FinExpert.e15.cz

RM-SYSTÉM: Akcie Volkswagen posilují během týdne na trhu RM SYSTÉM o 53%

Erste Bank po výsledcích hospodaření o 14% na 506 Kč.

I přes silný pondělní propad trhů dokázal index akciového trhu RM-SYSTÉM za týden posílit o téměř 11%. Růst indexu táhl především energetický a finanční sektor.

Nejvýznamnějšími faktorem, který působil v minulém týdnu na sentiment investorů, bylo zejména snížení úrokových sazeb v USA na 1%. Neustále posilující americký dolar byl jednou z příčin prudkého propadu cen ropy a dalších komodit. Po snížení sazeb oslabil dolar vůči euru až k hodnotě 1,32 EUR/USD. V souladu s tím přestala klesat cena ropy, což mělo růstový dopad zejména na kurz ČEZu a NWR. Tyto akcie si prošly v minulém období poměrně zajímavým očistcem.

Pozitivně trh přijal snížení sazeb v Japonsku a zvláště lepší než očekávaný ukazatel HDP v USA. Americká ekonomika sice meziročně prudce zbrzdila, ale výsledný propad o 0,3% nebyl tak silný, jak se čekalo.

Pondělní pád středoevropských akciových trhů se nevyhnul ani České republice, i když z pohledu stability finančního systému a ekonomiky je ČR hodnocena spolu se Slovenskem jako doposud bezproblémová. Nervozitu vzbuzuje situace zejména v Maďarsku, Bělorusku a na Ukrajině.

V úterý měly volno i české akciové trhy a odpočinek jim prospěl, protože následná třídenní jízda směrem vzhůru pomohla částečně umazat propady z předchozích dnů a týdnů.

Nejsilněji vzrostly akcie Volkswagen, které jsou obchodovány v českých korunách na trhu RM-SYSTÉM. Titul vzrostl o 53% poté, co společnost Porsche oznámila záměr zvýšit podíl ve společnosti na 75%. Aktuálně se kurz Volkswagenu pohybuje v pásmu kolem 11,5 tis. Kč za jednu akcii.

O 13,8% vzrostly akcie Erste Bank. Společnost oznámila výsledky hospodaření, které byly i přes svízelnou situaci na trhu lepší než očekávané. Celkem banka za devět měsíců vydělala 1,463 mld. EUR, což bylo o 74,6% více než ve stejném období minulý rok. Zisk byl vyšší díky jednorázovému vlivu po prodeji pojišťovacích aktivit. Bez toho by byl výsledek na úrovni 861,7 mil. EUR (+2,8% y/y).

Zisk banky byl negativně ovlivněn odpisy portfolia CDO a expozicí vůči zkrachovalé bance Lehman Brothers, nicméně ztráty jsou stále v porovnání s jinými ústavy minimální. Investoři rovněž ocenili finanční injekci 2,7 mld. EUR, kterou banka získá od rakouského státu na zlepšení likvidity.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená