FinExpert.e15.cz

Rodinné finance pod kontrolou

Pomocí rodinného účtu lze obsluhovat rodinné finance a přitom zachovat naprostou finanční nezávislost partnerů. Kolik za takovou možnost zaplatíte a kdo ji nabízí?

Kapitoly článku


Rodinné finance pod kontrolou

Většina rodin hospodaří s rodinným rozpočtem na účtu jednoho z partnerů. Tak to umožňuje zákon, který určuje založení a vedení účtu pouze na jednu fyzickou nebo právnickou osobu. Ty mohou dále určit dispoziční práva jiným osobám k takovému účtu. Mohou například poskytnout třetí osobě platební kartu k účtu, kterou ale omezí finančním limitem, jenž nelze překročit. Takové hospodaření rodin či partnerů je vždy postaveno na velké důvěře a otevřenosti.

Kam s rodinnými penězi
HVB Bank uvedla na trh v září tohoto roku nový produkt s názvem Konto Rodina. Jde o společný účet pro domácnost, který může zahrnovat až tři samostatné účty. Využití tohoto produktu mimo jiné znamená, že oba partneři mají naprosto otevřený přístup ke společným financím, nebo si naopak mohou zachovat naprostou finanční nezávislost.

Založení účtu, dvě platební karty Visa Classic nebo MasterCard a platební karta Electron jsou zdarma. V rámci měsíčního poplatku, který se pohybuje v rozpětí 94–124 Kč v závislosti na počtu připojených běžných účtů, je hrazeno povolení k inkasu, SIPO, vyhotovení měsíčních výpisů, změna či zrušení trvalých příkazů prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví – Telebanking, Onlinebanking a GSM Banking, a zvýhodněné poplatky za výběry z bankomatů (9 Kč). Pokud má rodina zájem vystavit platební kartu i pro dítě, umožňuje účet nastavit povolený limit.

Podobný produkt, shodou okolností se stejným názvem (postžirový program Rodina), nabízí svým klientům Poštovní spořitelna od ledna tohoto roku. Zde mají klienti za 50 Kč nárok na vedení účtu, výpis z účtu, dvě Maxkarty (pro majitele účtu a jednoho disponenta), zřízení povoleného přečerpání účtu a službu telefonního bankovnictví bez omezení počtu volání.

Co na to konkurence
Některé z konkurenčních bank mají ve svých nabídkách podobné produktové zvýhodněné balíčky, které umožňují obsluhu běžného účtu více osobami, nebo obsahují v ceně podobné služby.

Převážně jde o produktové balíčky, které mají v nabídce obvykle zdarma zřízení a vedení účtu, vyhotovení výpisu z účtu, jednu či více elektronických platebních karet, jeden nebo všechny nástroje přímého bankovnictví. V některých programech může být v ceně navíc také kontokorent, pojištění proti zneužití embosované karty a cestovní pojištění, jak je tomu u Raiffeisenbanky a jejích produktů Kompletkonto Start, Klasik a Optimum. Cenové rozpětí u těchto produktů je od 45 Kč do 125 Kč měsíčně.

Česká spořitelna (ČS) má ve své nabídce pro správu rodinných financí dva produktové balíčky – Komplexní program, který je poskytován s 50% slevou do konce roku, a Výhodný program, který je zcela zdarma do konce tohoto roku. U Komplexního programu kromě výše zmíněných služeb získáte výhodnější úročení sporožirového účtu (1,9 % ročně) a máte možnost si sjednat a čerpat kontokorentní úvěr bez poplatků. U Výhodného programu získáte navíc druhou platební kartu a kontokorent zdarma.

Vyplatí se rodinné konto?
Podle mínění některých bank nemá produkt ke správě rodinných financí žádný význam. Nedomnívají se, že by kterýkoli bankovní účet byl schopen řídit rodinné finance. To, co nabízejí tyto zvýhodněné produkty, lze ošetřit jedním nebo několika běžnými účty. Přímé bankovnictví se stává běžnou záležitosti a bývá standardně nabízeno při zřizování účtu. Vydání další platební karty či zřízení kontokorentu je formalitou. Záleží však na tom, kolik jednotlivé služby budou stát. Většina bank si za tyto služby účtuje jednorázové i měsíční poplatky. V součtu může jít o velkou sumu.

Produktové balíčky služeb tak hlavně šetří peníze na poplatcích. Při srovnání běžného účtu HVB Banky s konty Rodina dojdeme k závěru, že se vyplatí upřednostnit tato konta před běžným účtem. I když je měsíční poplatek za vedení účtu vyšší, ušetříte zejména na poplatcích za vyhotovení výpisu, přímé bankovnictví a vedení platebních karet. Úspora tak může být až poloviční, v případě dvou či tří účtu několikanásobně vyšší.

Ve srovnání s běžnými účty jiných bank již rodinná konta nemusí být tak výhodná. Jde o individuální potřeby klientů, proto je vhodné porovnat tyto potřeby na svém běžné účtu s produktovým balíčkem služeb.


V Osobních financích č. 21/03 se dále dočtete:

CHCETE NOVÉ AUTO?
Hodláte ještě před zimou koupit nový automobil? V příštím čísle zjistíte, zda je lepší pořídit auto na leasing nebo využít účelový úvěr od banky. Přineseme vám také přehled akcí, jež nabízejí automobilky, a jejich výhodnost, rady, jak vybrat nejlépe, nejrychleji a nejlevněji ojetý automobil a mnoho dalších informací.

NÁKUPY NA SPLÁTKY
Vánoce se rychle blíží, a všech se začíná zmocňovat davové šílenství v podobě nakupování dárků. Když dojdou peníze, začíná se nakupovat na splátky. Abyste se zbytečně neunáhlili, čtěte další Osobní finance. Budeme srovnávat akční nabídky úvěrů finančních společností.

JAK VYZRÁT NA KATASTR NEMOVITOSTÍ
Také máte obavy při návštěvě katastru nemovitostí, že si neporadíte s množstvím formulářů a polovinu nutných podkladů zapomenete doma? Příště vám ukážeme, jak jednoduše vyplnit formuláře pro zápis, výmaz či změnu v katastru nemovitostí a kolik vás to bude stát.

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená