FinExpert.e15.cz

Renomované firmy mají vždy ISO

Firmy, které se rozhodnou implementovat a udržovat systém řízení jakosti, to myslí se svojí účastí na trhu vážně a perspektivně, protože to není rozhodně levná záležitost.
Mnoho zahraničních investorů se při výběru svého obchodního partnera ve východní Evropě poohlíží po společnostech mající ISO. U těchto firem mají investoři větší jistotu finanční stability a dodržování norem a pravidel, na které jsou zvyklí.  Navíc tyto společnosti musí fungovat efektivně a dodržovat příslušné normy, aby tento certifikát dostaly. Kolik východoevropských firem má ISO, v které zemi je jich nejvíce a kde naopak nejméně?

Co je to ISO?

ISO jsou mezinárodní normy, které vydává International Organization form Standardization (ISO) se sídlem v Ženevě. Tyto normy vytvářejí příslušné technické komise a o jejich návrzích následně hlasují členové této organizace. Z uvedených mezinárodních norem vycházejí normy evropské a z nich potom vycházejí normy národní. Pro Česko je zástupcem Český normalizační institut. Jednotlivé normy se vztahují ke různým systémům řízení (jakosti či bezpečnosti…). Světová banka při hodnocení národních firem ve východní Evropě mající ISO hodnotila normy ISO 9001 a ISO 14001.

Norma 9001

specifikuje požadavky na systém na systém managementu jakosti v organizacích, které chtějí a potřebují prokázat svoji schopnost trvale poskytovat produkt či službu v souladu s příslušnými předpisy a požadavky zákazníků a které usilují o zvyšování spokojenosti zákazníka. Základním požadavkem je zavedení příslušné dokumentace a uplatňování systému managementu jakosti (QMS).

Norma 14001

specifikuje požadavky na systém environmentálního managementu tak, aby organizaci umožnila formulovat politiku a stanovit cíle, které zahrnou zákonné požadavky a informace o významných environmentálních dopadech. Týká se těch environmentálních dopadů, které může organizace řídit, a o nichž se předpokládá, že na ně může mít nějaký vliv. Základním požadavkem je zavedení příslušení dokumentace, uplatňování  a udržování  systému environmentálního managementu (EMS).

Maďarsko má nejvíce firem s ISO

Z východoevropských zemí má nejvíce firem ISO v Maďarsku, kde ho má téměř každá čtvrtá, následuje Slovinsku (20,18%) a překvapivě Rumunsku (16,83%). Naopak nejméně firem má ISO v Lotyšsku (9,27%) a Rusku (9,32%). V Česku má certifikát ISO 12,54% firem, což je téměř shodný počet s Tureckem. Přesto naše země  je od roku 1998 v prvních 25 nejatraktivnějších zemích pro zahraniční investory. Vzhledem k našemu malému trhu nemůžeme být nikdy stejně atraktivní jako největší země světa. Před námi má  pouze Hong Kong méně obyvatel (6,9 mil.).

Pro francouzské investory jsme druhá nejatraktivnější země (významný podíl na tom mají investice významných francouzských firem Citroenu a Peugeotu v České republice), pro německé investory jsme šestí nejatraktivnější a pro rakouské investory devátí, nizozemské desátí a belgické dvanáctí. Nejlépe je potom zahraničními investory   hodnocena vzdělanost a výkonnost českých pracovníků, technická vybavenost v zemi (všeobecné používání internetu, mobilu…) a stabilní finanční a ekonomické prostředí.

Nejrespektovanější firmou světa je General Electric

V deseti nejrespektovanějších společností světa figuruje hned devět společností ze Spojených států Amerických, nejúspěšnější firmou pohledem konkurence mimo USA je japonská Toyota na třetím místě. Z evropských firem je na prvním místě německá automobilová společnost DaimlerChrysler (celkově třinácté místo), na druhém opět německá automobilová společnost BMW (celkově šestnácté místo) a na třetím švýcarská potravinářská společnost Nestlé (celkově sedmnácté místo).  Celkově je v první padesátce 26 společností ze Spojených států Amerických, 6 z Německa, 2 z Japonska, 2 z Francie, 2 z Velké Británie, po jedné firmě má zastoupení Finsko, Itálie, Švédsko, Korea a Švýcarsko. Zbylých pět firem je původem z více zemí.

Počet firem s ISO ve východní Evropě (rok 2005)
Země Počet firem s ISO v %
Maďarsko 23,11
Slovinsko 20,18
Rumunsko 16,83
Chorvatsko 16,10
Litva 15,12
Polsko 13,85
Estonsko 13,24
Turecko 12,57
Česko 12,54
Řecko 11,72
Srbsko 1167
Bulharsko 11,00
Ukrajina 10,77
Slovensko 10,00
Rusko 9,32
Lotyšsko 9,27

Pramen: The Worldbank – Investment Climate 2006
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená