FinExpert.e15.cz

Ropa za 200 dolarů?

Kolik zaplatíme v následujících letech za benzín, ukáže další vývoj ceny ropy. Podle oslovených analytiků můžeme zanedlouho platit až 40 Kč za litr benzínu.
Ropa za 200 dolarů?

Vývoj ceny ropy je vždy v centru zájmu finančních analytiků, médií i široké veřejnosti po celém světě. I když v nejbližších desetiletích nehrozí vyčerpání ropných zásob, vždy se dočasné snížení či výpadky dodávek ropy projeví růstem její ceny. Běžný občan pocítí růst ceny ropy nejdříve v rostoucích cenách pohonných hmot a s odstupem času i růstem cen dalších výrobků a služeb.

Pohled do minulosti

Příčiny náhlého růstu ceny ropy lze hledat jak na straně nabídky, tak i poptávky. Při pohledu do minulosti vidíme, že ke skokovému růstu cen přispívaly především válečné konflikty a občanské nepokoje v ropných velmocích.

Od druhé světové války až do okamžiku první ropné krize v roce 1973 byl vývoj ceny ropy stabilní. Důvodem byla cenová regulace a provázanost nejvýznamnějších petrolejářských společností. Koncem roku 1973 však Sdružení států vyvážející ropu (OPEC) přerušilo v reakci na probíhající izraelsko-arabskou válku spojencům Izraele dodávky ropy. Díky zastavení dodávek ropy vzrostla její cena o více než 120 %. Další ropný šok přišel o pět let později. V roce 1978 díky íránské revoluci vzrostla cena ropy o necelých 100 %. Následná válka mezi Irákem a Iránem vyhnala cenu ropy o dalších 20 % výše.

V osmdesátých letech minulého století došlo díky stabilní poptávce a nadprodukci ze strany OPEC k poklesu ceny ropy. K dalšímu výraznému růstu ceny došlo v roce 1990, kdy irácká vojska vnikla do Kuvajtu. Zastavení dodávek ropy se projevilo růstem ceny o více než 80 %. Až do roku 2003 se cena ropy vyvíjela bez výraznějších cenových výkyvů. Před americko-britskou invazí do Iráku v březnu 2003 se cena ropy pohybovala kolem 25 dolarů za barel (Brent). Od tohoto roku lze pozorovat strmý růst ceny. Magická hranice sto dolarů za barel ropy byla překonána hned na začátku letošního roku. V posledních dnech překonala cena ropy Brent hranici 120 dolarů za barel. Dnes se nabízí otázka, kde hledat příčiny současného růstu cen ropy a kam až se cena může vyšplhat?

Současné faktory ovlivňující cenu ropy

V současné době přispívají k růstu ceny ropy nejen tradiční problémy na straně nabídky, ale i změny na straně poptávky. Podle Marka Hatlapatky, analytika společnosti Cyrrus se na straně nabídky ukazuje, že některé země nejsou schopny zvyšovat produkci ropy (Rusko, Norsko) a jiné nejsou ochotny produkci zvyšovat (členské země OPEC). V tomto kontextu se stále více ukazuje negativní vliv výrazného „podinvestování“ těžby a zpracování ropy v minulosti (např. v USA se za posledního čtvrtstoletí nepostavila ani jedna nová rafinérie). To vede ke stále častějším výpadkům resp. prodlužování doby údržby. Za rekordními cenami ropy stojí i geopolitická rizika, především znárodňování ve Venezuele, sabotáže v Nigérii či stále přetrvávající napětí na Blízkém východě. Volná kapacita se nyní pohybuje mezi 2 až 3 mil. barelů denně při spotřebě 87,5 mil. barelů denně (tedy cca 3 až 4 %), jakýkoliv větší výpadek v produkci či přepravě potom způsobuje na trhu značné napětí.

Tyto faktory se ovšem za poslední měsíce nijak zásadně nezměnily, pravou příčinu aktuálního silného růstu je tedy třeba hledat na straně poptávky. Zde je nutné rozlišovat reálnou a investiční poptávku po ropě. Reálná poptávka roste díky dynamickému rozvoji zemí jako Čína a Indie. V globálním měřítku však není nárůst spotřeby nijak závratný. Zásadní roli proto hraje spíše investiční (někdy nesprávně nazývaná jako spekulativní) poptávka. Přesvědčení části trhu o dalším růstu ceny ropy, poklesy na akciových trzích, oslabení dolaru a obrovské volné finanční prostředky velkých investičních fondů dramaticky zvyšují poptávku po ropě jako investici. V současné době se ve světě zobchoduje přibližně pětkrát více ropy než jí je fyzicky k dispozici. Investice fondů do ropy jen od začátku letošního roku vzrostly šestinásobně.

Které faktory budou v následujících letech ovlivňovat cenu ropy?

V následujících letech bude cena ropy určována především: vývojem hodnoty amerického dolaru, obavami před inflací, riziky omezujícími produkci (ozbrojené konflikty, občanské nepokoje, problémy s těžbou apod.) a vývojem investiční a reálné poptávky.

Pro další růst ceny bude hovořit případné oslabování dolaru, zvyšující se investice do ropy pro zajištění proti rostoucí inflaci, vyčerpání některých ložisek (např. v Rusku), případné válečné konflikty v zemích těžících ropu a neočekávané přírodní katastrofy (např. hurikány v USA, bouře v Severním moři). Podle Petra Čermáka ze společnosti Colosseum bude důležitá i úroveň poptávky, která se zvyšuje především v rychle se rozvíjejících zemích. Situaci potvrzují i data z poslední doby, kdy poprvé překonala spotřeba v Číně, Indii, Rusku a na Středním východě spotřebu USA.

Naopak proti dalšímu růstu cen by mohlo zapůsobit případné „nastartování“ ekonomiky USA, které bude doprovázeno posílením dolaru a objevení nových nalezišť ropy.

Kdy zaplatíme 200 dolarů?

Předpovědí cen ropy se v poslední době vyrojilo mnoho. Jako vždy jsou v době silného růstu ceny odhady odvážné zejména směrem nahoru. Například analytici Goldman Sachs očekávají dosažení hranice 200 dolarů za barel již letos. Podle názoru Marka Hatlapatky není cena 200 dolarů nikterak nereálná, když ropa stále ještě před rokem 60 dolarů. Na cestě k této metě však může přijít ještě několik výraznějších propadů, které tuto cestu mohou výrazně prodloužit. Marek Hatlapatka předpokládá, že se letos 200 dolarové hranice nedočkáme. Podobný názor má i Petr Čermák, který se také přiklání na stranu delšího časového období (řekněme 2 let).

Benzín bude stát až 40 korun

Zeptali jsme se analytiků, kolik by stál jeden litr benzínu za předpokladu dosažení hranice 200 dolarů. Oba analytici se shodli, že při stávajícím kurzu koruny vůči dolaru bychom za jeden litr benzínu zaplatili přibližně 40 Kč. U nafty potom o 1 Kč až 1,50 Kč více.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Az se jednou ukaze ten obrovsky podvod
jonnysek
29. 5. 2008, 13:17
Re: Az se jednou ukaze ten obrovsky podvod
jonnysek
29. 5. 2008, 13:16
ropa .. velký podvod
jonnysek
29. 5. 2008, 13:15
Re: Az se jednou ukaze ten obrovsky podvod
Michal Kára
27. 5. 2008, 08:25
Re: Az se jednou ukaze ten obrovsky podvod
Andreejka
22. 5. 2008, 09:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená