FinExpert.e15.cz

Rekordní pokuta pro Český Telecom - OŽIVENO o komentář analytika

Český Telecom (ČTc) dostal od Antimonopolního úřadu pokutu 200 milionů Kč kvůli nabízení volných minut ve svých tarifech. Píše to dnešní Mf Dnes. Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal ČTc pokutu proto, že podle jeho názoru volné minuty v tarifech bránily přechodu zákazníků ke konkurenci a nutily je telefonovat s Telecomem. To ostatně tvrdí i samotní alternativní operátoři.

Český Telecom ovšem s dosud nejvyšší pokutou, kterou od ÚOHS dostal, nesouhlasí a podal k ÚOHS ve středu odpoledne odvolání. ČTc se hodlá hájit jednak tím, že vždy měl ve své nabídce tarif, který žádné volné minuty v rámci měsíčního paušálu neobsahoval a také tím, že s volnými minutami v rámci měsíčního paušálu vyslovil souhlas Český telekomunikační úřad.

Nejde o první pokutu, kterou Český Telecom od ÚOHS dostal. Už v listopadu 2003 přišla pokuta 6,5 milionů Kč za určování cen telefonních karet. Zatím nejvíc musel Telecom zaplatit na začátku minulého roku, kdy nutil asi 3 000 firem uzavřít pro ně nevýhodné smlouvy. Pokuta z loňského listopadu dosáhla výše 81,7 milionů korun. Před půl rokem, v listopadu 2004, následovala pokuta 23 milionů Kč za znemožňování vstupu konkurence na internetový trh.

Antimonopolní úřad ovšem v minulosti nešetřil ani mobilní operátory. Eurotel zaplatil 48 milionů Kč za zneužití dominantního postavení. T-Mobile dostal pokutu 15 milionů Kč a Oskar 6,5 milionu.

Komentář analytika:
Na jednání Českého Telecomu lze pohlížet ve dvou rovinách. Poskytování volných minut na volání je u provozovatelů pevných linek standardem v západní Evropě i v USA. Hlavním motivem je obrana proti odlivu zákazníků k mobilním operátorům, druhým je snaha o zajištění stabilních příjmů pro společnost. Těch by v případě nízkého paušálu a žádných volných minut nebylo dosaženo. Na druhou stranu v podmínkách českého trhu takto sestavené tarify skutečně omezovaly konkurenci ze strany alternativních operátorů. Hlavní motivy ale podle mého názoru byly stejné, jako u západoevropských operátorů.

Považuji za správné, že Český telekomunikační úřad svým posledním rozhodnutím tarify s volnými minutami zrušil i když nastavenými cenami de facto alternativním operátorům uškodil stejně jako Českému Telecomu a ze situace budou těžit především mobilní operátoři. Naopak pokuta ze strany ÚOHS jednak přišla velmi pozdě a jednak trestá Český Telecom za to, že se choval naprosto standardně v rámci nastavených mantinelů.

Pokuta 200 mil. Kč odpovídá 0,6 Kč na akcii a vzhledem k tomu, že ČTc tarify s volnými minutami nedávno zrušil (podle nového rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu), nebude mít pokuta na jeho hospodaření žádný další vliv.

Petr Bártek, analytik společnosti Cyrrus, a.s.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Pozde, ale prece by ji stat nedal sobe.
Newtek
26. 5. 2005, 23:34
Re: Jeden metr na všechny
mio
26. 5. 2005, 21:58
Re: Jeden metr na všechny
t
26. 5. 2005, 14:58
Re: Jeden metr na všechny
t
26. 5. 2005, 14:51
Re: Jeden metr na všechny
ja
26. 5. 2005, 13:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená