FinExpert.e15.cz

Rebelující Česko a posilující koruna

Optimismus na trzích přetrvával i v tomto týdnu, což se projevilo na pokračujícím zájmu investorů o riziková aktiva. Společná evropská měna vůči americkému dolaru již dále neposilovala a obchodování na tomto měnovém páru probíhalo povětšinou v pásmu 1,31 – 1,32 USD/EUR. Chyběly impulsy, které by určily obchodování jednoznačný směr. To se však netýkalo středoevropských měn, které si připsaly další zisky a vytvořily tak nová letošní maxima. Makrodata, která byla v týdnu zveřejněna, pozitivně nepřekvapila, ale ani nezklamala.

Klíčové události se vměstnaly do začátku a do konce týdne. Na pondělním summitu EU se 25 členských zemí zavázalo k podpisu dohody o užší rozpočtové spolupráci. Ke smlouvě se nepřipojily dvě země - Velká Británie a také Česká republika. To, že premiér Nečas odmítl smlouvu podepsat, mělo následně dohru na domácí politické scéně. Česko však má stále čas připojit se k dohodě do konce března. Na summitu bylo dále dojednáno dřívější spuštění záchranného fondu ESM. Ten se rozjede od července tohoto roku a bude fungovat společně s fondem EFSF. V USA se čekalo na pátek, kdy byla zveřejněna souhrnná měsíční data z amerického trhu práce. V lednu bylo v USA vytvořeno 243 tis. nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Míra nezaměstnanosti poklesla na 8,3 %. Situace na pracovním trhu se velmi pozvolným tempem zlepšuje.

Koruna si dokázala udržet předchozí zisky vůči oběma hlavním měnám navzdory tomu, že v první polovině týdne ztrácela. Vůči euru nejprve oslabila až nad hladinu 25,30 CZK/EUR. Ve středu se však situace obrátila a česká měna se dokázala dostat na dosah klíčové hranice 25 CZK/EUR, kolem které se obchodovalo i během pátku. Podobný vývoj byl i na měnovém páru s americkým dolarem. Oslabení koruny v první polovině týdne mělo jen krátkodobý charakter. V dalších dnech se vrátila zpět k maximům z minulého týdne – k úrovni 19 CZK/USD.

Na domácí scéně poutalo pozornost čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Jednomyslně bylo rozhodnuto, že úrokové sazby budou ponechány na současných úrovních (2týdenní repo sazba na 0,75%). Se sazbami se přitom naposledy hýbalo v květnu 2010. Celková inflace podle ČNB v tomto roce dočasně vzroste nad 3 %. Centrální bankéři rovněž snížily odhad vývoje domácí ekonomiky. V roce 2012 by měl domácí HDP stagnovat, o rok později již růst tempem 1,9 %. Průměrný kurz koruny vůči euru je pro letošní rok odhadován na 24,90 CZK/EUR. Z dalších dat stál za pozornost průmyslový index PMI, jehož lednová hodnota poklesla na 48,8 bodu. Maloobchodní tržby v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 % a za celý loňský rok byly vyšší o 1,9 %. Celkově byly tržby taženy především motoristickým segmentem.

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená