Víc jak čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě a téměř polovina domácností je zatížena dluhy. Většina Čechů hlásí zhoršení své finanční situace, přesto si dál půjčují peníze. Půjčkami se snaží situaci vyřešit. Pomohou si však často jen do dluhové pasti, z které není cesty ven. Co tedy dělat, když už nedokážete své závazky splácet?
Nehrajte mrtvého brouka
Pokud máte u banky nějaký úvěr a víte, že na splátku nezbude, rozhodně se to nesnažte tajit. Mnohem účinnější je situaci přiznat a spolu s bankou hledat řešení. „Banky tento aktivní přístup ocení a budou váš případ posuzovat shovívavěji. Můžete se pak dohodnout na odkladu splátek nebo alespoň na jejich dočasném snížení. Počítejte však s tím, že vám banka naúčtuje za změny v systému splácení bankovní poplatky,“ vysvětluje Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.
Začarovaný kruh
Pokud se pomalu ale jistě přestáváte orientovat ve svých úvěrech, rozhodně problém neřešte tak, že si vezmete další úvěr a půjčíte si na další půjčku. Začarovaný kruh půjček často hrozí zejména domácnostem s nízkámi příjmy. Ty si svou finanční situaci často „vylepšují“ různými spotřebitelskými úvěry. Obezřetnost se vyplatí zvlášť u nebankovních půjček.
„V některých případech se připravte na to, že budete muset zaplatit předem splatný poplatek za vedení administrativy spojené s půjčkou. Samotný poplatek může být vyšší než třetina půjčené částky,“ upozorňuje Petr Husák.
Osobní bankrot není cesta pro každého, malou šanci mají nezaměstnaní.
Dva miliony lidí se obávají osobního bankrotu
Údaje o finanční situaci českých domácností zjišťovala společnost Sanep. Z průzkumu tedy například kromě toho, že více jak čtvrtina veřejnosti žije od výplaty k výplatě, vyplynulo, že pětina populace se dokonce obává osobního bankrotu. „Za těchto okolností bych lidem doporučil, aby dobře zvážili, zda spotřebitelský nebo jiný úvěr skutečně potřebují. Zvláště teď nepodlehněte vánoční úvěrové euforii, doplňuje Petr Husák.
Nepříliš pozitivní finanční obraz domácí populace souvisí s probíhající ekonomickou krizí a s očekávanými dopady vládních reforem na domácí rozpočty. Mnozí lidé se proto snaží vylepšit svůj rodinný rozpočet, takže 38,9% dotázaných má více pracovních poměrů nebo o dalším zaměstnání alespoň uvažují.