FinExpert.e15.cz

Reforma může ohrozit hospodářský růst

Ve stavebnictví hrozí růst daňové zátěže až na úroveň okolo 70 procent, varují profesní asociace.

Daňová reforma natolik zatíží některé podnikatelské sektory, že bude mít negativní dopad na ekonomický růst České republiky. Shodly se na tom Česká leasingová a finanční asociace, Česká bankovní asociace, Hospodářská komora ČR, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a Americká obchodní komora v ČR.

„Novela sice v řadě případů snižuje daňovou zátěž občanů i firem, existují však i výjimky. Mezi ně patří již několikrát kritizované omezení daňové uznatelnosti úroků z úvěrů. Jde o tak závažný problém, že se dotčené profesní asociace rozhodly vystoupit proti tomuto opatření společně“ prohlásil prezident České leasingové a finanční asociace Martin Kofroň.

Dopady na leasing a úvěry

V případě poskytovatelů leasingových či úvěrových služeb je ekonomicky neodůvodnitelné sankcionovat je za tzv. nízkou kapitalizaci, neboť jejich úrokové náklady na straně jedné jsou z hlediska placených daní zpravidla zcela kompenzovány úrokovými výnosy na straně druhé. Dochází zde k diskriminačnímu popření daňového „netto-principu“, čímž nepochybně utrpí atraktivita českého trhu s uvedenými službami z pohledu investorů. Taková situace může omezit ekonomický růst, nehledě na ztrátu řady pracovních míst.

Dopady ve stavebnictví

Podobně vážná je i situace ve stavebnictví. „Velké projekty dosahují až řádu miliard korun. Takovými objemy vlastních zdrojů nedisponuje žádný developer. Nebude-li možné s úroky z úvěrů nakládat jako s daňově uznatelným nákladem, může stoupnout efektivní daňová sazba reálně až na úroveň okolo 70 procent“, uvedla prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdeňka Klapalová.

Dopady na ekonomiku

Přijaté ustanovení zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů jde tak zcela proti proklamovanému záměru posílit konkurenceschopnost české ekonomiky. Lze pochopit snahu nahradit výpadek ze snížení daní rozšířením daňové základny. Omezení daňové uznatelnosti úroků však musí mít nevyhnutelně kontraproduktivní charakter. Poškodí řadu plátců daně, a to zejména malých a středních podniků, které v ČR stejně jako v řadě zemí Evropské unie tvoří až dvě třetiny hrubého domácího produktu.

Dopady na firmy

„Opatření bude mít rovněž negativní dopad na malé a začínající firmy, které potřebují cizí zdroje pro rozjezd podnikání. Úrokové příjmy bank navíc vstupují do základu daně z příjmu, takže stát na nich profituje“, konstatoval výkonný prezident České bankovní asociace Petr Špaček.

Novela zákona o daních z příjmů – provedená zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů – zpřísňuje odčitatelnost úroků ve dvou případech. U úvěrů a půjček od spojených osob budou související finanční výdaje daňově uznatelným nákladem pouze do dvojnásobku výše vlastního kapitálu většiny poplatníků, u bank a pojišťoven potom trojnásobku. U celkového úhrnu úvěrů a půjček je daňová znatelnost omezena na úroky z objemu dosahujícího maximálně šestinásobku (a od roku 2009 čtyřnásobku) výše vlastního kapitálu. Celkový úhrn obsahuje i úvěry a půjčky od třetích osob, tedy i bank.

Situace v cizině

V jiných zemích přitom taková ustanovení vůbec neexistují, nebo jsou jejich podmínky mnohem volnější. „Pokud má zákon zamezit odčerpávání zisků do daňových rájů přes uměle navýšené úroky, pak tento problém stát již dávno řeší srážkovou daní z úroků placených do zahraničí“, upozornil Martin Kofroň.

 

Zdroj: tisková zpráva ČLFA, ČBA, Hospodářská komora ČR, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, Americká obchodní komora v ČR

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Dotaz na pana vk
Josef J
22. 10. 2007, 16:23
Re: Hm...
Pavel
19. 10. 2007, 18:12
Re: Hm...
Pavel
19. 10. 2007, 18:07
Re: Hm...
vk
18. 10. 2007, 22:13
Re: Hm...
Koumeles
18. 10. 2007, 15:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená