FinExpert.e15.cz

Rok Fio banky

Vlastní platební karty, Smartbanking či PDF výpisy... Navíc prozradíme, co banka chystá do budoucna.

Když jsme před rokem psali článek „Vlastní zkušenost: Mám účet u Fio banky“, sami jsme byli zvědaví, jakým směrem se tato česká banka vydá. Rok se s rokem sešel a můžeme prozradit, že se jí daří a klienti ji mají rádi. Smazala totiž drtivou většinu hlavních nevýhod.

1. Vlastní platební karty

Naprosto nejhlavnější novinkou uplynulé doby jsou vlastní platební karty. Banka je začala vydávat nedávno – v červnu 2012. Zatím nabízí MasterCard Standard – zdarma v běžné variantě, nebo za jednorázový 99 Kč poplatek bezkontaktní variantu MasterCard Standard PayPass. V budoucnu se objeví i VISA.

Klepněte pro větší obrázek

Platební karty

MasterCard dostanete za nulový měsíční poplatek, což je další příjemná změna oproti 25 korunám v případě dříve vydávaných karet přes ČSOB. Karty jsou již online – v internetovém bankovnictví lze nalézt kompletní a aktuální přehled o transakcích (včetně nezaúčtovaných) a možnost změnit PIN. Banka tím smazala jednu ze svých největších nevýhod vůči konkurenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zůstalo 10 výběrů z vlastních bankomatů zdarma. Výběry z cizích jsou zpoplatněny 30 korunami, můžete ale získat jeden výběr zdarma za každé (v součtu) čtyři tisíce korun, které zaplatíte kartou v obchodech. K nově vydané kartě navíc dostanete 2 bonusové výběry zdarma.

Kartám se ale nevyhnuly porodní bolesti. Pokud jste se snažili 21. června aktivovat kartu (zadáním PINu), nemuselo se to podařit. Bohužel jste to zjistili až u bankomatu, kdy vám neustále hlásil „chybný PIN“. Banka všechny takto postižené klienty kontaktovala – telefonicky i e-mailem, aby se jim omluvila a informovala je o nápravě. Den poté navíc klienti dostali jako omluvu 2 bonusové výběry z cizích bankomatů zdarma. Sympatické, že?

Více o platebních kartách: Nové platební karty Fio banky jsou konečně on-line

2. Stále bez poplatků

Nemá smysl si nalhávat, že to nejdůležitější v případě Fio banky jsou poplatky. Jako banka funguje od září 2010 a hned od počátku připravila lákavý ceník – 0 Kč za vedení účtu a 0 Kč za přijaté a odchozí platby v rámci Česka a Slovenska. „Nulového ceníku“ se zatím drží a dle slov Jána Franka tomu tak bude i v budoucnu – nuže, uvidíme.

Banka sbírá jedno ocenění za druhým. Zmínit můžeme třeba hned první místo ve Zlaté koruně 2012. A za co že získala ocenění? „Podnikatelský účet bez poplatků od Fio banky“ mluví za vše. Je nutno znovu připomenout, že Fio banka (i se svými reklamami) cílí především na podnikatele, což ale samozřejmě nijak nebrání běžným klientům využívat služby banky. Aktuálně čítá celkem přes 180 tisíc klientů, z toho 67 tisíc nových klientů získala vloni a letos už 40 tisíc.

3. Hezčí internetové bankovnictví

V průběhu února 2012 banka představila nové internetové bankovnictví. Kromě svěžího vzhledu umožnila přidávat komentáře k transakcím, zadávání data se dočkalo sympatického kalendáře a nabídla zasílání autorizačních SMS až na vyžádání. Konečně se také objevila editace šablon, která do té doby (nepochopitelně) chyběla.

Staré internetové bankovnictví:

Klepněte pro větší obrázek

Nové internetové bankovnictví:

Klepněte pro větší obrázek

Opět je třeba zmínit, že se v době spouštění internetového bankovnictví objevilo pár kosmetických chyb, které banka po vydání našeho článku „Fio banka: 6 hlavních změn v novém internetovém bankovnictví“ pružně opravila. Chválíme.

4. Smartbanking pro iPhone, iPod, iPad a Androidy

V květnu 2011 se objevila aplikace pro zařízení s iOS 4.0 a novější, tj. iPhone, iPod a iPad. V srpnu téhož roku se přidala aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android 2.1 a novější.

Obě aplikace nabízí to stejné – přehled účtů a transakcí, podání příkazů k úhradě, seznam poboček, bankomatů, kalkulačku poplatků a kontakty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aplikace a jejich užívání je zcela zdarma. Před jejich použitím je nutné v internetovém bankovnictví povolit užívání Smartbankingu (kvůli bezpečnosti).

5. PDF výpisy

Lidé a účetní požadovali jednotné PDF výpisy. Těch jsme se také dočkali v únoru 2012 s novým internetovým bankovnictvím. Pryč jsou doby, kdy jste si komplikovali život sestavováním vlastních sloupců pro výpis a jeho tisknutí výpisu přímo z prohlížeče.

6. Český IBAN

Jedna z dalších věcí, které jsme v původním článku kritizovali, byl slovenský IBAN účtu. Od září 2011 Fio banka začala oficiálně podporovat český IBAN, který tak již můžete zcela bez problémů využívat na PayPalu a jiných službách.

S tím se změnil i SWIFT kód a adresa banky pro mezinárodní platby. Vše lze nalézt internetovém bankovnictví:

Klepněte pro větší obrázek

7. Více poboček a viditelnější bankomaty

Fio postupně otevírá nové pobočky a instaluje další bankomaty. Aktuálně má 66 poboček po celé republice a sto vlastních bankomatů (resp. partnerské společnosti Pharro), ke kterým se brzy přidají bankomaty na Nových sadech v Brně a v Českém Těšíně.

Následovat budou bankomaty v břeclavské nemocnici a zlínském obchodním centru. Bankomatů se také dočkají trojice poboček: Třebíč, Liberec a Kroměříž (zde čeká pobočku stěhování).

Aby byly bankomaty vidět i na míle daleko, začala je banka polepovat firemními barvami – modrou a zelenou:

Klepněte pro větší obrázek

Bankomat (zdroj: Facebook)

Připomínáme: „Cílem do konce roku 2012 je síť 70 poboček a 150 bankomatů po celé České republice,“ již dříve prozradil Ján Franek. Uvidíme, zdali se plán naplní.

A co dál?

Aktuálně se banka soustřeďuje na aktualizaci aplikací pro Smartbanking – chce v nich zpřístupnit podporu platebních karet.

V letních měsících bychom se údajně měli dočkat nového nástroje pro automatizovaný přístup na bankovní účet – aby bylo možné programově zpracovávat například přijaté platby. Vylepšení se také možná dotknou Hlásičů, tj. zasílání stavových e-mailů po změnách na účtu. Obě tyto novinky ocení především podnikatelé, kteří jsou pro banku důležití.

Přes internetové bankovnictví stále nelze dobíjet předplacené karty mobilních telefonů, platí ale, že by se tato možnost měla objevit někdy v budoucnu.

Autor působí jako webový vývojář, píše svůj blog a publikuje na Živě.cz. Najít ho můžete také na Twitteru: @ZdenekVecera [http://twitter.com/ZdenekVecera]

Další článek


 

celkem 33 komentářů

Nejnovější komentáře

A to je projekce, Kajo?
S474N
7. 11. 2012, 13:03
Vy to v tech zaplivanych pajzlech nejak duverne znat...
S474N
7. 11. 2012, 13:02
Zajimave, mam FIO uz nekolik let, kdy jeste nebylo b...
S474N
7. 11. 2012, 13:01
Já jsem naprosto spokojenej, přešel jsem od spořky a...
klient z Kladna
16. 10. 2012, 23:13
A já v kuloárech zaslechla, že právě Fio spadá pod K...
Leushka
2. 8. 2012, 14:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená