FinExpert.e15.cz

Řešení bezpečných plateb kartami na internetu: 3-D Secure?

Navzdory rostoucí popularitě internetu se čeští spotřebitelé stále zdráhají platit on-line, neboť se obávají zneužití čísla své karty. Stane se způsob zabezpečení pomocí 3-D Secure mezníkem při použití platebních karet na internetu?
Řešení bezpečných plateb kartami na internetu: 3-D Secure?

Metou je standardizace a bezpečnost plateb

Obavy ze zneužití platebních karet netrápí zákazníky pouze u nás. Také držitelé platebních karet v nejrozvinutějších evropských zemích, jako je například Velká Británie, často vyjadřují podobné obavy. Podle průzkumu, který letos provedla asociace Visa International ve spolupráci s psycholožkou Cynthií McVeyovou, každý pátý anglický uživatel internetu (20 %) nikdy neuskutečnil on-line nákup a z těch, kteří na internetu nakupují, si většina (69 %) myslí, že elektroničtí obchodníci by měli dělat více pro bezpečnost transakcí.

Dokonce i stávající uživatelé internetu, kteří on-line nakupují, mají obavy o bezpečnost plateb a každý pátý se k nákupu po internetu uchyluje jako k poslední možnosti (19 %). Více než polovina respondentů (58 %) přiznala, že příčinou jejich zdrženlivosti je "iracionální strach" z internetu. Tento názor potvrzuje i skutečnost, že ačkoli naprostá většina uživatelů internetu (68 %) má obavy se sdělování údajů o bankovní kartě, pouhých 15 % zná někoho, jehož platební údaje byly při nakupování online zneužity.

Uživatelé internetu se domnívají, že tento "iracionální strach" může být překonán lepší ochranou a zvýšenou bezpečností a více než polovina (58 %) si myslí, že když bude nakupování dobře zabezpečené, začnou tyto služby více využívat. Naprostá většina (83 %) si myslí, že by mělo být vyvinuto větší úsilí směrem ke standardizaci, aby bylo zřetelné, které webové stránky jsou bezpečné pro nákup. Třetina pak volá po ochraně heslem.

Jak funguje platba pomocí 3-D Secure?

V létě jsme několika články informovali o systému 3-D Secure, který představuje možnou odpověď na tyto požadavky. 3-D Secure je podporován světovými lídry v oblasti platebních karet, kterými jsou asociace Visa a MasterCard. U Visy má aplikace využívající tento standard název Verified by Visa, u Mastercard se jedná o MasterCard SecureCode. Loga těchto systémů nese stále větší počet internetových obchodů. Při platbě uskutečněné s pomocí 3-D Secure jsou veškeré údaje předávány zabezpečenou cestou a obchodník navíc nemá přístup k informacím o platební kartě zákazníka.

Průběh zpracování platby v 3D Secure formou Verified by Visa

 • Služba vyžaduje po držiteli karty, aby zadal své osobní heslo, stejně jako při výběru z bankomatu zadává PIN. Tím, že držitel karty bude muset prokázat svou totožnost, se výrazně sníží objem podvodných transakcí.
 • Číslo platební karty se zadává do okna, ke kterému obchodník nemá přístup. Možnost zneužití z jeho strany je tak vyloučena.
 • Platební brána ověří držitele platební karty přes server karetní asociace a vydavatelskou banku.
 • Je–li výsledek kladný, proběhne autorizace platby a držiteli karty i obchodníkovi je zobrazen výsledek transakce (tedy, obchodník se o provedené platbě dovídá od banky).
 • Peníze jsou zúčtovány na účet obchodníka (obvykle do 2 až 5 pracovních dnů).
 • Obchodníka musí pro tuto službu certifikovat jeho banka. Tím je zajištěna identita i důvěryhodnost obchodníka.

Elektronický obchod v České republice

Elektronický obchod stále představuje jen malé procento karetních transakcí uskutečněných v České republice, nicméně rapidně se rozvíjí. Celková hodnota internetových transakcí se za první čtvrtletí roku 2004 oproti stejnému období roku 2003 zdvojnásobila. Společností, která v České republice přišla s technologií 3-D Secure je Muzo (www.muzo.com/index_cz.html). Nabízí ji pod obchodním názvem Pay MUZO. Z bank, vydávajících platební karty, se zatím k tomuto systému dosud připojily Komerční banka a ČSOB. Produkt je určen pro banky provádějící acquiring (přijímání) platebních karet na internetu a pro internetové obchodníky, kteří chtějí ve svých obchodech přijímat zabezpečené online platby přes platební karty. Česká spořitelna od září nabízí obchodníkům nezávisle na projektu Muzo vlastní obchodní systém se zabezpečením 3-D Secure.

3-D Secure a České banky

Informace o využití 3-D Secure u ČSOB

Informace o využití 3-D Secure u České spořitelny

Platební karty u nás

Studie o využití platebních karet v České republice

Pohledy do budoucna

Vývojové trendy v oblasti platebních karet

Jak budou vypadat internetové banky budoucnosti?

V současnosti se u nás také vyskytují internetoví obchodníci, kteří mají uzavřenou smlouvu o akceptaci platebních karet formou Objednávky zboží či služeb po telefonu nebo poštou (MO/TO - Mail Order/Telephone Order). Nicméně nyní tito obchodníci postupně začínají nahrazovat způsob MO/TO řešením 3D-Secure nabízeném Českou spořitelnou a společností Muzo.

Dále na našem trhu fungují systémy využívající služeb internetového nebo GSM bankingu a převodu z účtu na účet buď v rámci jednoho nebo dvou finančních ústavů. Příkladem může být systém internetových plateb eBanky nebo platby přes GSM banking T-Mobile. 

V budoucnu se uvažuje o rozšíření protokolu 3-D Secure také na zabezpečení online transakcí uskutečněných pomocí mobilního telefonu, digitální televize či jiných online elektronických kanálů.


Zásady pro nakupování na internetu

Pokud budete nakupovat v internetovém obchodě, který dosud nenabízí systém Verified by Visa nebo Mastercard SecureCode, je vhodné postupovat podle následujících kroků:

 • Zkontrolujte si, že vaše osobní údaje budou před odesláním zašifrovány. V dolním levém rohu prohlížeče by se vám měl zobrazit zámek nebo klíč a adresa by měla začínat https:// , nikoliv pouze http://
 • Nakupujte jen u prodejců, které znáte, anebo si o nich před nákupem zjistěte nějaké informace, abyste věděli, zda jsou spolehliví a solidní
 • Transakce na internetu si zapisujte, včetně adresy obchodu. Mnoho on-line obchodů zasílá klientům e-mail se shrnutím objednávky. Tyto e-maily si uložte.
 • Než provedete platbu, seznamte se s podmínkami dodání a reklamace – ty by měly být uvedeny na domovské stránce prodejce. Zjistěte si, zda lze zboží, se kterým jste nespokojeni, zaslat zpět a zda při reklamaci dostanete zpět peníze či možnost nakoupit jiné zboží.
 • Domovská stránka prodejce by měla obsahovat informace o způsobu dodání, cenách za poštovné, přijímaných platbách a daních.
 • Vyhledejte si telefonní číslo nebo e-mailovou adresu prodejce a ty si poznamenejte, abyste je mohli využít v případě dotazů.


 

Další článek


 

Související články


celkem 14 komentářů

Nejnovější komentáře

Platba s Visa electron nebo Maestro?
Anonym
28. 12. 2004, 19:36
Re: 3-D Secure v podání ....
Michal
25. 10. 2004, 20:01
Jiný pohled
Ivo
23. 10. 2004, 18:48
Re: 3-D Secure v podání ....
houbelec
21. 10. 2004, 15:01
Re: 3-D Secure v podání ....
Ondrej Novak
20. 10. 2004, 16:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená