FinExpert.e15.cz

Řidiči pojištění u České pojišťovny dostanou zdarma reflexní vesty

V duchu základního pravidla bezpečnosti na silnicích „Vidět a být viděn“ se rozhodla Česká pojišťovna všem svým klientům z řad fyzických osob, kteří mají uzavřeno povinné ručení, doplnit výbavu osobního vozu o praktický dárek – reflexní vestu. Ta jim bude doručena přímo na jejich adresu do poštovní schránky, a to během posledních dvou měsíců letošního roku. Šanci získat vestu mají i noví klienti, kteří uzavřou povinné ručení u České pojišťovny ještě během října, listopadu či prosince.

Vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí předepisuje výstražnou vestu jako povinnou výbavu ve firemních vozech. „I když zákon nevyžaduje reflexní vestu jako součást povinné výbavy každého vozidla, přesto je v zájmu řidičů samotných, aby ji používali,“ uvedl Robert Šťastný, vedoucí oddělení Ministerstva dopravy - BESIP a dodal: „Jelikož reflexní vesta je ideální kombinací reflexního a fluorescenčního materiálu, výrazně zvyšuje viditelnost řidiče a ostatních členů posádky za světla i za tmy a přispívá tak velmi významně k bezpečnosti silničního provozu.“

O tom, že bezpečnostní vesta je důležitým, mnohdy povinným doplňkem výbavy vozu, se mohou přesvědčit někteří čeští turisté během svých cest do zahraničí. Na silnicích Itálie, Španělska, Portugalska a Rakouska se setkávají s hlídkami dopravní policie, které výstražné vesty kontrolují. Důsledkem jejich absence nebo nepoužití může být pokuta od 14 do 36, výjimečně až do 2 tisíc eur. Dovolená u moře se tak řadě českých řidičů mohla zbytečně prodražit. Jedna vesta je bez diskuse povinná, ale u našich sousedů je běžné, že v kabině auta se jich v zájmu bezpečnosti najde hned několik pro všechny pasažéry.

Více než 1,3 milionu klientů České pojišťovny již brzy obdrží poštou reflexní vesty oranžové barvy. Budou tak předem připraveni na případnou změnu v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, ale zejména na situace, kdy budou nuceni opustit své vozidlo a pohybovat se na vozovce nebo v odstavném pruhu. Reflexní vesta v těchto případech může zachránit zdraví a dokonce i život. „Z hlášení přijatých naším Klientským servisem a následných statistik, které zpracováváme, vyplývá, že oběťmi dopravních nehod bývají často řidiči a spolujezdci, kteří vystoupí z auta, aby opravili poruchu svého vozu nebo řešili dopravní nehodu. Z té první vyváznou bez zranění, ale další, která může následovat hned vzápětí, obvykle přináší mnohem vážnější následky,“ doplňuje Petr Kůt, vrchní ředitel pojištění motorových vozidel České pojišťovny. Podle Roberta Šťastného z BESIPU je přitom důležité mít vestu přímo u sebe ve vozidle a nikoliv v zavazadlovém prostoru, aby si ji řidič mohl nasadit už v momentě, kdy z vozidla vystupuje ven.

Lidé pohybující se na vozovce, zvlášť za tmy, mlhy, či jinak snížené viditelnosti, jsou v silničním provozu těmi nejzranitelnějšími. Příčinou jedné z tragických nehod, která leží ve spisech České pojišťovny a přihodila se letos na jaře na dálnici do Brna, byla právě nedostatečná viditelnost. Do fordu s třicetiletým řidičem narazila ve vysoké rychlosti zezadu nepozorná řidička fabie, která za jízdy studovala mapu. Po nárazu řidič fordu, který vyvázl bez zranění, okamžitě vyběhl směrem k fabii ve snaze vyprostit zraněného spolujezdce. Nedoběhl – srazil ho další projíždějící vůz a způsobil mu zranění, která ho do konce života upoutala na invalidní vozík. Kdyby si oblékl vestu, měl další řidič mnohem větší šanci jej vidět včas a srážce zabránit.
Reflexní materiál je totiž i za tmy vidět až na vzdálenost 200 metrů, což je třikrát větší viditelnost než u bílého oblečení a dokonce desetkrát větší než u modrého oblečení.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená