V praxi často dochází k situaci, že se maminka po skončení rodičovské dovolené musí ihned registrovat na úřad práce. Podpora v nezaměstnanosti je v tomto případě velmi nízká.
V případě, že maminka po tři roky pobírá pouze rodičovský příspěvek, neměla tedy příjem, ze kterého odváděla povinné sociální pojištění, a poté nenastoupí do zaměstnání, ale registruje se na úřadu práce, tak bude pobírat minimální podporu v nezaměstnanosti. Důvodů může být několik, proč maminka nenastoupí po skončení rodičovské dovolené do práce, např.:
- maminka nastoupila na rodičovskou dovolenou přímo ze školy nebo evidence úřadu práce
- skončení smlouvy na dobu určitou
- dohoda o rozvázání pracovního poměru, např. z důvodu delší péče o dítě
- zrušení nebo zánik zaměstnavatele
- výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu změny sídla
- ukončení samostatné výdělečné činnosti
Jak vysoká je minimální podpora?
Podpora v nezaměstnanosti v případě, kdy se občan registruje na úřad práce, aniž by měl v předchozím období započitatelný příjem a získal přitom potřebnou dobu 12 měsíců pojištění v posledních třech letech, je minimální. Péče o dítě do 4 let patří právě mezi náhradní doby pojištění, proto maminkám nárok na podporu v nezaměstnanosti vznikne. Protože však během této doby neměla žádný započitatelný příjem, tak bude pobírat podporu v nezaměstnanosti v minimální výši.
- Minimální podpora v nezaměstnosti činí 15 % v prvních dvou měsících, 12 % v dalších dvou měsících a 11 % další měsíce z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku.
- Průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 2012 činí 24 408 Kč. Minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2013 v prvních dvou měsících činí tedy 3 661 Kč (24 408 Kč ∙ 15 %), v dalších dvou měsících 2 929 Kč (24 408 Kč ∙ 12 %) a další měsíce potom 2 685 Kč (24 408 Kč ∙ 11 %).
Maminky pobírají podporu 5 měsíců
Podpůrčí doba, tedy jak dlouho občan podporu v nezaměstnanosti pobírá, činí 5 měsíců (občané mladší 50 let), 8 měsíců (50 let až 55 let věku) nebo 11 měsíců (občané starší 55 let).
- Maminky, kterým v roce 2013 vznikne nárok na minimální podporu v zaměstnanosti, celkem dostanou 15 865 Kč (3 661 Kč ∙ 2 měsíce + 2 929 Kč ∙ 2 měsíce + 2 685 Kč).
Návrat do práce = vyšší podpora
V případě, že maminka nastoupí na nějakou dobu po skončení rodičovské dovolené zpět do zaměstnání, tak má následně nárok na podporu v nezaměstnanosti z posledního příjmu. Počítala by se standardním způsobem.
Když dostane zaměstnankyně výpověď, tak první dva měsíce by činila podpora v nezaměstnanosti 65 %, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 45 % z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání.
- Jestliže se ukončí pracovní poměr dohodou nebo podá výpověď zaměstnankyně, tak činí podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání.
V případě, že zaměstnavatel nemá pro maminku práci, tak rozhodně stojí za to se zkusit nějak se zaměstnavatelem domluvit a nastoupit alespoň na nějakou dobu zpět do zaměstnání, aby ukončení pracovního poměru neznamenalo pobírání podpory v nezaměstnanosti v minimální výši.
Když nemohu nastoupit do práce?
Některé maminky nemohou nastoupit do zaměstnání, protože se musí např. starat o děti, ve školce není místo nebo jsou děti často nemocné. Péči o děti nelze tedy aktuálně s vlastní prací skloubit. Manžel je časově prací nebo podnikáním hodně zaneprázdněn. V tomto případě nemusí být registrace na úřadu práce řešením.
Registrace na úřadu práce totiž znamená určité povinnosti, které musí uchazeči plnit. Když je volné místo, tak musí uchazeč o zaměstnání, až na zákonné důvody, místo příjmout. Nemožnost nastoupit do zaměstnání a být v evidenci úřadu práce je v tomto případě problematické. Řešením může být „žena v domácnosti“. Maminka nebude platit sociální ani zdravotní pojištění.
- péče do 4 let věku je hodnocena jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely
- při péči o dítě do 7 let věku platí za pojištěnce zdravotní pojištění stát
Vždy je však nutné si splnit oznamovací povinnost u zdravotní pojišťovny a OSSZ, aby bylo vše administrativně v pořádku.