FinExpert.e15.cz

Rok 2007: Pozitivní změny a sociální jistoty

Krátké ohlédnutí za rokem 2006 i krátký výhled k následujícímu roku. Pour Felicité 2007!
Rok 2007: Pozitivní změny a sociální jistoty

Během právě končícího roku 2006 se vám autoři jednotlivých příspěvků publikovaných na stránkách našeho finančníno serveru snažili přinášet aktuální informace a novinky, zajímavé články, rady, tipy a poradenství, jak se orientovat a co nejlépe pohybovat v nelehkém a mnohdy nepřehledném světě osobních financí.


Tip: Přečtěte si neuvěřitelná, ale reálná silvestrovská hlášení českým pojišťovnám.


 

Prvořadým úkolem FinExpertu bylo, je a bude prezentovat aktuální problematiku a témata vztahující se k vašim peněžním prostředkům – poskytnout, upozornit, objasnit či poradit v konkrétních oblastech, které zajímají širší spektrum čtenářů, ale vypíchnout i určité specialitky. Věříme, že se nám to dařilo. A to, co se nepovedlo, to nám promiňte.

Rovněž chceme upřímně poděkovat vám, čtenářům FinExpertu, za vaše reakce, podněty, náměty či vlastní zkušenosti, kterými jste reagovali na uveřejněná témata. I za vaše bouřlivé diskuze, kterí jsou často studnou inspirací. Těšíme se, že nám i nadále zachováte svoji přízeň a budeme společně setkávat.

My vám naopak můžeme slíbit, že se vynasnažíme, abychom i po celý následující rok 2007 byli stále aktuální, přinášeli informace a články, které vás budou zajímat a které najdou uplatnění v každodenním životě.


Vše dobré, radost a úspěchy v pracovním a osobním životě v novém roce 2007 přeje čtenářům kolektiv autorů a spolupracovníků finančního serveru FinExpert.cz a časopisu Osobní finance.

Co se změní v roce 2007

Nový rok 2007 nezadržitelně klepe na dveře a chystá se k nám vstoupit. Před tím, než se mu to definitivně podaří, chceme zůstat styloví, a proto vás jako úplně první seznámíme s tím, co neočekávaného můžeme v novém roce 2007 očekávat.

Nebylo vůbec jednoduché následující řádky získat, ale podařilo se nám vstoupit do kruhů s dobře utajovanými informacemi. Přinášíme vám tedy vskutku převratné novinky, kterým ani my sami (ne)můžeme uvěřit. :-)

Pro slušné řidiče budou odměny

Dopravní policisté na základě rozhodnutí ministra vnitra plánují v rámci podpory bezpečnosti provozu na našich silnicí velkou akci volně navazující na slavného „Kryštofa“. Projekt je zatím pracovně nazván „Mikuláš“. Jak již samotné označení trochu napovídá, tentokrát budou řidiči odměňováni, nikoli pokutováni. Řidič, kterým sledovaným úsekem projede bez dopravního prohřešku, se může těšit na zaslouženou a nezdaněnou odměnu ve výši 500 Kč. Naopak řidič porušující dopravní předpisy obdrží pro výstrahu igelitovou tašku plnou černého uhlí. K tomuto účelu prý ministerstvo již zakoupilo 3 tuny černého zlata z karvinských dolů (zlé jazyky tvrdí, že pochází z Polska, kde bylo levnější).

Tuzemská dovolená s dotací 

Pozadu nechce zůstat ani ministerstvo pro místní rozvoj. To hodlá odměňovat naše občany, kteří se rozhodnou užít si svoji dovolenou na území ČR. Znamená to, že každý člověk, který si zakoupí nejméně týdenní rekreační pobyt v rekreačním zařízení na území ČR, zaplatí pouze 70 % ceny rekreace, zbylá částka bude doplacena ministerstvem pro místní rozvoj ze speciálně vytvořeného fondu.

Za manželskou věrnost zvýhodněná půjčka

Státní fond rozvoje bydlení známý poskytováním tzv. novomanželských půjček hodlá spustit další zajímavý projekt pod názvem „Věrnost se vyplácí“. Cílem projektu je snížit hrozivý nárůst rozvodovosti v Česku. Proto bude fond poskytovat úvěr 200 000 Kč na cokoli, co bude souviset s bydlením, s 2 % úročením, ale jen těm osobám, které spolu žijí v manželství déle než 5 let. Úvěr je splatný do 10 let od jeho poskytnutí, navíc za každý rok společného soužití bude manželům přiznán bonus ve výši 5 000 Kč.

Důchodci dostanou za studium příplatky

Vskutku revoluční novinku přichystalo ministerstvo školství ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. V reakci na nutnost stále prodlužovat věk odchodu do důchodu, a proto potřebu seniory dále vzdělávat, připravila ministerstva projekt v rámci podpory univerzit třetího věku. Studenty má oslovit a motivovat projekt „Pěkné vysvědčení“ což je jinýmy slovy finanční prémie za pololetní i konečné vysvědčení. Za každou jedničku získá student-senior 300 Kč, dvojka je oceněna na 200 Kč, za trojku bude připsáno 50 Kč, za čtyřku naopak odečteno 200 Kč a za pětku 300 Kč. Doufejme jen, že si studenti nebudou muset v součtu ještě doplácet.

Nový zákoník práce má už svoji novelu

Sotva vešel v platnost nový zákoník práce, chystá se jeho několik zásadních novel. Za zmínku stojí nová povinnost zaměstnavatelům poskytovat zaměstnancům teplý oběd s donáškou přímo na pracoviště. Dále bude zákonem stanovena povinnost zaměstnavatele zakoupit každému zaměstnanci ke konci roku vánoční čokoládovou kolekci s minimální gramáží 500 g a láhev kvalitního sektu. Všichni zaměstnanci naopak budou povinni navštěvovat nejméně dvě hodiny týdně libovolný kurz cizího jazyka.

Banky se bojí soudů, připravily protiakci

Všechny české stavební spořitelny a banky se dohodly, že všem klientům, kteří mají u dané finanční instituce zřízený účet, zašlou majiteli účtu částku 1 000 Kč jako satisfakci za nepřiměřeně vysoké bankovní poplatky. To se netýká termínovaných vkladů, pro ně je připravena jednorázové zvýhodnění v podobě 7% ročního úroku po dobu prvních šesti měsíců. Půjčky naopak budou levnější a ustálí se na úroku okolo 8 % p.a.

Mimochodem, od ledna se údaj RPSN už nemusí uvádět. Proč taky, když úrok z úvěru podle nového zákona nesmí překročit 10 % p.a. a banky si svorně přestaly účtovat u úvěrů poplatky za jeho zřízení, vedení, za příchozí platbu, za splátku úvěru, za změnu smlouvy.

Českým zemědělcům se zvýší odbyt

Ministerstvo zemědělství uzavřelo dohodu s některými obchodními řetězci, že ve snaze podpořit domácí zemědělce a producenty potravin budou pravidelně jednou týdně snižovat jejich cenu nejméně o 50 % z ceny původní.

Nestonající občané obrží prémii

Pozadu nezůstává ani ministerstvo zdravotnictví. Občan starší 18 let, který za celý rok nenavštíví lékaře, získá finanční prémii 5 000 Kč a vitamínový poukaz v hodnotě 500 Kč.

V podmínkách se však píše malým písmem toto: Pokud by oprávněný příjemce prémie v roce převzetí prémie návštívil patologa bez ohledu na svůj vegetativní stav, a tím tak porušil pravidla získání prémie, musí jeho rodina finanční prémii zpět vrátit. Za dobu, kdy mohla prémii využívat, do doby, než došlo k návštěvě příslušného lékařského zařízení, musí rodina zaplatit penále, a to nejpozději do 14 dnů. Penále se stanoví ve výši 10 % z částky prémie za každý den neoprávněného využívání.

Elektřina bude levnější

Už jen okamžiky nás dělí ode dne, kdy na trh s elektrickou energií a plynem vstoupí zatím neznámý podnikatelský subjekt. Má nabídnout svým budoucím zákazníkům průlomový věrnostní program. Při uzavření smlouvy na dodávku energie nebo plynu po dobu nejméně jednoho roku, bude zákazníkovi vrácena jedna měsíční zálohová platba a dojde-li k její změně, tak ta nejvyšší.

Hurá na síť!

Takové marketingové označení ponese produkt služby poskytující připojení k internetu. Uživatel, který uzavře dvouletou smlouvu o připojení se společností Free-contact price, získá rok připojení zcela zdarma.

Přestože se na první pohled zdají výše uvedené informace jen těžce k uvěření, nezbude než vyčkat a následně zjistit, zda dojdou  k naplnění. Určitě by však nebylo na škodu, aby alespoň některé byly uvedeny do praxe.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:trapné
XXlolitas
31. 12. 2006, 11:53
trapné
azazel
31. 12. 2006, 11:31
Re:srandičky
Poulíček
31. 12. 2006, 10:58
srandičky
win
31. 12. 2006, 09:43
Banky? Pche.
Gargamel
31. 12. 2006, 03:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená