FinExpert.e15.cz

Rekordní zvýšení sazeb hypoték nezměnilo zájem o úvěry

Koncem roku většina bank výrazně zdražila hypoteční úvěry, přesto je o hypoteční úvěry stále zájem. Pravidelný přehled a statistika FINCETRUM HYPOINDEXU s ohlédnutím za prosinec 2005 vás čeká i tento měsíc.
Rekordní zvýšení sazeb hypoték nezměnilo zájem o úvěry

Na konci loňského roku téměř všechny banky přistoupily k výraznému zvýšení úrokových sazeb nově poskytovaných hypotečních úvěrů. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se během prosince zvýšila o 0,21 procentního bodu, což je změna skutečně rekordní. Stejně rychlého růstu dosáhl tento ukazatel poprvé a naposledy v červenci roku 2004, v ostatních měsících let 2003 až 2005 k tak výraznému zvýšení úrokových sazeb hypoték nikdy nedošlo.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry¨

Rekordní zvýšení úrokových sazeb hypoték

Nejvíce se změnily úrokové sazby s krátkou dobou fixace. U ročních sazeb činil průměrný nárůst 0,36 procentního bodu, u pětiletých „pouze“ 0,17 p. b. Příčinou tak výrazného pohybu byly obavy, že v lednu centrální banka zřejmě opět zvýší úrokové sazby. Banky proto tato očekávání promítly do nastavení výše svých úrokových sazeb. Poprvé k významnému zdražení hypotečních úvěrů došlo v listopadu, poté, co ČNB na konci října zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu. FINCENTRUM HYPOINDEX tehdy vzrostl o 0,13 procentního bodu, v prosinci pak došlo k ještě mnohem výraznějšímu nárůstu. Výše úrokových sazeb nově poskytovaných hypoték se tak v průměru vrátila do  stavu z loňského jara. V květnu dosahovala hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU výše 4,03 %, v červnu to bylo již pouze 3,75 %, poté, co tehdy došlo k rekordnímu poklesu o 0,28 procentního bodu.

Budoucí vývoj úrokových sazeb?

V nejbližším období se dalšího výrazného zvýšení úrokových sazeb asi spíše nedočkáme než dočkáme. V současnosti není příliš prostoru pro to, aby v naší ekonomice mohlo dojít k nějakému zásadnímu zvýšení úrokových sazeb. Podle posledních statistik je totiž - zjednodušeně řečeno - inflace příliš nízká a koruna příliš silná na to, aby bylo vhodné zvyšovat úrokové sazby. Centrální banka již také nehovoří pouze o jejich zvyšování, tak jako ještě nedávno, ale připouští, že pravděpodobnost jejich zvýšení i snížení je nyní stejná. Takže se můžeme nechat překvapit, bankovní rada zasedá již tento týden.

Budoucí vývoj úrokových sazeb a cen hypotečních úvěrů samozřejmě závisí na dalším vývoji ekonomických ukazatelů, kterými se centrální banka řídí při nastavování své měnové politiky. Takže pokud se chystáte vzít si hypotéku, bude o její ceně rozhodovat například také aktuální situace v Íránu. Prostřednictvím vývoje ceny ropy se promítne do cen pohonných hmot a tedy do výše inflace, která ovlivňuje nastavení úrokových sazeb centrální bankou. Pokud ta provede jejich změnu, zareagují na to okamžitě mezibankovní úrokové sazby, které určují úročení vkladů a úvěrů.

Další rekord: průměrná výše hypotéky

V prosinci dosáhla historicky nejvyšší hodnoty průměrná výše nově sjednaných hypotečních úvěrů. Částka 1 574 000 korun převýšila dosavadní rekord ze září loňského roku o 65 000 korun. Vývoj průměrné výše nově sjednávaných hypotečních úvěrů v čase ukazuje následující graf.

Klepněte pro větší obrázek

K další změně došlo v preferenci délky fixační doby. Je patrné, že lidé v očekávání budoucího zvyšování úrokových sazeb začali preferovat delší doby fixace. Nejvíce se to projevilo u ročních fixací. V porovnání s říjnem si je vybralo o 5,3 % klientů méně. Naopak se o něco zvýšil zájem o pětileté úrokové sazby, ve srovnání s říjnem jich bylo v prosinci sjednáno o 3,94 % více. Zájem o desetiletou fixaci se dokonce zdvojnásobil, stále si ji však sjednává méně než jedno procento klientů.

Klepněte pro větší obrázek

 

Souhrn za prosinec 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,98% 3,47% 4,30%
Změna oproti minulému měsíci + 21 b.p. + 36 b.p. + 17 b.p.
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 574 000 1 921 000 1 398 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 051 5 784 6 218
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 388 7 134 7 547
Účelovost úvěrů    
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 68% 70% 65%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 23% 20% 25%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9% 10% 10%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená