FinExpert.e15.cz

Rovnoprávnost, jak ji vidí Evropský soudní dvůr

Rok mají pojišťovny na to, aby vyrovnaly podmínky pro muže a ženy.
Rovnoprávnost, jak ji vidí Evropský soudní dvůr

„Nižší pojistné pro ženy je diskriminující a odporuje zásadě rovného přístupu k oběma pohlavím,“ usoudil letos v březnu Evropský soudní dvůr. Výsledek? Všem pojišťovnám začala běžet lhůta, během níž musí sjednotit rozdílné pojistně matematické modely pro muže a ženy. A mají na to ještě rok.

ESD posuzoval stížnost belgické skupiny spotřebitelů Test-Achats, která si stěžovala, že je diskriminující, když ženy obecně platí nižší pojistky než muži. ESD jí dal za pravdu a s účinností k 21. prosinci 2012 zrušil paragraf umožňující státům Evropské unie udělit pojišťovnám výjimku z antidiskriminačního zákona. Připravil tak i české pojišťovny o výjimku, která říká, že „v rozporu se zásadou rovného zacházení není použití pohlaví jako určujícího faktoru při stanovení výše pojistného a pro výpočet pojistného plnění.“

Rozhodnutí vzbuzuje rozporuplné reakce

Odborníci však tvrdí, že rozhodnutí ESD odporuje jednomu ze základních principů pojištění – individuálnímu ocenění rizika. Důvodem odlišných modelů pro muže a ženy není nic jiného než statistika. Jak je obecně známé a z biologického hledista přirozené, ženy se dožívají vyššího věku, navíc mají méně často úrazy a díky větší opatrnosti při řízení také při nehodách způsobují menší škody. Ročně totiž ženy zaviní šestnáct procent z celkového počtu nehod. Přitom při nich umírá jen 11 procent obětí ze všech nehod (2008).

Naděje dožití při narození (ČSÚ)
rokmužiženyrozdíl
198968,1275,397,26
200372,0378,516,48
200472,5579,046,49
200572,8879,106,22
200673,4579,676,22
200773,6779,906,23
200873,9680,136,18
200974,1980,135,93

A tak ženy platí podstatně méně nejen za „životko“, ale u některých pojišťoven také za úrazové a havarijní pojištění. Díky většímu počtu let, které prožijí v důchodu, ale také dostávají nižší důchod z pojistky.

Vedle věku je tedy pro pojišťovny právě pohlaví tím nejdůležitějším faktorem, který je zvažován při určování průměrné délky dalšího života. V případě, že bude pojišťovnám toto odepřeno, přijmou opatření pro vyšší úroveň nejistoty, což nevyhnutelně povede k růstu ceny.

Rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie budou zasaženy zejména produkty důchodového a životního pojištění, upravit se budou muset i produkty pojištění vozidel, u kterých se využívá pohlaví jako jedno ze segmentačních kritérií.

Jaké změny můžeme očekávat?

  • Mužům pojistné pravděpodobně nepatrně poklesne, ženám ale výrazně vzroste.
  • Dle výzkumné instituce Oxera by muže čekalo snížení důchodu o pět procent, ženy si zase připlatí za rizikové životní pojištění – cena vzroste zhruba o třetinu. Mladým ženám se podle analýzy také prodraží povinné ručení.
  • Do výsledné podoby sazeb vybraných druhů pojištění by se kromě změn jednotlivých tarifů mohly promítnout i náklady na úpravy souvisejících pojistných podmínek, smluv a tiskových či marketingových materiálů.
  • Na druhou stranu ženám, které nyní ze stejných naspořených peněz jako muži dostávají nižší rentu (pojišťovny zohledňují delší dobu dožití), tato renta vzroste, mužům naopak.
  • Pokud by se měly navíc upravovat i již uzavřené smlouvy, čekalo by pojišťovny obrovské množství administrativy a zmatku.

„Toto rozhodnutí může mít bohužel nepříznivý dopad na klienty,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP a dodává: „Pojistný trh tak možná částečně přijde o svoji „pružnost“ a konkurenceschopnost kvůli užšímu výběru produktů pro klienty.“

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená