Dohoda o provedení práce je pro zaměstnavatele výhodná, protože „ušetří“ na mzdových nákladech. Ze sjednané odměny totiž zaměstnavatel neodvádí sociální ani zdravotní pojištění za svého zaměstnance. Např. při částce 20 000 Kč se jedná o „úsporu“ 6 800 Kč (zdravotní pojištění 9 % a sociální pojištění 25 %). To je již velmi zajímavá částka.
Rovněž zaměstnanec má vyšší čistou mzdu, protože ze sjednané odměny také neodvede sociální a zdravotní pojištění. Při odměně 20 000 Kč se jedná o „úsporu“ 2 200 Kč (zdravotní pojištění 4,5 % a sociální pojištění 6,5 %).
Kdy se vyplatí dohoda o provedení práce?
Protože dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění, tak je výhodné pracovat na základě dohody o provedení práce, když má občan vyřešen svůj pojistný vztah vůči zdravotní pojišťovně a OSSZ.
Zjednodušeně řečeno je dobré na dohodu o provedení práce vykonávat druhou činnost a mít tedy současně mimo dohodu o provedení práce klasickou pracovní smlouvu nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost a platit povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění, popřípadě být studentem. V těchto případech je finanční úspora na povinných odvodech zajímavým bonusem. Pracovat pouze na základě dohody o provedení práce však výhodné není.
Zdravotní pojištění se musí stejně zaplatit
V případě, že nemáte vyřešen svůj pojistný vztah vůči zdravotní pojišťovně, musíte si pouze v případě práce na základě dohody o provedení práce sami platit zdravotní pojištění. Každý občan musí být v registru zdravotní pojišťovny veden buď jako zaměstnanec, OSVČ, státní pojištěnec nebo OBZP.
Pokud pracujete pouze na základě dohody o provedení práce jste v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP). Za každého občana s trvalým pobytem na území Česka musí být totiž placeno zdravotní pojištění.
- OBZP hradí zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy a to vždy do 8. dne následujícího měsíce. Pokud není zdravotní pojištění včas ve výši 1 080 Kč (13,5 % z 8 000 Kč) uhrazeno, tak je dlužné pojistné včetně penále vymáháno soudní cestou.
Jestliže dojde ke zvýšení minimální mzdy pro rok 2012, jak plánuje MPSV na 8 400 – 8 500 Kč, tak pochopitelně dojde ke zvýšení zdravotního pojištění, které budou muset OBZP platit, např. na 1 148 Kč (13,5 % z 8 500 Kč).
K dalšímu zvýšení zdravotního pojištění dojde v případě úspěšného legislativního procesu u daňové reformy schválené vládou, která počítá se zvýšením zdravotního pojištění placeného zaměstnanci ze 4,5 % na 6,5 %. V souhrnu by se tak zvýšila i platba zdravotního pojištění (z 13,5 % na 15,5 %).
Bez pojištění není mateřská, ošetřovné ani nemocenská
Pokud pracujete pouze na základě dohody o provedení práce, tak v případě nemoci nemáte nárok na žádné nemocenské dávky, protože dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění.
V případě nemoci tak budete bez nemocenských dávek, budoucí maminka nesplní podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (mateřské) a rodič nemocného dítěte nemá nárok na ošetřovné. Dohoda o provedení práce nezajišťuje během nemoci žádné finanční prostředky.
Jak to bude s důchodem?
Protože dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění, tak dlouhodobá a pravidelná práce na základě dohody o provedení práce bude znamenat i problémy se splněním podmínek pro přiznání starobního důchodu.
Doba práce na základě dohody o provedení se totiž nebude započítávat do nutné doby pojištění, kterou musí všichni občané splnit pro přiznání důchodu (od roku 2018 je nutné získat 35 let pojištění). Samozřejmě se výdělky z dohody o provedení práce nezapočítají do příjmů, ze kterých se bude vypočítávat důchod.