem 20 %. Island se umístil na vrcholu žebříčku již 5. rokem v řadě a je v čele zemí, kde jsou platy na podobné úrovni.
Filipíny a Nikaragua se dostaly do první desítly. Nikaragua byla na 10. místě byla pochválena za silný výkon, pokud jde o účast v politice.
Naopak Blízký východ a severní Afrika byly regiony, kde za rok 2012 nedošlo v žádnému zlepšení. Saharské země do žen neinvestovaly, ale díky nutnosti hrály i přesto v ekonomice významnou roli. Podle WEF severské země naopak investují do lidí dlouhodobě, jsou to malé ekonomiky a uvědomují si, že důležitý je talent a ten mají ženy i muži.
Asijské ekonomiky si v žebříčku vedly špatně – Čína na 69. místě, Japonsko na 105. místě. Podle zprávy je letos ekonomická rovnost mezi pohlavími na 60 % a přítomnost žen v ekonomických funkcích je v rozvojových zemích stále omezená.