FinExpert.e15.cz

Recenze: Investujeme se SFM GROUP

Na trhu mají uplatnění i specializované firmy zaměřené na vývoj nových investičních produktů.
Recenze: Investujeme se SFM GROUP

Vedle klasických investičních společností nacházejí na trhu uplatnění i specializované firmy zaměřené na vývoj nových investičních produktů, organizaci jejich právní podoby a následnou distribuci. Podílové listy fondů z dílny SFM Group koupíte u nezávislých finančních poradců, vybraných bank a obchodníků s cennými papíry.

SFM Group je nadnárodní společnost s centrálou v Lucembursku. Firma vznikla v roce 1997 v Praze s hlavním cílem nabídnout drobným investorům na trzích střední a východní Evropy nejen kvalitní portfolio otevřených podílových fondů, ale i investiční životní pojištění, produkty pravidelného investování, garantované produkty apod. Kromě České republiky najdete zastoupení společnosti SFM Group také na Slovensku, ve Slovinsku, Polsku, Chorvatsku, Lotyšsku a na Kypru. Nejedná se o investiční společnost nabízející finanční produkty koncovým zákazníkům, ale o nezávislou poradenskou firmu. Z tohoto důvodu nespravuje ani neadministruje klientské prostředky.

Zaměření společnosti

Společnost SFM Group se zaměřuje na čtyři základní oblasti služeb. Stěžejní činností je vývoj a návrh nových produktů, mezi které můžeme zahrnout podílové fondy (např. WIOF a IIOF), investiční životní pojištění, produkty pravidelného investování a garantované produkty. Druhou oblastí činnosti je marketingová koordinace a administrativní služby určené pro retailové i institucionální produkty.

I dokonalý produkt nemusí být trhem přijat, pokud není připravena jednotná strategie vstupu a způsob distribuce na trhu. Z tohoto důvodu poskytuje společnost pro banky a nezávislé finanční poradce odborná školení. Společnost nabízí také konzultační služby např. vyhledávání investičních správců, risk management a performance management, strategické konzultace apod.

Nabídka pro české investory

V České republice nabízí SFM pro drobné klienty dvě produktové řady – fondy WIOF a produkt Konto života, zaměřený na pravidelné investování. Distribuci zajišťují především nezávislí finanční poradci. Domácí banky preferují nabídku vlastních podílových fondů a k produktům od SFM Group se můžete dostat pouze prostřednictvím private bankingu nebo portfolio managementu. Produkty můžete získat i u vybraných obchodníků s cennými papíry.

Rodina fondů WIOF

Fondy světových investičních příležitostí (WIOF) zahrnují v Lucembursku registrovanou rodinu otevřených podílových fondů. V současné době najdete v nabídce 28 fondů. Jednotlivé fondy nejsou řízeny jedním správcem, jak je na trhu obvyklé, ale vybranými specialisty na příslušné investiční strategie. WIOF spolupracuje se sedmi správci, mezi nimi jsou jména jako AIG, Brandes, Vontobel, Unigestion. WIOF vybírá a sleduje správce podle dosažených výsledků a zaměřuje se na vybrané specialisty v příslušné oblasti. Příkladem může být francouzská firma CCR, součást skupiny Commerzbank, která je specialistou na hodnotový styl řízení portfolia evropských akcií a v této oblasti dlouhodobě dosahuje výborných výsledků.

Denominace i v korunách

Aktuální hodnoty fondů jsou denně oceňovány ve všech měnách trhů, kde jsou distribuovány. Můžete tedy nakoupit i prodat v korunách, čímž se vyhnete měnové konverzi a platbě poplatků s ní spojenou. Výkonnost fondu můžete sledovat v korunách bez nutnosti přepočítávání měnových kurzů. Možné je i nakoupit a prodat podíly v různých měnách: např. investovat v korunách a po přechodu na euro odkupovat v eurech. Minimální výše investice u WIOF fondů je ve výši 25 000 Kč (případně ekvivalent v eurech nebo dolarech).

Exotické fondy

Pro investory s kladným přístupem k riziku jsou zajímavé např. Řecko-kyperský fond, Fond pobaltských příležitostí a Fond ruských příležitostí. Prostřednictvím Řecko-kyperského fondu můžete investovat do akcií firem, které mají sídlo na území Řecka a Kypru, tedy zemí kde je očekáván výrazný růst ekonomiky. Fond pobaltských příležitostí investuje do zemí Baltu, konkrétně Estonska, Lotyšska, Litvy a v menší míře Švédska a Norska. Fond ruských příležitostí je zaměřen zejména na akcie firem ropného průmyslu, investičních fondů, akcie telekomunikačních firem, kovodělného a těžařského průmyslu.

Nabídka fondů WIOF

AKCIOVÉ FONDY
Název fondu Vstupní poplatek při investici (Kč) Výstupní poplatek Riziko Minimální doba investice (roky) Výkonnost* 3 roky (% p.a.)
do 249 999 250 000 - 499 999 od 500 000
Baltic Opportunities Fund 4,90% 3,90% 2,90% 0% vysoké 5 58,4
Eastern European Equity střední 3 31,3
European Equity vysoké 5 17,5
European Value Equty vysoké 5 21,3
Global Equity vysoké 5 15,7
Global Equity 2005 vysoké 5 16,6
Greece-Cyprus Opportunities velmi vysoké 10 29,7
Russian Opportunities Fund velmi vysoké 7 62,3
US Capital Growth Fund vysoké 5 1,1
US Value Equity vysoké 5 1,0
DLUHOPISOVÉ FONDY
Eastern European Bond 1,90% 1,50% 1,00% 0% střední 3 –1,34
EUR International Bond mírné 3 –1,14
USD International Bond mírné 3 –8,73
SMÍŠENÉ FONDY
Balanced Euro 3,90% 2,90% 2,50% 0% střední 3 6,3

Pozn.: výkonnost po  přepočtu na CZK; data k 31. 3. 2006, zdroj: SFM Group

Aktivně řízená portfolia

U strategických fondů můžete nakoupit celé profesionálně připravené portfolio investičních nástrojů najednou. Nemusíte vybírat jednotlivé fondy sami, zajistíte potřebnou diverzifikaci vložených prostředků a jako bonus získáte nulový vstupní poplatek. Pokud dodržíte doporučený investiční horizont, nezaplatíte ani výstupní poplatek. Minimální výše investice je stanovena na 10 000 Kč (nebo ekvivalent v eurech a dolarech).

Název portfolia Výstupní poplatek Minimální doba investice Výkonnost* 3 roky (% p.a.)
American Portfolio 1. rok 2 %, 2. rok 1 % 5 –5,7
Balanced Risk 7% Portfolio 1. rok 4 %, 2. rok 3 %, 3. rok 2 %, 4. rok 1 % 5 6,6
CEE International Portfolio 1. rok 5 %, 2. rok 4 %, 3. rok 3 %, 4. rok 2 %, 5. rok 1 % 5 25,5
Conservative Risk 3% Portfolio 1. rok 3 %, 2. rok 2 %, 3. rok 1 % 3 3,7
Dynamic Risk 10% Portfolio 1. rok 5 %, 2. rok 4 %, 3. rok 3 %, 4. rok 2 %, 5. rok 1 % 7 8,9
European Portfolio 1. rok 2 %, 2. rok 1 % 5 4,7
Global Strategy II Portfolio 1. rok 5 %, 2. rok 4 %, 3. rok 3 %, 4. rok 2 %, 5. rok 1 % 5 21
Global Strategy III Portfolio 7 22,7
Greece-Cyprus International Portfolio 5 17,7
Poland Balanced World Portfolio 5 16
Retirement Portfolio 10 18,8
Slovenia International Portfolio 5 19,4
Strategie Konto Schweiz 5 6,3

 

Pozn.: Výkonnost po přepočtu na CZK; data k 31. 3. 2006; vstupní poplatky u všech portfolií činí 0 % z investované částky, zdroj: SFM Group

Další informace o produktech naleznete zde.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená