FinExpert.e15.cz

Registrace na ÚP po rodičovské dovolené

Podpora v nezaměstnanosti je v tomto případě velmi nízká.
Registrace na ÚP po rodičovské dovolené

V praxi často dochází k situaci, že se maminka po skončení rodičovské dovolené musí ihned registrovat na úřad práce. Podpora v nezaměstnanosti je v tomto případě velmi nízká.

V případě, že maminka po tři roky pobírá pouze rodičovský příspěvek, neměla tedy příjem, ze kterého odváděla povinné sociální pojištění, a poté nenastoupí do zaměstnání, ale registruje se na úřadu práce, tak bude pobírat minimální podporu v nezaměstnanosti. Důvodů může být několik, proč maminka nenastoupí po skončení rodičovské dovolené do práce, např.:

 • maminka nastoupila na rodičovskou dovolenou přímo ze školy nebo evidence úřadu práce
 • skončení smlouvy na dobu určitou
 • dohoda o rozvázání pracovního poměru, např. z důvodu delší péče o dítě
 • zrušení nebo zánik zaměstnavatele
 • výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu změny sídla
 • ukončení samostatné výdělečné činnosti

Jak vysoká je minimální podpora?

Podpora v nezaměstnanosti v případě, kdy se občan registruje na úřad práce, aniž by měl v předchozím období započitatelný příjem a získal přitom potřebnou dobu 12 měsíců pojištění v posledních třech letech, je minimální. Péče o dítě do 4 let patří právě mezi náhradní doby pojištění, proto maminkám nárok na podporu v nezaměstnanosti vznikne. Protože však během této doby neměla žádný započitatelný příjem, tak bude pobírat podporu v nezaměstnanosti v minimální výši.

 • Minimální podpora v nezaměstnosti činí 15 % v prvních dvou měsících, 12 % v dalších dvou měsících a 11 % další měsíce z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku.
 • Průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 2012 činí 24 408 Kč. Minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2013 v prvních dvou měsících činí tedy 3 661 Kč (24 408 Kč ∙ 15 %), v dalších dvou měsících 2 929 Kč (24 408 Kč ∙ 12 %) a další měsíce potom 2 685 Kč (24 408 Kč ∙ 11 %).

Maminky pobírají podporu 5 měsíců

Podpůrčí doba, tedy jak dlouho občan podporu v nezaměstnanosti pobírá, činí 5 měsíců (občané mladší 50 let), 8 měsíců (50 let až 55 let věku) nebo 11 měsíců (občané starší 55 let).

 • Maminky, kterým v roce 2013 vznikne nárok na minimální podporu v zaměstnanosti, celkem dostanou 15 865 Kč (3 661 Kč ∙ 2 měsíce + 2 929 Kč ∙ 2 měsíce + 2 685 Kč).

Návrat do práce = vyšší podpora

V případě, že maminka nastoupí na nějakou dobu po skončení rodičovské dovolené zpět do zaměstnání, tak má následně nárok na podporu v nezaměstnanosti z posledního příjmu. Počítala by se standardním způsobem.

Když dostane zaměstnankyně výpověď, tak první dva měsíce by činila podpora v nezaměstnanosti 65 %, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 45 % z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání.

 • Jestliže se ukončí pracovní poměr dohodou nebo podá výpověď zaměstnankyně, tak činí podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání.

V případě, že zaměstnavatel nemá pro maminku práci, tak rozhodně stojí za to se zkusit nějak se zaměstnavatelem domluvit a nastoupit alespoň na nějakou dobu zpět do zaměstnání, aby ukončení pracovního poměru neznamenalo pobírání podpory v nezaměstnanosti v minimální výši.

Když nemohu nastoupit do práce?

Některé maminky nemohou nastoupit do zaměstnání, protože se musí např. starat o děti, ve školce není místo nebo jsou děti často nemocné. Péči o děti nelze tedy aktuálně s vlastní prací skloubit. Manžel je časově prací nebo podnikáním hodně zaneprázdněn. V tomto případě nemusí být registrace na úřadu práce řešením.

Registrace na úřadu práce totiž znamená určité povinnosti, které musí uchazeči plnit. Když je volné místo, tak musí uchazeč o zaměstnání, až na zákonné důvody, místo příjmout. Nemožnost nastoupit do zaměstnání a být v evidenci úřadu práce je v tomto případě problematické. Řešením může být „žena v domácnosti“. Maminka nebude platit sociální ani zdravotní pojištění.

 • péče do 4 let věku je hodnocena jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely
 • při péči o dítě do 7 let věku platí za pojištěnce zdravotní pojištění stát
  Vždy je však nutné si splnit oznamovací povinnost u zdravotní pojišťovny a OSSZ, aby bylo vše administrativně v pořádku. 
   
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pracovala jsem cca 8mesicu, pote jsem sla na nemocen...
Jana
21. 4. 2013, 20:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená