FinExpert.e15.cz

Rodinné finance: Pište si své výdaje, utratíte méně

Jak na pořádek ve financích? Začněte sepsáním příjmů a výdajů.
Rodinné finance: Pište si své výdaje, utratíte méně

Udělejte seznam všech čistých příjmů rodiny, nezapomeňte na dávky či výživné. Jestliže jsou některé příjmy získávány za delší časové období, přepočítejte je na měsíc. Druhou stránkou mince je zjistit, za co všechno každý měsíc utrácíte. „Je důležité dbát, aby bylo započteno skutečně všechno, tedy i jednorázové položky jako dárky či dovolené,“ upozorňuje Jan Lener, mluvčí poradenské firmy Broker Consulting.

Sledujte výdaje, utratíte méně

Ne každý má přesný přehled o výdajích. Zkuste si proto nějaký čas zaznamenávat do zvláštního sešitu každodenní výdaje, vést si takové rodinné účetnictví. Třeba si i schovávat účtenky za nákup. Odborníci říkají, že jakmile má člověk přehled, utrácí méně. Po čase budete vědět, kolik vydáte za jídlo, drogerii či léky.

Sepište vše, nepodceňujte výdaje, je lepší, když budou peníze přebývat než chybět. Na našich stránkách si stáhněte formulář, podle kterého se vám lehce podaří dát všechno dohromady. Když vidíte konečné sumy černé na bílém, začnete i o svém rozpočtu více přemýšlet, zjistíte, kde by se dalo ušetřit. Někoho třeba zarazí, kolik že to vlastně za měsíc „prokouří“ a uvědomí, co by za to mohl mít, kdyby místo toho peníze někam ukládal.

Pokud jsem v mínusu

Máte vlastní výsledovku. Můžeme se tedy posunout o krok dále. Pokud zjistíte, že výdaje převyšují příjmy, je to dlouhodobě neudržitelné a zaděláváte si na velký problém. Chce to přistoupit k nepříjemnému, a to ke škrtání výdajů.

Zkuste si položit otázky typu „Které položky nejvíce zatěžují můj rozpočet? Mám pod kontrolou účty za telefon? Je nutné mít auto s tak velkou spotřebou? Další možností, jak situaci řešit je navyšování příjmů, což však není vždy úplně jednoduché.

Když jsem v plusu

Kladný rozdíl mezi příjmy a výdaji je částka, kterou byste měli odkládat a použít na tvorbu rezerv. Známé pravidlo, o kterém se píše například v knize Nejbohatší muž v Babyloně, říká odkládat desetinu svého platu. Pokud budete odkládat víc, samozřejmě je to jedině dobře.

Ještě než začněte rozdělovat kladný zbytek, je potřeba zvážit, zda máte zabezpečena všechna rizika a zda tedy jste chráněni před možným poklesem této disponibilní položky. V této fázi je potřeba si zodpovědně odpovědět na otázky typu, jak zajistím pro rodinu příjem, když třeba onemocním, stane se mně nebo někomu z rodiny úraz, nabourám-li auto.

Důležité je pamatovat na to, že i takovéto situace mohou nastat a co pak. Každý je zodpovědný sám za sebe. Pokud tedy nedisponujete miliony na kontě, na řadu přicházejí finanční produkty.

Víte co máte?

Snad každý má už doma nějakou uzavřenou smlouvu a jste si jistí, že je to opravdu to, co potřebujete? „Zcela správně by pojištěni měli být všichni, kteří můžou nějakou nešťastnou událostí ovlivnit příjem a výdaje domácnosti. Hlavní je zajištění živitele rodiny,“ říká Jan Lener.

„I když vydělává zejména muž, je někdy však nutné pojistit i manželku, protože kdyby se jí něco stalo, musel by se muž vzdát kvůli dětem dobře placené leč náročné práce. Pojištění může být nastaveno tak, aby pokrylo náklady na hospodyni či obdobné služby do věku, kdy děti budou schopné starat se samy o sebe,“ uvádí příklad Jan Lener.

Konkrétní částky a struktura zajištění vyplývají vždy ze struktury příjmů a výdajů, počtu ekonomicky závislých osob, úvěrového zatížení, budoucích plánů, rizika a tak dále. Pokud jde třeba o pojištění na smrt, zajišťuje se podle odborníků obvykle na trojnásobek ročního příjmu. Pokud máte k tomu ještě i úvěr třeba hypotéku, tak přibude navíc ještě výše jistiny.

Projděte si smlouvy, ať víte, na co jste vůbec pojištění, když přijde nečekaná událost, nebudete nepříjemně překvapeni. Podívejte se na výši částek na, které jste zajištěni a na doby platnosti smluv. Musíte vědět, proč konkrétní finanční produkty máte, cílem není mít smlouvu v šuplíku.

Každá smlouva má plnit určitou službu. Třeba když někdo z rodiny dlouhodobě onemocní, máte například pro tuto situaci uzavřené dávky v případě pracovní neschopnosti nebo dostatečnou likvidní rezervu. Smlouvy jsou pouze prostředkem, jak mít konkrétní službu zajištěnu, nejsou cílem. 

Nedaří se vám nic ušetřit

Peníze, které po zajištění rizik zbývají, použijte na tvorbu rezerv. Pokud se vám nedaří nic ušetřit, zkuste si třeba nastavit trvalé příkazy hned po datu výplaty. Peníze nestihnete utratit mnohdy za zbytečnosti. Chce to systém a disciplínu.

„Vedle zajištění je důležitá tvorba rezerv. Za krátkodobou rezervu se myslí suma ve výši 6-ti násobku měsíční spotřeby, uložená třeba na spořicím účtu,“ radí Zdeněk Simaichl. Vyvarujete se nevýhodného úvěru, když se rozbije pračka, auto, když na dva měsíce onemocní živitel rodiny. Dlouhodobou rezervou si zajistíte v důchodovém věku standard, na který jste zvyklý.

Můžete si také přát

Nezapomeňte, že důležité kroky v životě jako třeba vlastní bydlení je také potřeba naplánovat. Když se začnete připravovat včas, vždy to bude pro vás z finančního hlediska výhodnější a dosáhnete tak snadněji svých cílů. S plánováním souvisí i jakási revize. Jednou za čas si zkontrolujte naplňování plánu a zamyslete se, zda se nezměnila vaše situace a možnosti, jestli není potřeba nějaká úprava.

„Principy, na kterých stojí finanční plán, jsou nadnárodní. Nepochybně je možné připravit svůj vlastní finanční plán. Nemluví se však o tom, že drtivá většina lidí, včetně finančních konzultantů nahlíží na své finance neobjektivně. Jednou z nejčastějších chyb je podceňování rizik, ať už tržních nebo těch, které život přináší. Proto žádá i většina finančních konzultantů jiného kolegu o diskrétní správu osobních financí. Přidaná hodnota finančního konzultanta je dialog, který s klienty vede. Ten při vytváření plánu svépomocí chybí,“ upozorňuje Jan Lener.

Takže pokud se vám zdá být finanční plán tvrdým oříškem, požádejte o radu odborníka. Znát základní principy by měl ale každý. 
 

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Tedy 1/12 mých ročních výdajů :-)
Mario
2. 7. 2012, 23:27
Nezbývá než souhlasit. Vždy jsem měl potřebu utratit...
Mario
2. 7. 2012, 23:26
Už víc než 25 let používáme sešit. V něm je každý vý...
zz
30. 6. 2012, 15:58
Plně metodu používám a také plně potvrzuji pravdivos...
Občan007
29. 6. 2012, 14:37
Domácí účetnictví www.hlidamsi.cz
Lupa
29. 6. 2012, 11:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená