FinExpert.e15.cz

Refinancování hypoték bude jednodušší

Úrokové sazby hypoték se snížily a na bankovním trhu přibývá možností, jak hypotéku refinancovat jinou, úrokově výhodnější hypotékou.

Během února některé banky úrokové sazby hypotečních úvěrů snížily. FINCENTRUM HYPOINDEX poklesl o 8 bazických bodů na 4,27 %, což je nejnižší hodnota od září loňského roku. Průměrné úrokové sazby klesají již třetí měsíc, ovšem stále velmi pomalu. Nejvíce se snížily úrokové sazby s roční fixací, a to v průměru o 10 bazických bodů, naopak průměrné sazby s pětiletou fixací o 2 bazické body vzrostly.

Oproti předchozímu měsíci se snížil objem i počet nově sjednaných hypotečních úvěrů. Banky, které nám dodaly svá data, poskytly celkově o 240 hypoték méně než v lednu, objem se snížil přibližně o 324 mil. korun.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Hypoteční novinky

Během března představily banky v oblasti hypoték několik menších či větších vylepšení svých produktů. Jakmile některá z bank oznámila svou novinku, přidaly se k ní okamžitě další s obdobnou nabídkou. Nejčastěji se nyní banky zaměřují na tyto čtyři oblasti:

* snížení vybraných úrokových sazeb
* akční časově omezené nabídky zpracování hypoték bez poplatku
* nabídka refinancování úvěrů
* prodloužení maximální doby splácení a s tím související možnost dlužníka splácet hypotéku až do 70 let. Takto pokročilý věk již akceptují Hypoteční banka, HVB Bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank.

Kde si lze nyní sjednat hypotéku zdarma

V Komerční bance tato nabídka platí při podání žádosti o hypotéku do konce března a uzavření smlouvy do konce května. HVB Bank neúčtuje poplatek za zpracování žádosti o hypotéku klientům, kteří si o ni zažádají do konce dubna. Wüstenrot hypoteční banka poskytne bez poplatku hypotéky s pětiletou fixací, u kterých bude žádost podána rovněž do konce dubna, stejný termín platí i pro úvěry Wüstenrot stavební spořitelny.

Refinancování hypotečních úvěrů

Možnost refinancovat stávající úvěr úvěrem novým není žádná novinka, banky však nyní klientům slibují zjednodušení celého procesu. Již koncem loňského roku představila svou Hypotéku hypoték BAWAG Bank. Je určena na přefinancování hypotečního úvěru na bydlení a jednou z jejích výhod je smluvní garance způsobu výpočtu výše úrokové sazby pro další období fixace. Kromě toho má klient sjednání nového úvěru zjednodušené například tím, že banka od něj nevyžaduje nový odhad tržní hodnoty nemovitosti ani aktuální List vlastnictví a vše spojené s katastrem nemovitostí za něj banka vyřídí sama.

Nově nabízí možnost refinancování úvěru Wüstenrot hypoteční banka pomocí svého produktu Hypotéka REFIN. Banka u ní nevyžaduje ocenění nemovitosti a platební schopnost klient dokládá pouze čestným prohlášením.

Refinancování hypoték nabízí nyní také GE Money Bank. Pokračuje tak ve své snaze zvýšit mobilitu klientů na českém bankovním trhu prostřednictvím přetahování jejich finančních produktů z ostatních bank do svého portfolia. Již loni v září představila službu Konsolidace půjček a letos následovala Pomoc s převodem účtu. Jejich výhodou je zjednodušení celého postupu, kdy banka za klienta přebírá s převodem úvěrů či účtů spojenou administrativu. Při refinancování hypotečního úvěru klient může předložit původní odhad nemovitosti, který si pak banka sama aktualizuje. Pokud dlužník předchozí úvěr splácel bez problémů, stačí mu k doložení výše příjmů výpis z účtu a čestné prohlášení. Refinancování hypoték GE Money Bank nabízí zájemcům zdarma.

Výsledky dosažené v únoru shrnuje následující tabulka:

Souhrn za únor 2007 (platí pro fyzické osoby)
Doba fixace úrokové sazby: Všechny fixace celkem 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,27% 3,93% 4,56%
Změna oproti minulému měsíci (b.p.)* - 8* -10 2
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 638 1 851 1 463
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 204 6 021 6 357
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 534 7 360 7 679
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 70% 76% 68%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 21% 17% 22%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9% 7% 10%

Zdroj: Fincentrum
*8 bazických bodů = 0,08 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Refinancování hypotéky
Zochová
7. 4. 2007, 11:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená