FinExpert.e15.cz

Rizika smlouvy na dobu určitou pro maminky

Zaměstnavatelé rádi uzavírají pracovní smlouvu na dobu určitou.
Rizika smlouvy na dobu určitou pro maminky

Pro mladé ženy, které plánují rodinu, přináší pracovní smlouva na dobu určitou, pokud není prodloužená, určitá rizika. V případě nutnosti snížit stav zaměstnanců nemusí vyplácet zaměstnancům odstupné. Podpora v nezaměstnanosti je nízká. Navíc mohou mít ženy problém s čerpáním nemocenské nebo mateřské. Proč?

Uplynutím doby končí pracovní poměr

V ochranné době nelze dát zaměstnanci podle ustanovení zákoníku práce výpověď. Těhotná zaměstnankyně je přitom v ochranné době. Stejně tak při čerpání rodičovské dovolené. Smlouva na dobu určitou však končí uplynutím času, i když je v daný okamžik zaměstnankyně těhotná nebo na rodičovské dovolené. Uplynutím sjednané doby pracovní poměr končí, těhotenství zaměstnankyně na to nemá vliv. Někteří zaměstnavatelé této skutečnosti využívají. Těhotná žena tak není po skončení sjednané doby již v pracovním poměru. Při splnění zákonných podmínek však bude pobírat nemocenské dávky i mateřskou.

Nejdříve nemocenská, potom mateřská

Jestliže pracovní poměr skončí uplynutím doby a zaměstnankyně je těhotná, tak nemusí mít strach, že bude bez finančních prostředků. Jestliže ji lékař uzná práce neschopnou, tak bude mít nárok na nemocenkou, kterou bude tedy pobírat, i když ji skončila pracovní smlouva. Po skončení nemocenské bude pobírat mateřskou.

  • Pro přiznání nemocenské z posledního zaměstnání na dobu určitou je potřeba nastoupit na nemocenskou v ochranné lhůtě, která činí 7 dní od skončení pracovního poměru. Prvních 21 dní však náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a teprve poté nemocenské dávky. Proto je vhodné nastoupit na nemocenskou ještě před uplynutím pracovní smlouvy na dobu určitou, aby těhotná zaměstnankyně dostávala náhradu mzdy od svého zaměstnavatele.

Mateřská není automaticky

Těhotné zaměstnankyně, kterým skončí pracovní smlouva na dobu určitou, budou dostávat mateřskou, i když nebudou v den nástupu na mateřskou v zaměstnaneckém poměru. Musí nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě, která činí v tomto případě 180 kalendářních dní po skončení zaměstnání. Když bude ochranná lhůta trvat ještě počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu, tak bude mít budoucí maminka nárok na mateřskou, pokud v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou splnila podmínku 270 dní účasti na pojištění, což by neměl být problém.

Budoucí maminka tedy požádá svého gynekologa o potvrzení „Žádosti o peněžitou pomoc v mateřství“, kterou doručí svému poslednímu zaměstnavateli, který tuto žádost s doplněnými údaji předá OSSZ, která bude mateřskou následně vyplácet. Skončí tedy výplata nemocenského a bude se vyplácet mateřská. Mateřská je vyšší než nemocenská. Když nejsou zákonné podmínky splněny, tak dostává budoucí maminky ihned po narození dítěte rodičovský příspěvek.

Nízká podpora v nezaměstnanosti

Pokud se mamince během rodičovské dovolené nepodaří najít práci, tak se bude muset po jejím skončení evidovat na úřadu práce. V tomto případě je však nutné počítat s nízkou podporou v nezaměstnanosti. Poslední činností maminky byla totiž péče o dítě mladší 4 let, proto nelze vypočítat podporu v nezaměstnanosti z dosaženého příjmu.

V takovém případě se podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalednářního roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Průměrná mzda za uvedené období v roce 2011 byla 23 726 Kč. Celkem se podpora v nezaměstnanosti pobírá u osob mladších 50 let pouze 5 měsíců.

  • První dva měsíce činí podpora v nezaměstnanosti 0,15násobek průměrné mzdy, tedy 3 559 Kč.
  • Další dva měsíce činí podpora v nezaměstnanosti 0,12násobek průměrné mzdy, tedy 2 848 Kč
  • A poslední měsíc ční podpora v nezaměstnanosti 0,11násobek průměrné mzdy, tedy 2 610 Kč.
  • Při rekvalifikaci činí podpora v nezaměstnanosti v tombo případě 0,14násobek průměrné mzdy, tedy 3 322 Kč.
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

určitě nemůže brát podporu a rodičovský příspěvek zá...
d.
20. 6. 2012, 22:15
pritelkyne na MD druhym rokem, po dohode ted ukoncil...
v.
20. 6. 2012, 10:41
Znamená to, že tatínkové se smlouvou na dobu určitou...
:-D
20. 6. 2012, 02:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená