FinExpert.e15.cz

Rok 2013 očima analytiků: Budeme opět více šetřit

V příštím roce nás čeká několik změn, které pocítí naše peněženky. Jde především o zvýšení daně z přidané hodnoty nebo daně z převodu nemovitosti.
Rok 2013 očima analytiků: Budeme opět více šetřit

V příštím roce nás čeká několik změn, které pocítí naše peněženky. Jde především o zvýšení daně z přidané hodnoty nebo daně z převodu nemovitosti. Poslanci rovněž schválili snížení růstu důchodů pro příští tři roky. Ale je tu i několik dobrých zpráv – některých plánovaných změn se v příštím roce nedočkáme.

„V roce 2013 se světová ekonomika nadechne k novému růstu. Nebude to ale růst rychlý a nadechnutí bude hodně váhavé. V první polovině roku bude eurozóna teprve hledat dno recese. Obrat k lepšímu v dalším průběhu roku navíc nebude jednoduchý. Podmiňujeme ho zažehnáním rizika pádu z fiskálního útesu v USA, kvalitním osekáním řeckého dluhu a dalším otevřením měnových kohoutů v eurozóně,” říká Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

A jaká bude situace v České republice? „V roce 2013 se očekává další nárůst výdajů domácností kvůli zvýšení sazeb DPH a cen za bydlení a energie. Jen letos si za bydlení a DPH domácnosti připlatily o zhruba 280 korun měsíčně více a tento trend bude pokračovat i v roce příštím,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. „Kvůli růstu DPH příští rok největší dopad na svých rozpočtech zaznamenají domácnosti bez dětí, kde se počítá s nárůstem až 130 korun,“ doplňuje Petr Dufek.

Šetření bude pokračovat

Dlouho diskutovaná změna sazby DPH byla nakonec poslanci odsouhlasena a od příštího roku se jak spodní, tak horní sazba zvýší o jeden procentní bod. Původně schválené sjednocení obou sazeb DPH na 17,5 %, který by podle analytiků takřka nezatížil rozpočty českých domácností, se nečeká. Pro české domácnosti to bude znamenat nutnost dalšího šetření. „Většina domácností šetří zejména na potravinách, na všem, co je spojené s provozem aut, a také nechodí tolik jako v uplynulých letech do restaurací. A tento trend bude pokračovat,“ doplňuje Petr Dufek, analytik ČSOB. To se pochopitelně negativně projeví na ekonomice celé země v podobě menších tržeb.

Českou ekonomiku letošní zvýšení dolní sazby DPH nepochybně zbrzdilo. V důsledku vyšší následné inflace a pomalého zvyšování příjmů, došlo k propadu reálného disponibilního důchodu domácností a poté i spotřeby. Domácí poptávku srazily dolů i slabé investice a nyní začíná česká ekonomika pociťovat i zpomalování poptávky v zahraničí. Proto bude současná recese pokračovat nejspíše i v první polovině příštího roku. První známky stabilizace by se mohly začít objevovat od příštího léta.

Součástí daňového balíčku, který sněmovna pro příští rok schválila, je kromě zvýšení DPH i nárůst sazby daně z převodu nemovitostí ze současných 3 na 4 procenta. Při prodeji bytu za milion tak nyní prodejce dá o 10 tisíc korun na daních více než dříve.

Sněmovna také pro příští rok odsouhlasila dočasné opatření na snížení růstu důchodů. Původně se počítalo s úplným zmrazením, návrh však nakonec neprošel. V příštích třech letech budou tedy důchody růst o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace.

Sněmovnou neprošel také původní návrh ministra Kalouska o zrušení porodného. Od roku 2011 na něj přitom mají nárok pouze rodiny s minimálními příjmy, nepřekračující 2,4 násobek životního minima a pouze na první dítě.

Zdroj: ČSOB a ERA

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jen BLBEC v době krize může zvyšovat DANÉ !!!3-[
Gudule15
29. 12. 2012, 16:07
Pokrytecké šetření - zmrazit důchody, ale zapomenout...
Amdrea
29. 12. 2012, 11:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená