FinExpert.e15.cz

RM-SYSTÉM: Rozbor dění z kapitálového trhu den po dni

Příběh ECM a Orco pokračoval další kapitolou s názvem, „Kam až je možné klesnout?“

Události na kapitálovém trhu v uplynulém týdnu byly představením obrovských propadů a následných růstů s prozatím pozitivním závěrem. Že je situace na trhu opravdu vážná, bylo poznat ze zájmu veřejnosti a dokonce bulvárního tisku, který se jinak o akciový trh nezajímá.

Pondělí:

Zprávou číslo jedna, která následně provázela dění na akciovém trhu několik dní a u mnoha obchodníků i nocí, bylo oznámení americké investiční banky Lehman Brothers. Ta, kvůli expozici 60 mld. USD v rizikových investicích a nedostatku finančních prostředků, požádala o bankovní ochranu. V překladu to znamená konkurz a bankrot.

Lehman Brothers drží aktiva v hodnotě přes 630 mld. USD a následný nedostatek hotových peněz na trhu odstartoval propad, kterého jsme nebyli v novodobé historii kapitálového trhu svědky.

Merril Lynch, další z bývalé velké pětky investičních bank, fůzoval pod ochranná křídla Bank of America za 50 mld. USD.

Olej do ohně přilévá eskalace problémů největší světové pojišťovny AIG, kterou od krachu dělil v pondělí opravdu jen malý kousek.

Úterý:

Na evropském trhu je poměrně klidno, většina trhů ztrácí „pouze“ 1 - 2%. Zato český trh předvedl pro mnohé doslova peklo. K silnému propadu přispělo nucené uzavírání úvěrových pozic, které následně přilévaly na trh další prodejní příkazy a v rozběhnuté spirále umocňovaly další propad.

Totální kolaps zachvátil především oba developery. Orco i ECM opakovaně posouvají historická minima a kvůli silnému poklesu kurzu bylo na RM-SYSTÉMu obchodování opakovaně blokováno po překročení přípustných limitů výkyvu kurzu. Podobně jako developeři dopadly i akcie NWR, které klesaly díky propadu cen ropy a již zmíněným nuceným výprodejům.

Oči všech směřovaly k večernímu zasedání FEDu, americké centrální banky. FED rozhodl o ponechání úrokových sazeb na stávající 2% úrovni a rozhodl o záchranném plánu pro AIG, které poskytl úvěr 85 mld. USD. Záchrana této pojišťovny podpořila úterní americké trhy a dala závdavek lepším zítřkům i pro ostatní trhy.

Středa:

Český trh na mírně pozitivní sentiment reaguje velmi obezřetně a dává investorům spíše prostor k nadechnutí. To se nedá ale říci například o trhu ruském, který byl krátce po desáté hodině uzavřen po prudkém pádu většiny titulů. Otevření se obchodníci nedočkali dokonce ani ve čtvrtek. Zavřít burzu je událostí, která příliš nepomáhá důvěryhodnosti regionu a svědčí o vážnosti situace.

Středa byla posledním dnem, kdy se na trhu RM-SYSTÉM obchodovala Telefónica O2 s nárokem na letošní zajímavou dividendu.

Čtvrtek:

Ve čtvrtek pokračuje příběh ECM a Orco další kapitolou s názvem „Kam až je možné klesnout“. Oba tituly klesají během dopoledne v nepříliš zásadních objemech obchodů. To svědčí, že propad byl zaviněn dalším zavíráním úvěrových účtů a následnými nucenými výrpodeji.

Ve čtvrtek na RM-S rovněž silně propadá TO2, ale propad je zaviněn technickou korekcí po rozhodném dni pro výplatu dividendy. Dividendu si akcionáři mohou vyzvednout od 8. října na pobočkách České spořitelny. Silně padá rovněž Unipetrol, ČEZ i NWR.

V USA se rýsuje podpůrný plán pro oživení kapitálového trhu, na kterém se podílí hlavní světové centrální banky.

FED v závěrečných hodinách obchodování oznámil, že je připraven vytvořit fond na zbavení rizikových aktiv v hodnotě 500 mld. USD. V poslední hodině obchodování americké indexy prudce rostou a korigují tím předešlé obrovské ztráty.

Pátek:

Investoři se po zásahu FEDu, který poskytl trhům další finanční prostředky, odvrátili od předražených dluhopisů zpět k akciím. Trhy podpořilo rovněž opatření americké komise pro cenné papíry, která zastavila možnost spekulace na pokles kurzu cenného papíru u téměř 800 finančních titulů. Český trh zažil silný růst, který byl ale u většiny titulů spíše korekcí předešlých ztát.

Každopádně byl pátek prvním dnem, kdy si investoři mohli po delší době mírně ulevit. Vyhráno však stále není. Z pěti velkých investičních bank zbývají nezávislé už pouze dvě a Morgan Stanley v současné době jedná o možnosti fůze s bankou Wachovia, případně o možnosti vstupu čínského kapitálu do této finanční instituce.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená