FinExpert.e15.cz

Rok 2004: Držte si klobouky, zdražení přichází

Zvýšení daní v roce 2004 je nejcitelnější od daňových reforem před deseti lety. Přechod řady služeb a zboží ze snížení do základní sazby DPH, vyšší spotřební daně a další utahování opasků jednoduše zvýší ceny za telefonování, internet, cigarety nebo pohonné hmoty. Vítejte v novém roce.
Rok 2004: Držte si klobouky, zdražení přichází

Občané a firmy letos mají podle MFČR zaplatit na daních o třicet miliard více, což představuje zhruba tři tisíce na hlavu. Podle řady ekonomů je letošní zvýšení daní nejcitelnější od reforem před deseti lety, a tak zdražení pocítí takřka všichni. Více budeme platit za telefonování, internet nebo benzín.

Můžeme také očekávat protesty důchodců, protože těm platy porostou jen o 144 Kč. Přidáno ale dostanou státní zaměstnanci – možná však netuší, že na úkor osobního ohodnocení nebo třináctých platů. Příjmová složka státní rozpočtu sice značně naroste, ale výdaje jsou opět o něco vyšší. Kdyby stejně jak stát hospodařila obyčejná domácnost, exekutor nebo berňák by již netrpělivě přešlapovali za dveřmi. Není se co divit, že v roce 2004 bude deficit státního rozpočtu 115 miliard, což je opět rekord.. Státní dluh se tak zase zvýší a na konci roku bude každý občan dlužit 60 000 Kč. A jako obvykle, za všechno můžou předešlé vlády a maratónem k lepším zítřkům.

Stručný přehled změn

 • Hned od začátku roku počítejte se zdražením kvůli změnám v dani z přidané hodnoty. Řada služeb a zboží přešla ze snížení do základní sazby a nejvíc zdraží telefonní hovory, internet nebo služby právníků či účetních.

 • Vláda zůstala věrna rčení „leden, spotřební daně zvednem“, a tak zaplatíte více za cigarety, benzin a alkohol. Krabička cigaret zdraží o čtyři až pět korun, benzin zhruba o korunu a nafta o dvě koruny. Daň z půllitru lihoviny bude vyšší o osm korun.

 • První tři dny nemoci dostane občan polovinu současných dávek nemocenské (tj. 25 % vyměřovacího základu) a také dalších 14 dní musí nemocný počítat s nižší dávkou (pokles o desetinu).

 • Získat od státu sociální dávky bude těžší – musíte aktivně spolupracovat a v případě potřeby prodat svůj majetek. Jednodenní vozíčkář tak podpořil novou vlnu korupce a šikany na úřadech.

 • Rodiče si budou moci za zdaňovací období 2004 uplatnit vyšší nezdanitelnou část na dítě. Současných 23 520 Kč se zvýšilo na 25 560 Kč.

 • Nezaměstnaným, kteří neseženou ani po třech měsících práci se od třetího do šestého měsíce zvýší dávky. Lidé starší 50 let budou pobírat podporu tři čtvrtě roku a lidé po 55 letech celý rok.

 • Podmínky stavebního spoření se zpřísnily. Státní podpora může být maximálně 3 000 Kč. Více se dočtete zde.

 • Penzisté a ženy na mateřské si mohou smět neomezeně vydělávat, aniž by přišli o dávky od státu.

 • Minimální mzda se zvýšila o 500 Kč na 6 700 Kč.

 • Daň z převodu nemovitostí se snížila z pěti na tři procenta.

 • Společnostem se snížila daň z příjmu právnických osob z 31 % na 28 %. Pokles by měl pokračovat i v dalších letech.

 • Podpora podnikání u nás pokračuje – živnostníků se zvýší odvody na sociální pojištění a základ pro výpočet pojistného stoupne z 35 na 40 % rozdílu mezi příjmy a výdaji. Každý bude muset bez ohledu na ztrátu zaplatit minimální daň a pojistné. Ruší se jednoduché účetnictví a zůstává pouze podvojné. Kdo nebude mít povinnost vést PÚ, povede daňovou evidenci (v podstatě jednouché účetnictví). Povinně se zaregistrovat jak plátce DPH budou muset firmy, jejichž obrat za nejbližších nejvýše dvanáct předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhl částku 2 000 000 Kč.

Víte, kolik platíte?

Z tisícikoruny, kterou necháte u benzínové pumpy, směřuje více než polovina státu. Za každý litr benzinu v novém roce zaplatíte daň 11,84 Kč a navíc 22% DPH z konečné ceny. Oproti roku 2003 stoupla spotřební daň o 2,20 Kč za litr nafty a 1,20 Kč za litr benzinu.

U cigaret a tabákových výrobků je situace obdobná. Více než 60 % z ceny krabičky směřuje do státní pokladny. Oproti původním předpokladům (5–7 Kč) bude zdražení cigaret mírnější – výrobci se rozhodli nést část zvýšení daní ze svého a většina značek podraží o 4 Kč. Marlbora koupíte za 57 Kč, Petry za 44 Kč. Vláda počítá se zvýšením spotřebních daní u cigaret a alkoholu i do budoucna. V roce 2006 bude podle odhadů stát krabička cigaret 70 Kč.

 

 

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Podpora podnikani
Kamil
23. 3. 2004, 09:33
Re: Skončil jsem tady
Jakub Lohnisky
10. 1. 2004, 02:16
Re: Skončil jsem tady
nothingman
9. 1. 2004, 23:47
Re: Skončil jsem tady
Jakub Lohniský
3. 1. 2004, 15:56
Skončil jsem tady
Aliceane
3. 1. 2004, 13:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená