FinExpert.e15.cz

Reformy schváleny: Kde všude sáhnete hlouběji do kapsy?

Po desítkách hodin obstrukcí stačilo 35 minut.
Reformy schváleny: Kde všude sáhnete hlouběji do kapsy?

Všechny reformní zákony vrácené senátem se koalici podařilo prosadit v původním znění. Teď je na řadě prezident. Poslední slovo ale bude mít pravděpodobně Ústavní soud. Na jaké klíčové změny se můžeme „těšit“?

Daň z přidané hodnoty

První klíčovou změnou je zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty ze stávajících deseti na čtrnáct procent. Od ledna příštího roku tak do státní kasy přispějete více za každý rohlík a deset deka vysočiny (zdraží potraviny), lístek na autobus (veřejná doprava), své oblíbené tištěné noviny (stejně jako knihy) nebo vodu či dřevo, jímž topíte v kamnech. Podraží také speciální léky a zdravotnické pomůcky, třeba bílé slepecké hole či akustické nebo vizuální přístroje pro neslyšící a nevidomé. Zdraží také stavební práce a materiály: ty podléhají nižší sazbě u bytů do 120 m² a rodinných domů do 350 m².

V roce 2013 by pak mělo dojít k finálnímu sjednocení obou sazeb DPH na 17,5 procentech. Může být ale hůř. Pokud se naplní prognózy o stagnaci či dokonce poklesu ekonomiky, na stole je sjednocení obou sazeb dokonce na 19 procentech. Kompenzace se dočkají jen rodiny s dětmi, kterým o 150 korun měsíčně vzroste sleva na vyživované dítě. V důsledku zvýšení DPH pak lze očekávat také vyšší inflaci, odhady hovoří o jejím čtyř- až pětiprocentním růstu.

Penzijní reforma

Mezi potvrzenými reformami je také proměna penzijního systému. Důchodová reforma zavádí od roku 2013 takzvaný druhý pilíř. Ten bude dobrovolný, ale pokud do vlaku jednou nastoupíte, už nebude cesty zpět. Celkem si budete moci do druhého pilíře odkládat tři procentní body z 28 procent hrubé mzdy, které každý měsíc odvádíte státu na sociálním pojištění, ovšem pouze za předpokladu, že si přidáte další dva procentní body ze svého.

Pokud se důchodu dožijete, bude na vás, zda si zvolíte vyplácení úspor formou doživotní penze, případně doživotní penzi s pozůstalostní penzí na tři roky, nebo formou výplaty renty po dobu 20 let. Pokud zvolíte poslední variantu a přežijete-li v penzi více než dvě dekády, nezbude vám, než se spolehnout na první pilíř (státní důchod) a pomoc bližních.

Sociální reforma

Zde je důležitou změnou sjednocení výše rodičovského příspěvku bez ohledu na dobu jeho čerpání. Maximální výše rodičovské bude nově stanovena na 220 tisíc korun, což je o 16 tisíc méně než u dosud nejpopulárnější tříleté varianty. Měsíčně vám z nich však stát vyplatí maximálně 11 500 korun. Výhodou bude naopak větší flexibilita čerpání.

Zatímco do konce roku 2011 si rodiče závazně vybírají ze tří variant rodičovské (dvou-, tří-, nebo čtyřleté), nově bude možné volit dobu čerpání s přesností na měsíc. Horní hranice zůstává na čtyřech letech, spodní je závislá na čerpání příspěvku. Pokud budete čerpat nejvyšší možnou částku, budete rodičovskou pobírat 19 měsíců.

Jak vysokou rodičovskou dostanete a jak dlouho ji v závislosti na měsíční výši příspěvku budete dostávat (nebo naopak: jak vysoký bude měsíční příspěvek v závislosti na zvolené době čerpání), to vám spočítá naše unikátní kalkulačka rodičovské. Ověříte si také, jestli na změnách v rodičovské vyděláte, nebo proděláte. Nezapomeňte: pokud už rodičovskou pobíráte, nic se pro vás nemění. Pokud sami chcete – pak si musíte o přechod na nový systém zažádat.

Sociální reforma ale nemění jen rodičovský příspěvek. O dávky se bude nyní žádat jednotně na úřadech práce. Zjednodušit se zároveň mají pravidla pro čerpání dávek zdravotně postižených. Vzniknou pouze dvě dávky, měsíčně vyplácený příspěvek na mobilitu a jednorázový příspěvek na zvláštní pomůcky. Změní se mimo jiné také pravidla pro výplatu příspěvku na péči.

Stavební spoření

Již o pár dní dřív se koalici podařilo prosadit změny ve stavebním spoření. Zde se dočkáme nižšího státního příspěvku. Ten bude nově činit maximálně dva tisíce korun ročně. Stát vám navíc sebere 15 procent z každého připsaného úroku. Podobný návrh již sněmovna jednou schválila, Ústavní soud ho ale později zrušil, protože obsahoval spornou pasáž o padesátiprocentním zdanění státního příspěvku za letošní rok.

Další změny

Ani stavebním spořením ale výčet změn nekončí. Zdravotní reforma přináší například rozdělení poskytovaných služeb na standardní a nadstandardní, o čtyřicet korun více si pak od ledna zaplatíte za každý den strávený v nemocnici. Nově se bude platit sto korun.

S novým zákoníkem práce se zase můžete „těšit“ na větší smluvní volnost. Co to znamená? Především snadnější přijímání a také propouštění zaměstnanců. Pokud budete u jednoho zaměstnavatele pracovat méně než dva roky, zapomeňte na tři platy na rozloučenou. Výše odstupného se bude nově odvíjet od počtu odpracovaných let: za jeden rok na jednom místě dostanete jeden plat, za dva roky pak platy dva. Teprve po třech letech budete mít nárok na stávající tříplatové odstupné.

Zpřísňují se také pravidla pro nemocenskou – pokud ochoříte, měli byste se nově podle zákona zdržovat v místě pobytu.

Zaměstnavatel vám navíc bude moci nově zahrnout práci přesčas do základní mzdy. Zatím to bylo možné pouze u vedoucích pracovníků, od ledna však toto pravidlo bude platit pro všechny. Za čas strávený v práci „nadplán“, vám bude zaměstnavatel muset zaplatit jen po odpracování prvních 150 přesčasových hodin v daném kalendářním roce, a jen pokud se s ním na tom dohodnete. Přísněji se bude vyplácet i podpora v nezaměstnanosti. I zde je ale změn mnohem víc. Podrobně se na ně zaměříme v samostatném článku…

Článek byl převzat z webu www.penize.cz

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Narvané hospody? Kde? Já když zajdu 1x za 14 dnů na ...
Tomáš Marný
9. 11. 2011, 13:46
Ono totiz tydenne nakup pro 4 lidi tezke odnesete v ...
Noxik
8. 11. 2011, 17:20
Jen zdrazujte, kdo uz dnes muze jezdi nakupovat do s...
Ales
8. 11. 2011, 15:03
Dobrý den Myslím si, že přvážná část obyvatelstva...
Soliter
8. 11. 2011, 13:09
Osobně to neberu, jenom se dívám okolo sebe, a narva...
XY
8. 11. 2011, 12:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená