FinExpert.e15.cz

Regulované ceny zvýšily inflaci


Zvýšení regulovaných cen, které se projevilo zejména v bydlení, vodě, energiích a palivech způsobilo meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,9 %. Tržní ceny přitom zůstaly jako celek stabilní. Zvyšující vliv na vývoj cenové hladiny mělo i zvýšení koncesionářských televizních a rozhlasových poplatků v oddíle rekreace a kultura. Vývoj tržních cen ovlivnilo zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů, které však bylo eliminováno snížením cen pohonných hmot.

V bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 17,4 % a tepla o 3,2 %. Měsíční televizní poplatky se zvýšily o 33,3 % a rozhlasové o 21,6 %. Ceny potravin a nealkoholických nápojů po tři měsíce trvajícím meziměsíčním poklesu vzrostly v říjnu o 0,6 %. Vyšší než v září byly zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 2,2 %, jižního ovoce o 1,6 %, ovoce mírného pásma o 2,1 %, brambor o 2,0 %, nealkoholických nápojů o 1,3 %. Naopak ceny čerstvé zeleniny se snížily o 1,6 %. Ve vzdělávání se zvýšily poplatky za studim na vysoké škole při překročení standardní délky studia o 8,8 %. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny ubytovacích služeb pro vysokoškolské studenty o 15,9 %.

Dominantní podíl (54 %) na meziročním růstu spotřebitelských cen měly ceny v oddíle bydlení, voda, energie, paliva. Druhý největší podíl na růstu cenové hladiny měly i nadále ceny v oddíle doprava, který však oslabil na 23 % (o 10 procentních bodů). Naopak na snížení cenové hladiny působily ceny odívání a obuvi, bytového zařízení a vybavení domácnosti.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v září 2,5 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v srpnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 7,4 %) a Estonsku (o 4,9 %), nejméně ve Švédsku a Finsku (shodně o 1,1 %). Na Slovensku vzrostly ceny v září o 2,3 %. V Německu zrychlil růst cen na 2,6 % (z 1,9 %v srpnu). V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v říjnu 2,5 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za říjen 2005 je 2,5 %, jak uvedl Eurostat.

Zdroj: ČSÚ

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená