FinExpert.e15.cz

Rodičovský příspěvek bude od ledna vyšší

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která náleží rodiči, který celý kalendářní měsíc celodenně, osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě ve věku do 4 let nebo do 7 let, jde-li o dítě dlouhodobě zdravotně postižené.
Do 1. 1. 2007 je výše dávky odvozena od částky životního minima na výživu a ostatní osobní potřeby rodiče a činí 1,54násobek této částky, což je v současné době 3 696 Kč měsíčně, a je-li pečující rodič sám nezaopatřeným dítětem, činí výše rodičovského příspěvku 3 897 Kč měsíčně. O rodičovském příspěvku rozhodují a vyplácejí ho úřady práce a v Praze úřady městských částí určené Statutem hl.m. Prahy.

V souvislosti se zásadní změnou životního minima a zavedením existenčního minima byla upravena i výše rodičovského příspěvku. Od 1. ledna 2007 bude výše této dávky odvozena od výše průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Výše  rodičovského  příspěvku  za  kalendářní  měsíc činí od 1. ledna do 31. prosince kalendářního roku částku odpovídající 40 % průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za kalendářní rok, který o 2 roky předchází kalendářnímu roku, v němž se rodičovský příspěvek poskytuje. Tuto částku vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením. Poprvé tak bude rodičovský příspěvek odvozen od této mzdy za rok 2005 a od ledna příštího roku bude náležet ve výši 7 582 Kč.

Rodiči, který pobírá rodičovský příspěvek, bude výše dávky náležející od ledna 2007 upravena automaticky, nebude třeba o zvýšení zvlášť žádat. Poprvé se tak rodičovský příspěvek v této nové částce vyplatí v únoru 2007, protože rodičovský příspěvek se stejně jako ostatní dávky státní sociální podpory vyplácí v měsíci následujícím po měsíci za který náleží, tzn. dávka za měsíc leden se vyplácí v únoru.

Rodičovský příspěvek pobírá v současné době zhruba 305 tisíc rodičů a za letošní rok se ze státního rozpočtu odhadují výdaje zhruba 13,5 mld. Kč. Po zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2007 se odhaduje zvýšení výdajů na tuto dávku na více než 29 mld. Kč.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená