Metou je standardizace a bezpečnost plateb
Obavy ze zneužití platebních karet netrápí zákazníky pouze u nás. Také držitelé platebních karet v nejrozvinutějších evropských zemích, jako je například Velká Británie, často vyjadřují podobné obavy. Podle průzkumu, který letos provedla asociace Visa International ve spolupráci s psycholožkou Cynthií McVeyovou, každý pátý anglický uživatel internetu (20 %) nikdy neuskutečnil on-line nákup a z těch, kteří na internetu nakupují, si většina (69 %) myslí, že elektroničtí obchodníci by měli dělat více pro bezpečnost transakcí.
Dokonce i stávající uživatelé internetu, kteří on-line nakupují, mají obavy o bezpečnost plateb a každý pátý se k nákupu po internetu uchyluje jako k poslední možnosti (19 %). Více než polovina respondentů (58 %) přiznala, že příčinou jejich zdrženlivosti je "iracionální strach" z internetu. Tento názor potvrzuje i skutečnost, že ačkoli naprostá většina uživatelů internetu (68 %) má obavy se sdělování údajů o bankovní kartě, pouhých 15 % zná někoho, jehož platební údaje byly při nakupování online zneužity.
Uživatelé internetu se domnívají, že tento "iracionální strach" může být překonán lepší ochranou a zvýšenou bezpečností a více než polovina (58 %) si myslí, že když bude nakupování dobře zabezpečené, začnou tyto služby více využívat. Naprostá většina (83 %) si myslí, že by mělo být vyvinuto větší úsilí směrem ke standardizaci, aby bylo zřetelné, které webové stránky jsou bezpečné pro nákup. Třetina pak volá po ochraně heslem.
Jak funguje platba pomocí 3-D Secure?
V létě jsme několika články informovali o systému 3-D Secure, který představuje možnou odpověď na tyto požadavky. 3-D Secure je podporován světovými lídry v oblasti platebních karet, kterými jsou asociace Visa a MasterCard. U Visy má aplikace využívající tento standard název Verified by Visa, u Mastercard se jedná o MasterCard SecureCode. Loga těchto systémů nese stále větší počet internetových obchodů. Při platbě uskutečněné s pomocí 3-D Secure jsou veškeré údaje předávány zabezpečenou cestou a obchodník navíc nemá přístup k informacím o platební kartě zákazníka.
Průběh zpracování platby v 3D Secure formou Verified by Visa
- Služba vyžaduje po držiteli karty, aby zadal své osobní heslo, stejně jako při výběru z bankomatu zadává PIN. Tím, že držitel karty bude muset prokázat svou totožnost, se výrazně sníží objem podvodných transakcí.
- Číslo platební karty se zadává do okna, ke kterému obchodník nemá přístup. Možnost zneužití z jeho strany je tak vyloučena.
- Platební brána ověří držitele platební karty přes server karetní asociace a vydavatelskou banku.
- Je–li výsledek kladný, proběhne autorizace platby a držiteli karty i obchodníkovi je zobrazen výsledek transakce (tedy, obchodník se o provedené platbě dovídá od banky).
- Peníze jsou zúčtovány na účet obchodníka (obvykle do 2 až 5 pracovních dnů).
- Obchodníka musí pro tuto službu certifikovat jeho banka. Tím je zajištěna identita i důvěryhodnost obchodníka.
Elektronický obchod v České republice
Elektronický obchod stále představuje jen malé procento karetních transakcí uskutečněných v České republice, nicméně rapidně se rozvíjí. Celková hodnota internetových transakcí se za první čtvrtletí roku 2004 oproti stejnému období roku 2003 zdvojnásobila. Společností, která v České republice přišla s technologií 3-D Secure je Muzo (www.muzo.com/index_cz.html). Nabízí ji pod obchodním názvem Pay MUZO. Z bank, vydávajících platební karty, se zatím k tomuto systému dosud připojily Komerční banka a ČSOB. Produkt je určen pro banky provádějící acquiring (přijímání) platebních karet na internetu a pro internetové obchodníky, kteří chtějí ve svých obchodech přijímat zabezpečené online platby přes platební karty. Česká spořitelna od září nabízí obchodníkům nezávisle na projektu Muzo vlastní obchodní systém se zabezpečením 3-D Secure.
V současnosti se u nás také vyskytují internetoví obchodníci, kteří mají uzavřenou smlouvu o akceptaci platebních karet formou Objednávky zboží či služeb po telefonu nebo poštou (MO/TO - Mail Order/Telephone Order). Nicméně nyní tito obchodníci postupně začínají nahrazovat způsob MO/TO řešením 3D-Secure nabízeném Českou spořitelnou a společností Muzo.
Dále na našem trhu fungují systémy využívající služeb internetového nebo GSM bankingu a převodu z účtu na účet buď v rámci jednoho nebo dvou finančních ústavů. Příkladem může být systém internetových plateb eBanky nebo platby přes GSM banking T-Mobile.
V budoucnu se uvažuje o rozšíření protokolu 3-D Secure také na zabezpečení online transakcí uskutečněných pomocí mobilního telefonu, digitální televize či jiných online elektronických kanálů.
Zásady pro nakupování na internetu
Pokud budete nakupovat v internetovém obchodě, který dosud nenabízí systém Verified by Visa nebo Mastercard SecureCode, je vhodné postupovat podle následujících kroků:
- Zkontrolujte si, že vaše osobní údaje budou před odesláním zašifrovány. V dolním levém rohu prohlížeče by se vám měl zobrazit zámek nebo klíč a adresa by měla začínat https:// , nikoliv pouze http://
- Nakupujte jen u prodejců, které znáte, anebo si o nich před nákupem zjistěte nějaké informace, abyste věděli, zda jsou spolehliví a solidní
- Transakce na internetu si zapisujte, včetně adresy obchodu. Mnoho on-line obchodů zasílá klientům e-mail se shrnutím objednávky. Tyto e-maily si uložte.
- Než provedete platbu, seznamte se s podmínkami dodání a reklamace – ty by měly být uvedeny na domovské stránce prodejce. Zjistěte si, zda lze zboží, se kterým jste nespokojeni, zaslat zpět a zda při reklamaci dostanete zpět peníze či možnost nakoupit jiné zboží.
- Domovská stránka prodejce by měla obsahovat informace o způsobu dodání, cenách za poštovné, přijímaných platbách a daních.
- Vyhledejte si telefonní číslo nebo e-mailovou adresu prodejce a ty si poznamenejte, abyste je mohli využít v případě dotazů.