Cena se udrží vysoká
Ve střednědobém výhledu, tj. v horizontu jednoho měsíce, by měl být pro ceny ropy nejdůležitější vývoj situace kolem íránského jaderného programu. Hrozba narušení dodávek by měla udržovat ceny vysoké, výraznější pokles je málo pravděpodobný, protože napětí v krizových oblastech bude patrně přetrvávat.
Vzhledem k jen těsnému předstihu produkce před spotřebou (cca 1 mil bpd) by se jakékoliv narušení dodávek projevilo rychlým růstem ceny. Pokud by narušení dodávek bylo významné, byly by uvolněny straegické zásoby, což by omezilo růst cen. Pokud však nedojde k reálnému narušení dodávek, neměla by cena dále výrazněji růst.
Faktory ovlivňující ceny ropy
V průběhu března cena ropy setrvale rostla především kvůli napětí kolem Íránu. Trh byl také znervózňován trvajícím narušením dodávek z Nigérie, poklesem zásob benzínu a výhledem na narušení těžby v Karibiku kvůli očekávané intenzivní sezóně hurikánů.
Hlavní motoristická sézóna v USA
Zásoby surové ropy v USA zůstávají velmi vysoké. V uplynulém měsíci se na jejich nečekaně silném růstu výrazně podílela údržba rafinérií před hlavní motoristickou sezónou. Naopak zásoby benzínu ze stejných důvodů nečekaně rychle klesaly. Zásoby surové ropy vzrostly na 346 mil. barelů, což je nejvyšší stav od roku 1998. Zásoby surové ropy v Evropě rostly jak meziměsíčně tak meziročně na 482,4 mil. barelů.
Kapacita rafinerií poklesla
Využití kapacit rafinerií kleslo z 91,71% v únoru na 89,70% v březnu. Nízké využití kapacit rafinérií v USA (85,6%), způsobené pravidelnou údržbou před hlavní motoristickou sezónou a nutností vyhovět nových předpisům na ochranu životního prostředí, vedlo v uplynulých týdnech k nečekaně velkému poklesu zásob benzínu; to se následně projevilo růstem jeho ceny a to nejen v USA, ale i v Evropě, odkud se benzín do USA exportuje.

Zdroj: ministerstvo energetiky USA + vlastní výpočet
Zásoby benzínu v Evropě klesají
Zásoby benzínu v uplynulém měsíci v Evropě klesly kvůli údržbě rafinérií. Zásoby benzínu jsou o 2,8% nižší než loni, což je nepříznivé kvůli vysoké poptávce z USA. Naopak zásoby dalších ropných derivátů (nafta, topný olej, kerosen) meziročně rostly o 7,2%. Zásoby benzínu klesly na 207,9 mil. barelů, což je 1,9% pod loňskou úrovní. Počítá se s tím, že by před začátkem hlavní motoristické sezóny mělo využití kapacit v USA vzrůst na zhruba 95%, což by mělo tlak na ceny benzínu uvolnit. Letos je očekáván růst spotřeby benzínu v USA o 1,5%.

Zdroj: ministerstvo energetiky USA + vlastní výpočet
Roste čínský dovoz ropy
Čínský dovoz ropy vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 25% na 272 mil. barelů. V minulém roce rostl dovoz pouze o 3,3%. Letos se očekává nárůst spotřeby ropy o 6%, což znamená více než dvakrát rychlejší růst v porovnání s minulým rokem. Čína je druhým největším konzumentem ropy po USA.
Chybí těžba v Nigérii a Iráku
Aktuální výpadky těžební kapacity představují nadále zejména Nigérie (600 000 brl) a Irák (400 000 brl). V obou případech bude výpadek těžby dlouhodobý a v obou případech jsou hlavní příčinou výpadku sabotáže a nejistá situace v zemi.
Írán pokračuje v jaderném programu
Írán pokračuje ve svém jaderném programu. Podle prohlášení prezidenta Ahmadínežáda Írán vyprodukoval svůj první obohacený uran a urychleně chce přejít na jeho průmyslovou produkci. Pokračování íránského jaderného výzkumu odsoudily všechny vedoucí mocnosti. Ministryně zahraničí USA C. Riceová reagovala výzvou k přijetí tvrdých opatření proti Íránu. Rusko a Čína, mající právo veta v Radě bezpečnosti OSN, se však vyslovily proti přijetí sankcí. Na konci dubna by měl přednést zprávu o íránském jaderném programu předseda IAEA M. ElBaradej. Tato práva by mohla podstatným způsobem ovlivnit další vývoj. Ve světovém tisku se objevují články o možném vojenském útoku USA proti Íránu, prezident G. W. Bush však takové zprávy označil za „divoké. Reálně možnost leteckého útoku proti iránským jaderným zařízením nelze vyloučit, jde však o krajní a zatím velmi nepravděpodobnou možnost. Proti vojenskému zásahu se vyslovily Čína a Rusko. Existuje vážné riziko, že pokud by k takovém kroku došlo, vyvolalo by to silné protiamerické nálady v muslimských státech a to by mohlo vést k útokům na zařízení pro těžbu a zpracování ropy. Taková situace by mohla být ještě horší než případné zastavení íránského exportu.
Vysoká poptávka hedgeových fondů
K vysokým cenám ropy částečně přispívá i poptávka hedgeových fondů. Ve středu pozornosti spekulantů aktuálně není pouze ropa, ale také řada dalších komodit. Spekulantům nahrává situace, kdy prakticky neexistuje lehce mobilizovatelná rezervní těžební kapacita, kdy je předstih těžby před spotřebou velmi nízký a kdy pokračuje hromadění zásob v hlavních světových ekonomikách.
Pokud by došlo k narušení dodávek budou spekulanti bohatě odměněni a riziko jejich pozic je zároveň vzhledem k výše uvedeným faktorům poměrně nízké.
Roste poptávka po ethannolu v USA
V USA prudce vzroste poptávka po ethanolu kvůli tomu, že nahradí aditivum MTBE. V současnosti je produkováno 280000 bpd ethanolu, tato produkce se musí zvýšit o 130000 bpd, aby pokryla zvýšenou poptávku. Vybudování nových kapacit bude trvat několik let, v mezidobí bude zvýšená potřeba kryta dovozem, zejména z Brazílie.
Plánované výpadky rafinérií
V dubnu budou mimo provoz rafinérie Ingolstadt (plný výpadek, 3-4 týdny), P. Jerome/Grchon (plný výpadek, 3-4 týdny, 240 000bpd), ENI Taranto (částečný výpadek, 15 dnů, 90 000bpd), Algeciras (částečný výpadek, 8 dnů, 180 000bpd), Falconara (plný výpadek, 40 dnů, 80 000bpd), Sannazzaro (částečný výpadek, 40-45 dnů, 160 000bpd), Huelva (částečný výpadek, 2 měsíce, 100 000bpd), La
Mede (polovina kapacity, 2 měsíce, 155 000bpd).
Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny