Dilema, jaké mimoškolní aktivity dopřát svým dětem a vyjít při tom s rodinným rozpočtem, řeší na začátku školního roku velká část rodičů. Rádi by dětem otevřeli i další možnosti, ale často jim na náročnější kroužky nebo rozvoj talentu jejich dětí chybějí peníze. Přesto se rodiče snaží – vůbec žádný kroužek totiž nenavštěvuje pouze jeden z pěti tuzemských školáků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Datacollect.
Nejčastěji se děti podle průzkumu věnují sportovním aktivitám. Ty pravidelně navštěvuje osm z deseti školáků, kteří se věnují organizovaným mimoškolním činnostem. Následují umělecké kroužky, které navštěvuje šest z deseti dětí a jedné čtvrtině školáků rodiče platí vzdělávací mimoškolní aktivity.
Děti začínají plošně navštěvovat alespoň jeden placený kroužek hned v první třídě, tedy v šesti letech, v průměru pak navštěvují placené kroužky dva, a to až do svých 12 let. Od 13 roku svého života se pak často věnují už pouze jedné činnosti.
Nejčastěji rodiče za aktivity svých dětí platí měsíčně do 200 korun, tuto částku vynakládají dva z pěti rodičů. Další třetina pak platí do 500 korun měsíčně. Finančně náročnější aktivity, které přijdou na více než 800 korun za měsíc, pak hradí dětem přes 13 procent rodičů.