Cesta k růstu životní úrovně
Na včerejší tiskové konferenci v pražském hotelu Jalta prezentovala svoji verzi reformy ČSSD v čele se svým předsedou Jiřím Paroubkem. Je úsměvné, že ve stejnou dobu na Žofíně prezentovala reformu před svými příznivci i ODS. Pozvání ODS přijal i Mikuláš Dzurinda, který úspěšně nastartoval reformy na Slovensku. Na stranu ODS řekl během večera zásadní větu: "Udělejte to!"
Jiří Paroubek tvrdí, že svoji verzi záměrně nenazývají reformou, nýbrž "Cestou k růstu životní úrovně" a cílem této cesty je aktualizace sociální a hospodářské politiky. Pro ČSSD je nejdůležitější oblastí životní úroveň všech občanů České republiky. Tvrdí, že návrh reformy podle ODS způsobuje převrácení daní a celý sociální systém staví vzhůru nohama, navíc dojde jen k minimálnímu nárůstu mzdy ve státním sektoru, což opět není dobré. Tímto chce ODS opět zavádět jakési balíčky podobné těm klausovým z devadesátých let. ČSSD tvrdí, že zatíženo novým systémem podle ODS bude 95 % všech obyvatelů a jen 5 % (rozumějte nejbohatší vrstva) změnami projde bez povšimnutí. Co tedy ČSSD nabízí? Vše, co nyní popisujeme, jsou názory ČSSD.
Tip: Přečtěte si názory makroekonomických odborníků z ČSOB na téma daňové reformy (PDF):
Vládní reforma je útokem na stát a obyvatele
Vládní reforma slibující stabilizaci veřejných rozpočtů (snižování dluhu) k tomuto cíli fakticky nevede, naopak – může prohloubit deficit veřejných rozpočtů. Jinými slovy jde o útok na:
- sociální stát – především sektor veřejných služeb
- střední třídu i na nízkopříjmové skupiny obyvatel, především důchodců
- sociální jistoty obyvatel
Nedomluvíme se
ČSSD nikdy nesouhlasila, nesouhlasí a nebude souhlasit s
- rovnou daní z příjmů FO, neboť jde o útok na solidaritu ve společnosti
- zvýšením DPH z 5 % na 9% u potravin a základních služeb, neboť jde o útok na životní náklady širokých vrstev obyvatel
- poplatky ve zdravotnictví, neboť znamenají miliardové zatížení občanů (a pokud by byly schváleny a ČSSD v příštím volebním ondobí vyhraje, všechny zase zruší)
- prodloužením povinného důchodového pojištění na 35 let, neboť to může vést ke snížení počtu dětí v rodinách a znevýhodní vysokoškoláky
- snížením nemocenské a jejím zrušením v prvních třech dnech nemoci, neboť to povede k omezení lékařské prevence a zhoršení zdravotního stavu řady lidí
- zrušením společného zdanění manželů, privatizací nemocnic a zdravotních pojišťoven, útokem na podnikové a veřejné stravování
Faktický cíl navrhovaných opatření (srovnání ODS podle ČSSD)
ODS: Zatížení 95% obyvatel země zvýšením jejich životních výdajů ve prospěch zbylých 5% nejbohatších občanů
Premiér Topolánek mluví o tzv. záchranné brzdě v situaci, kdynaši ekonomiku ratingové agentury hodnotí jako stabilní. Problém s veřejnými rozpočty fakticky neexistuje a můžeme se chlubit sociálním smírem s nejnižším podílem obyvatel pod úrovní hranice chudoby v EU.
ČSSD: Rozložení výsledků rostoucího společenského bohatství mezi všechny občany ČR. Jde o to zajistit rostoucí životní úroveň občanů a růst kvality života.
Jiří Paroubek: "Problém s veřejnými rozpočty fakticky neexistuje."
Rozdílná filozofie vlády a ČSSD
Proti reformní bublině staví ČSSD střízlivou aktualizaci hospodářské politiky, kdy preferuje stálé, permanentní reformy a ne jednorázovou. Chce podporovat růst hospodářství, ne přerozdělení ve prospěch bohatých, protože přerozdělením nic nevznikne. Základem stability a růstu je sociální smír v zemi a nejlepší politikou je politika růstu životní úrovně, tj. růstu mezd i zisků, zvyšování důchodů i kvality lékařské péče.
ČSSD chce efekty pro všechny, nejen pro vybrané. K tomu má pomoci stimulace výkonu a represe falešných hráčů, přičemž důchodci a děti nejsou černými pasažéry (pozn. editora: to nejsou ani u ODS).
Deficit veřejných financí fakticky neexistuje

Deficity veřejných financív % HDP, zdroj: Eurostat
Veřejný dluh

V % HDP, zdroj: Eurostat
Současný problém veřejných financí podle ČSSD
Exministr financí Bohuslav Sobotka uvádí, že deficit veřejných rozpočtů 2006 byl 2,95 % HDP, cíl v konvergenčním programu byl 3,5 % HDP. Očekávaný deficit 2007 je 4 % HDP, což je o 0,7 % HDP více, než stanovil původní konvergenční program pro rok 2007 (3,3 % HDP). Příčinou jsou poslanecké pozměňující návrhy (Severa, Julínek, Páralová), které zvýšily meziročně mandatorní výdaje v sociální oblasti o cca 25 miliard korun s další automatickou valorizací v následujících letech. Skutečný problém tak činí až 60 miliard (nutnost snížit udržitelně deficity pod 3 % HDP). Problém vláda akceleruje snížením daní o 45 až 60 miliard.
Vláda si tak způsobila a způsobí nárůst problému až na chybějících 105 až 120 miliard
Tento problém vláda řeší zvyšováním DPH a nerealistickými škrty, které navíc nejsou jasně definovány (viz 16 miliard „nespecifikovaných škrtů“ v roce 2010 nutných pro dodržení vládního scénáře). Kombinace snižován daní a snahy o pokles deficitu nebude úspěšná, protože deficit nelze snížit snižováním daní. Hlavní prioritou rozpočtové politiky podle ČSSD je další snižování deficitu. Teprve úspěch v rozpočtové konsolidaci by předurčil rozsah snížení daní. Toto snížení by následovalo až ve druhé fázi reformy.
Navrhovaná řešení
ČSSD ponechá cíl pro snížení deficitu veřejných rozpočtů v roce 2010 na 2 – 2,5% HDP, o něco rychleji však sniží deficit státního rozpočtu (až na 60 mld v roce 2010). V letech 2007-2008 definuje jako hlavní prioritu snižování rozpočtového deficitu a dočasně pozastaví další snižování daňových sazeb. Složená daňová kvóta bude klesat autonomně.
V letech 2009-2010 připraví snížení daně z příjmů pro středně příjmové skupiny a rodiny s dětmi. Efektivní zdanění právnických osob zůstane do roku 2010 na úrovni cca 17 %.
Umírněná daňová politika tak umožní omezit neproduktivní škrty a nezvyšovat sníženou sazbu DPH při současném plnění rozpočtových cílů. Takový způsob rozpočtové stabilizace sníží inflační rizika v roce 2008, neomezí spotřebu domácností a zvýší hospodářský růst.
Samotné daně se sníží až po kompenzaci rozpočtu, tedy v období 2009-2010. ČSSD rovněž chce provést detailní audit rozpočtových příjmů a zavést strop na sociální a zdravotní pojištění ve výši pětinásobku průměrné mzdy (ušetří se tak údajně cca 3 miliardy oproti vládnímu návrhu).
Vznikne nový, jednodušší a moderní zákon o dani z příjmů s účinností nejpozději od 1.1.2010. V jeho rámci dojde ke snížení stávajícího 19% pásma na 17-18%, budou se valorizovat slevy na dani popřípadě mírně valorizovat stávající daňová pásma.
ČSSD nechce rušit daň z nemovitostí ze zemědělských pozemků, dědickou a darovací daň a také chce ponechat sníženou sazbu DPH na 5%. Určitě zrealizuje ekologickou daňovou reformu.
Nadále zůstane zachována valorizace důchodů a sociální dávky v podobě, jaké je nyní známe (včetně vysokého rodičovského příspěvku).
Přímé NE říká ČSSD privatizaci zdravotnictví a převedení nemocnic na akciové společnosti. Pokud by se to stalo, jakmile bude ČSSD u moci, vrátí to zpět.