FinExpert.e15.cz

Rodičovský příspěvek 2017: Vše o chystaných změnách

Podívejte se na novinky, které čekají rodiče malých dětí.
Rodičovský příspěvek 2017: Vše o chystaných změnách

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákoníku práce, která by rodičům pomohla sladit rodinný a pracovní život. Ženy, popřípadě muži, na rodičovské dovolené by nově měli mít možnost rozhodnout se, po jak dlouhou dobu budou čerpat rodičovský příspěvek, to znamená určit si i jeho výši. Zmírněny budou podmínky pro umísťování dítěte do předškolního zařízení v době pobírání rodičovského příspěvku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítalo s účinností zákona od 1. ledna 2017, už teď je ale jasné, že se datum platnosti posune. Návrh je zatím projednáván v Poslanecké sněmovně.

„Libovolná“ výše rodičovského příspěvku

Výši rodičovského příspěvku bychom si mohli volit až do výše peněžité pomoci v mateřství. „Nyní platí, že pokud lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině PPM (70 % 30násobku denního vyměřovacího základu) v částce převyšující 7 600 Kč, rodič může volit výši rodičovského příspěvku do částky PPM, maximálně však 11 500 Kč měsíčně,“ říká Miluše Trefancová z MPSV.

A právě hranice částky 11 500 korun by se měla změnit. Rodičovský příspěvek bude možné pobírat až ve výši 32 tisíc měsíčně a částku 220 tisíc korun tak vyčerpat za 6 měsíců. Záleží ovšem na tom, na jak vysokou peněžitou pomoc v mateřství jste měli nárok. 

Už nebude nutné čerpat rodičovský příspěvek v délce čtyř let

Nyní je to tak, že pokud ani jednomu z rodičů nelze určit denní vyměřovací základ (nezaměstnaní, ti, kterým nevznikl nárok na PPM, studenti, OSVČ bez nemocenského pojištění), musí matka čerpat rodičovský příspěvek po dobu čtyř let. Respektive v pevných částkách (prvních 9 měsíců je to 7 600 korun a potom do věku 4 let dítěte ve výši 3 800 korun).

Po schválení novely bude možné v tomto případě pobírat rodičovský příspěvek až ve výši 7 600 korun a vyčerpat jej tak za dobu tří let.

Zrušení sledování docházky do předškolního vzdělávání

„V současnosti je sledována docházka pouze u dětí mladších dvou let, kdy tyto mohou pobývat v předškolním zařízení maximálně po dobu 46 hodin v kalendářním měsíci. Tato podmínka bude zcela zrušena a bude se sledovat jen řádná péče o dítě v rodině,“ říká Miluše Trefancová.

Změny (nejen) ve vaší peněžence pro rok 2017

Změny (nejen) ve vaší peněžence pro rok 2017

Ministersto financí zveřejnilo změny spadající do jeho působnosti.

Nezapomeňte na „otcovskou“

Novopečení tatínci budou moct využít možnosti zůstat doma se svou partnerkou a dítětem. Pokud je muž zaměstnaný nebo podnikatel, který si platí nemocenské pojištění, může být doma jeden týden za 70 % vyměřovacího základu svého výdělku. Bude to stejné jako u peněžité pomoci v mateřství.

Otcovskou je možné čerpat v období šesti týdnů po narození dítěte. Týdenní otcovské volno nebude možné přerušit. „Podle navrhovaných přechodných ustanovení bude moci nárok uplatnit i ten otec, jehož dítě se narodilo v období 6 týdnů před účinností zákona. Nová dávka by mohla začít platit ke konci roku 2017 s ohledem na průběh legislativního procesu,“ uvádí MPSV.

„Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ dodává ministryně.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Chceš vyhrát?? A zdarma bez zbytečných poplatků?? St...
Lukáš
3. 7. 2017, 23:24
Však můžete také, nikdo vám nebrání. Těch sněhobílýc...
ujo
15. 2. 2017, 22:57
Ještě větší příspěvky a sociální dávky opáleným para...
Rod
6. 1. 2017, 19:00
Jak budou sledovat řádnou péči o dítě v rodině? to s...
jana
6. 1. 2017, 14:58
Konečně nějaká změna na dobro obyvatel, ne státu.
Gustavo Woltmann
6. 1. 2017, 11:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená