FinExpert.e15.cz

Recenze: První kroky na burze

Obchodování na burze je jednou z cest k finanční nezávislosti. Učte se a využijte k obchodování zkušeností profesionálních obchodníků.
Recenze: První kroky na burze

Lidé chtějí získat peníze pokud možno rychle, snadno a bez rizika. Špatnou zprávou je, že nic není zadarmo a jednoduchý návod k rychlému zisku neexistuje. Peněz ovšem není nikdy dost a způsobů, jak k nim přijít je hned několik. Nejčastěji lidé volí jistotu dobře placeného zaměstnání nebo sází na vlastní schopnosti a vrhají se do podnikání. Ludvík Turek se ve své knize snaží ukázat i jinou cestu k penězům, bez podřízených, šéfů a striktně dané pracovní doby.

V úvodu knihy autor uvádí, že k vydělávání peněz na burze musíte přistupovat jako ke každému jinému byznysu. Burza je jednoduše obchod, někdy ztrátový, jindy ziskový. Pokud se má stát obchodování vašim hlavním zdrojem příjmů, musíte najít dlouhodobě ziskovou obchodní strategii a dodržovat předem stanovená pravidla.

V první části knihy se stručně seznámíte se základními investičními nástroji, se kterými lze na burze obchodovat. Autor se zaměřuje především na akcie, komodity (Futures), měny, ETF a opce. Vynechány jsou ty nástroje, u kterých je denní změna kurzu minimální (tedy nástroje peněžního trhu, dluhopisy apod.). Nechybí detailní vysvětlení principu finanční páky a porovnání jednotlivých investičních nástrojů z hlediska rizika a výnosu. Autor vysvětluje, proč lze dosáhnout vyššího výnosu pouze za cenu vyššího rizika. Rychlého zisku, ale i ztráty, můžete dosáhnout pouze při využití pákových produktů. Dále se autor zabývá výběrem odpovídajícího technického vybavení. Základem je zdroj kvalitních burzovních dat (otevírací a závěrečné kurzy, objemy obchodů, informace o společnostech apod.), výkonný počítač, spolehlivé připojení k internetu a analytický software. Pokud s investováním teprve začínáte, nemusíte ihned investovat několik desítek tisíc korun do špičkového vybavení. V knize se dočtete, jaké vybavení potřebuje začínající investor a bez čeho se neobejde profesionální trader.

Druhá část knihy je věnována analýze investičních příležitostí. I když je autor příznivcem technické analýzy, nezavrhuje ani ostatní přístupy. Vysvětluje přínos fundamentální analýzy, její nedostatky a popisuje její nejdůležitější ukazatele. Krátce se věnuje i psychologické analýze a popisuje základní indikátory chování a nálady investorů.

Část věnovaná technické analýze (tedy studiu grafů) ocení především začínající investoři bez hlubších základů. Podrobně jsou popsány základní typy grafů, druhy trendů, jednotlivé trendové čáry a základní grafické formace (vrchol, dvojité dno apod.). Detailně jsou vysvětleny i nejčastěji používané technické indikátory. Ke snadnému pochopení teorie přispívá i celá řada grafů.

V závěru se Ludvík Turek věnuje nejdůležitějším částem obchodního plánu, řízení peněz, rizika a obchodním systémům.

Představená publikace vám sice neposkytne detailní teoretické vzdělání, ale dá vám průřezový pohled na burzovní problematiku. Získáte přehled o tom, co je z hlediska obchodování důležité, co méně, jak přistupovat k riziku a co můžete očekávat od jednotlivých investičních nástrojů.

O autorovi

Ludvík Turek je soukromým profesionálním obchodníkem na finančních trzích. Po střední škole a krátkém pobytu na VŠ strojní začal podnikat. I když ho byznys docela slušně živil, rozhodl se odcestovat do Austrálie. V Sydney studoval na vysoké škole a pracoval. Klíčovým momentem jeho životní dráhy bylo setkání se spolužákem, který si velice slušně vydělával spekulacemi na burze. Burza ho natolik zaujala, že začal studovat časopisy, manuály, knihy o burze a investoval značné částky do odborných seminářů těch nejlepších traderů. Absolvoval studium technické analýzy a stal se členem Australské asociace technické analýzy. V současné době je lektorem burzovního vzdělávání ve společnosti Czechwealth a prezidentem České národní asociace technické analýzy.

Ludvík Turek M. A. A.: První kroky na burze. Computer Press, Brno 2008

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví nakladatelství Computer Press.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Já se nechal pěkně napálit u obchodování u MARKETS.C...
Mak
20. 2. 2014, 14:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená