FinExpert.e15.cz

RM-SYSTÉM: Mírně pozitivní začátek listopadu na akciovém trhu

Aneb Finanční krize 2008 stále žije.

I přes mírnou středeční a čtvrteční korekci byl uplynulý týden pro akciové trhy většinou pozitivní. Index akciového trhu RM-SYSTÉM vzrostl o 3,2% a dostal se zpět nad hranici 2 000 bodů.

Nejvýraznějšími impulzy byly tentokrát americké prezidentské volby, které dopadly dle očekávání vítězstvím demokratického kandidáta a zasedání několika centrálních bank včetně české. Nedostatek dalších pozitivních zpráv po několikadenním růstu způsobil uprostřed týdne významné vybírání předešlých zisků. Například akcie ČEZ ztratily během středy a čtvrtka většinu svých předešlých zisků a týden uzavřely na stejné kursové úrovni jako minulý týden.

Pro fungování finančních trhů v České republice bylo určující čtvrteční zasedání ECB a ČNB. Evropská centrální banka snížila dle očekávání základní úrokovou míru o 50 bps na 3,25%. Ještě razantnější byla ČNB, která trochu překvapivě snížila sazby o 75 bps na 2,75%.
Snižováním sazeb se národní banky snaží oživit zatuhlé úvěrové financování. V dobách klidu bývá tržní úroková sazba, za kterou si banky půjčují krátkodobý kapitál mezi sebou, jen nepatrně vyšší, než je úroková sazba centrálních bank. V současné době způsobila nedůvěra na kapitálovém trhu obrovský nárůst tržní úrokové míry. Právě tento fakt stál za krachem některých finančních institucí po kolapsu Lehman Brothers.

Příjemné překvapení si na pátek připravila Komerční banka v souvislosti s ohlašováním výsledků hospodaření za poslední tři kvartály letošního roku. Za devět měsíců banka vytvořila čistý konsolidovaný zisk 9,87 mld. Kč (+21,5% y/y), za samotný třetí kvartál to pak bylo 3,46 mld. Kč (+21,6% y/y). Čistý zisk byl o 8,7% vyšší než očekávání trhu a měl pozitivní dopad na růst kurzu bezprostředně po zveřejnění výsledků.

Naopak horší než očekávané byly úrokové výnosy i výnosy z poplatků a provizí, proto pozitivní efekt nebyl tak silný a páteční posilování jde na vrub spíše celkové pozitivnímu sentimentu na akciovém trhu v závěru týdne. Akcie v pátek rostly i navzdory velmi špatným datům z amerického trhu práce.
Celkem si za týden akcie Komerční banky připisují 12,5% a uzavírají na 3 172 Kč.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená