FinExpert.e15.cz

Reforma veřejných financí: pád vlády, nebo zdražení?

Politický podzim bude více než zajímavý. Poslanci mají před sebou projednávání reformních zákonů, které by měly snížit schodky rozpočtů. Padne Špidlova vláda, nebo reforma projde a můžeme čekat zdražení na všech frontách?
Reforma veřejných financí: pád vlády, nebo zdražení?

Politický podzim bude více než zajímavý. Poslanci mají před sebou projednávání reformních zákonů, které by měly snížit schodky rozpočtů. Podle ekonomů klíčové reformní zákony projdou, ale panují obavy z jejich změkčení. O změnu zákonů se budou snažit nejenom poslanecké strany, ale i lobbistické skupiny. Nelze zapomínat ani na odbory a trucující figurku v podobě Josefa Hojdara. Ekonomové se obávají návrhů, které by dále zvyšovaly daňovou zátěž - snížila by se prý kupní síla obyvatel, poklesla by poptávka lidí po zboží a službách, zpomalil se růst ekonomiky a v konečném důsledku by poklesl i výběr daní. Ve středu poslanci opět projednávali novely zákonů; zajímavé změny jsou označeny červeně. Opozice neuspěla s návrhy na zamítnutí vládních novel a reformní zákony postoupily spolu s pozměňovacími návrhy do třetího čtení. To je na programu buď v závěru tohoto týdne, nebo v úterý 30. září.

Jaká je reforma veřejných financí

Novela zákona o DPH schválena
Včera poslanci přehlasovali prezidentovo veta novely zákona o dani z přidané hodnoty. Od ledna 2004 tak zdraží některé zboží a služby, které již nebudou zdaněny pěti procenty, ale základní sazbou 22 %. Bude se platit více za telefon, internet, právníky nebo daňové poradce. Dražší bude i pronájem nemovitostí a automobilů.

Spotřební daně
Od zvýšení spotřební daně si stát v dalším roce slibuje dodatečných 11,9 mld. Kč, další 1,6 mld. Kč mají získat kraje. Podraží benzin, alkohol a cigarety. Senát požaduje nižší zdanění nafty. Ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že by to pro rozpočet znamenalo výpadek 1,5 mld. Kč.

Daň z příjmu fyzických osob
Sazba daně z příjmu fyzických osob se nemá měnit, ale má se
zvýšit odčitatelná položka na dítě z dnešních 23 520 Kč na 25 560 Kč za rok. Již v roce 1981 předložili dva američtí ekonomové, Lavin Rabushka a Robert Ernest Hall, návrh na zjednodušení americké daňové soustavy. Namísto záplav rostoucích daňových sazeb, které jsou pro vyšší příjmové skupiny demotivující, měla stačit jediná sazba. Princip rovné daně již přijali například v Estonsku, Lotyšsku a od příštího roku bude i na Slovensku. U nás se rovné daně dočkáme jen těžko, protože vláda ji označila za nesmysl, který nelze v českých podmínkách zatím realizovat.

Koaliční poslanci po dohodě s ministerstvem financí předložili některé kosmetické pozměňovací návrhy. Komunisté opět navrhli zavedení pátého daňové pásma pro lidi s nejvyššími příjmy.

Minimální daň pro živnostníky
Drobným podnikatelům chce kabinet zavést minimální daň ve výši 50 % průměrné mzdy. Více mají odvádět i na sociálním a zdravotním pojistném. Podnikatelé se bouří a tvrdí, že to řadu z nich položí. Nabízí se otázka, proč chce stát trestat jedince, kteří se starají sami o sebe a také výdaje státu jsou v případě této komunity menší.

Daň z příjmu firem
V příštím roce by měla daň z příjmu klesnout ze současných 31 % na 28 % a stát by tak přišel o 5,7 mld. Kč příjmů. V roce 2005 mají daně klesnout na 26 % a o rok později na konečných 24 %. Ostatní postkomunistické země snižují daň z přijmu právnických osob rychleji.

Stavební spoření
Nejasná zatím zůstává výše státní podpory u stavebního spoření. V současné době může maximální státní podpora činit 4 500 Kč ročně, ale měla by se v každém případě snížit. Vláda navrhuje, aby státní podpora byla stanovena ve výši 12 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 000 Kč. To by znamenalo, že všichni klienti by mohli v daném roce získat maximálně 2 400 Kč. Celková bonifikace by mohla dosáhnout maximálně 3 000 Kč ročně pro toho účastníka, který by použil tyto prostředky pro účely bydlení. Podle posledních zpráv jednají poslanci o pozměňovacím návrhu, který by ponechal možnost spořit dětem pod 15 let i po novém roce. Důvodem k reformě stavebního spoření je, že stát letos na podpoře vyplatil 14 mld. Kč a i přes plánované škrty by to v dalším roce mělo být o dvě miliardy korun více.

Daň z nemovitostí a z převodu nemovitostí
Daň z nemovitostí má vzrůst od roku 2005, pozemky se budou nově zdaňovat podle jejich tržní hodnoty. Z pěti na tři procenta má klesnout daň z převodu nemovitostí. Podle ekonomů by se měla daň z převodu nemovitosti zrušit úplně, protože její podíl na příjmech státního rozpočtu je minimální.

Josef Hojdar navrhl zachovat výši daňové sazby u daně z převodu nemovitosti, protože státní rozpočet by tak prý přišel o 3–4 mld. Kč ročně.

Snížení nemocenské
Vláda navrhuje snížit nemocenskou v prvních třech dnech nemoci o polovinu, tedy na 25 % mzdy. Proti jsou však také někteří poslanci vládní ČSSD, například Josef Hojdar. V prvních dvou týdnech nemoci by se dávky počítaly z 90 % příjmu místo celého platu. Od roku 2005 by v prvních dvou týdnech platil nemocenskou zaměstnavatel a na oplátku státu odváděl méně na pojistném.

Josef Hojdar navrhl zachovat současnou výši nemocenské v prvních třech dnech. Marian Bielesz (US) to odmítl a navrhl, aby se nemocenská v prvních třech dnech nevyplácela vůbec. To je zase velmi tvrdé pro většinu vládní koalice.

Státní zaměstnanci
Více než 29 000 lidí stát ze svých služeb propustí, platy ústavních činitelů mají být do roku 2006 zmražené. Opačnou cestou se ale vydal Stanislav Gross, který si přesto doslova vybrečel zvýšení platů policistů. Platy policistů, celníků, hasičů a příslušníků vězeňské služby se mají od roku 2005 zvýšit až o třicet procent.

Sociální dávky
Od příštího roku by měl být zrušen příspěvek na dopravu, na který mají v současnosti  nárok rodiny, jejichž čistý měsíční příjem nepřesáhl dvojnásobek životního minima. Rodiče na mateřské dovolené si budou moci bez omezení přivydělávat, rodičovský příspěvek jim zůstane. Omezení by se mělo týkat i dalších sociálních dávek (přídavky na děti, příspěvky na bydlení, porodné nebo pohřebné).

Důchody
Do penze by měli muži a bezdětné ženy odcházet v 63 letech. Nově si budou moci přivydělávat i v prvních dvou letech penze. Předčasné důchody vláda navrhuje trvale krátit.

Ženy s dětmi budou asi i nadále chodit do důchodu dříve než muži a bezdětné ženy. Po středečním jednání je téměř jisté, že do penze se bude i nadále započítávat doba studia. Navíc zůstanou pravděpodobně zachovány výhody předčasných odchodů do penze pro invalidy.

Zákon o účetnictví
Navržený třímilionový limit pro přechod na podvojné účetnictví se asi zvýší na šest milionů korun. Mělo by se zrušit jednoduché účetnictví a drobní živnostníci by měli vést pouze evidenci příjmů a výdajů nutnou pro stanovení základu daně z příjmu.

Modrá šance? Možná
Reforma veřejných rozpočtů je jistě nutná, ale provedení je nešťastné. Řada zákonů ještě projde pozměňovacími návrhy, poslanci se handrkují a o jednotě nejsilnější vládní strany rozhodně mluvit nelze. Již zítra se bude jednat o důvěře vládě, ale vzhledem k českému volebnímu systému výměna stráží nemůže proběhnout hned. Modrá šance, což je vlastní reforma veřejných financí podle ODS, je jistě zajímavější, nediskriminuje drobné podnikatele a navíc Vlastimil Tlustý se zdá být mnohem lepším ekonomem než současný ministr financí. Reformy financí, nebo chcete-li „utahování opasků“, vždy budou provázeny řadou nepopulárních opatření, proti kterým se budou bouřit odbory, pracující nebo občané pobírající sociální dávky.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: neznalý autor?
Petan
25. 9. 2003, 01:55
Špidla je hrdina
roman28
24. 9. 2003, 17:24
budem platit na stát
marvin
24. 9. 2003, 15:34
IZS
NeMo
24. 9. 2003, 15:16
neznalý autor?
pavel
24. 9. 2003, 15:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená