FinExpert.e15.cz

Rozdíly mezi aukcí a dražbou

Rozdíly mezi aukcí a dražbou

Možností, jak si pořídit nemovitost, přibývá. Jednou z cest je aukce či dražba. Jedná se o dva rozdílné způsoby. Dražby i aukce nemovitostí jsou přitom veřejností považovány téměř za synonyma a bývají často zaměňovány. Dá se říct, že jediné, co oba způsoby prodeje nemovitosti spojuje, je licitace, z níž vyjde finální cena.

Pro pochopení obou pojmů je nejprve nutné si vyjasnit, kdo může dražbu či aukci vykonávat. „Veřejnou dražbu mohou z právního hlediska provádět jen dražebníci mající koncesi na provádění dražeb, kterou schvaluje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Naopak, k organizování aukcí nemovitostí není nic podobného zapotřebí, jedná se o volnou živnost,“ vysvětluje Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz.

Aukce je zcela dobrovolnou záležitostí a majitel nemovitosti si ji volí sám jako alternativní způsob prodeje. „Veřejné dražby nemovitostí jsou ve své podstatě vždy vynucené, ať už se jedná o dobrovolnou i nedobrovolnou. V rámci dobrovolné dražby může majetek prodat vlastník, což většinou bývá insolvenční správce. Druhou kategorií jsou dražby nedobrovolné, ty iniciuje věřitel, který má na nemovitosti zástavu a chce tak uspokojil své pohledávky,“ říká Radim Hasman.

Rozdíl mezi dražbou a aukcí je také ve způsobu změny vlastnictví. Při prodeji nemovitosti v aukci je po ukončení licitace na základě dohody obou stran sepsána smlouva o smlouvě budoucí či rovnou kupní smlouva. Na základě žádosti a kupní smlouvy dojde dle klasického scénáře k převodu vlastnictví na katastru nemovitostí. „Detaily jsou dohodnuty osobně mezi prodávajícím a kupujícím tak, aby vyhovovaly oběma stranám. V případě dražby dochází k přechodu vlastnictví a majitelem se člověk stane okamžitě příklepem licitátora. Finální částku je nutné uhradit v rozmezí několika dnů, což eliminuje možnost financování koupě prostřednictvím hypotéky,“ vysvětluje Hasman.

Dalším rozdílem mezi aukcí a veřejnou dražbou je to, že aukce může probíhat zcela na internetu. Tím pádem je otevřena více lidem. To zatím u veřejných dražeb není vzhledem k české legislativě možné. Je vždy nutné, aby účastník dražby nebo jeho zástupce byli fyzicky přítomni a mohli činit svá podání na výzvu licitátora. Není tedy možné dražit výhradně po telefonu nebo přes internet.

„Aukce jsou jedním z možných způsobů, jak prodat či koupit nemovitost. Jsou určeny široké veřejnosti a jsou vhodné především pro ty, kdo se snaží nemovitost prodat již delší dobu. Jedná se o rychlý způsob prodeje při dosažení nejvyšší tržní ceny v daném čase a lokalitě. Nedobrovolné dražby byly před více jak deseti lety vytvořeny pro banky. Představují efektivní nástroj pro vymáhání pohledávek a jejich počet v posledních letech vzrostl v souvislosti s neschopností lidí splácet hypotéky. Ve většině případů je možné v dražbě získat nemovitost za zajímavou cenu,“ objasňuje rozdíly Radim Hasman.

Zdroj: Eurodražby.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená