FinExpert.e15.cz

Reálné peníze vs. Bitcoin

Z Bitcoinu se stala zajímavá investice, může ale konkurovat reálným měnám?
Reálné peníze vs. Bitcoin

V době, kdy si i běžní lidé začínají pohrávat s myšlenkami spekulací na forexovém trhu z důvodu zajištění svého finančního majetku a tím potažmo kupní síly svého kapitálu, se začalo čím dál častěji skloňovat slovíčko „Bitcoin“.

Tato virtuální měna měla raketové období a během několika málo let života této měny se z ní stala velmi slušná investice. Ale jak už to tak bývá, kdo u toho byl od začátku, mohl si přijít na pohádkové jmění jen držením nakoupených pár kusů této měny, která v době zavedení měla hodnotu pár centů amerického dolaru. Po kyperské krizi nastal raketový růst, který se zastavil někde kolem 240 USD za jeden bitcoin.

Dokonce se objevili první odvážlivci, kteří ve svém podniku zavedli terminál uzpůsobený pro platby touto měnou. Úmysl to byl určitě super, být první na světě, kdo umožní platby touto měnou. Ale co je vlastně největší slabinou této měny? Největší slabinou této měny je její spekulativní volatilita. Na jednoduchém příkladu si můžeme demonstrovat, proč tato měna, nemůže být brána jako platidlo.

Před kyperskou krizí se hodnota této mince pohybovala kolem 80 USD a stále vykazovala mírný růst a posilování. Takže na příkladu, kdy bych přišel do určitého podniku a nakoupil statky za řekněme 100 bitcoinů, normálně bych provedl nákup a platbu tak jak s reálnými penězi. Ale co by se stalo, kdybych se podíval následující den a zjistil, že cena bitcoin už není 80 USD, ale je 90 USD. Znamenalo by to, že jsem vlastně zaplatil za určité zboží 100 bitcoinu v hodnotě 8 000 USD. Ale dnes již by mělo to zboží pro mě hodnotu 9 000 USD, jelikož přes noc se cena spekulativně navýšila na 90 USD za 1 bitcoin.

Takže dnes již by to samé zboží v obchodě nestálo 100 bitcoinu, ale jen 88,8 USD. Tento příklad by mohl fungovat i naopak. Z pohledu prodávajících, když by ve svém obchodě prodávali zboží za 100 bitcoinů a cena by se k dolaru propadla, jak jsme byli svědky po uklidnění situace kolem Kypru, kdy hodnota bitcoinu spadla z 240 USD zpět k hodnotám okolo 60 USD za bitcoin. Aktuálně se cena pohybuje v rozmezí 120 až 160 USD za 1 bitcoin. Z poslední věty si můžete udělat sami úsudek, že tato měna ať je sebezajímavější pro spekulanty a sebezajímavější pro lidi, kteří přestávají věřit bankovním institucím, tak pro běžný život a placení je tato měna stále ještě hodně velkou neznámou a nikdo s určitostí nemůže říci, že tato měna bude mít své pevné místo ve finančním světě.

Podobně jsou na tom komodity v podobě drahých kovů. Drahé kovy již od dávnověku byly používány pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako měnová záruka při emisích bankovek. Představme si, že bychom dostávali mzdu vyplacenou ve zlatě, nebo ve stříbře a tyto kovy bychom posléze směnovaly za mince a s těmi bychom pak posléze platili.

V posledních pár letech jsme byli svědky spekulativního nárůstu cen obou kovů. Zlato se dostalo až na cenu kolem 1 800 USD za trojskou unci a stříbro při spekulativní horečce vyšplhalo až na 49 USD za trojskou unci. Nejhorší přitom je, že tyto nárůsty byly vždy následovány prudkými propady. Z pohledu ceny zlata, kdy ještě v roce 2008 stálo něco málo kolem 750 USD, tak v září roku 2010 již stálo 1 923 USD za trojskou unci.

Tento případ by se vyplatil zaměstnancům, ale již ne zaměstnavatelům. Opačný případ je od září 2010 až do posud, kdy se zlato propadlo k cenám 1 330 USD za unci, aby následně posílilo zpět nad 1450 USD za unci. Tady se dá taky sledovat, jak určité skupiny spekulantů dokáží posunout ceny jednotlivých komodit v řádech desítek % oběma směry.

Prudké změny cen či kupní síly lze eliminovat tím, že existuje elastická nabídka daného aktiva, kterou má pod kontrolou nějaká monetární instituce. Tento princip je důvodem existence centrálních bank, které spravují fiat peníze (přestože existují i jiné způsoby, jak podobného výsledku dosáhnout).

Zastánci zlatého standardu na uvedené argumenty obvykle reagují tak, že tento systém by přinesl dlouhodobou cenovou stabilitu. Zlatý standard ale sám o sobě negarantuje vůbec nic. Je to jen slib vlády, že hodnota papírových peněz bude odpovídat konkrétnímu množství zlata. I ve zlatém standardu je tak možné vytvořit inflaci tím, že se změní tato definice hodnoty peněz. Například v roce 1933 byla změněna hodnota dolaru z jedné dvacetiny unce zlata na jednu pětatřicetinu unce zlata.

Tento jednoduchý krok tak devalvoval hodnotu „peněz krytých zlatem“ o téměř 60 %. Samotné existence zlatých rezerv neznamenají vůbec nic a nikde není psané, že každá jednotlivá vláda nemůže změnit podmínky hodnoty peněz vůči zlatu. Tak jak doposud bylo znárodňování jen neblahým stínem na komunistické éře, proti které povstal celý východní blok a 20 let po revoluci jsme se dočkali znárodnění peněz drobných střadatelů s posvěcením západních struktur, jako jsou Evropská Unie, Eurozóna v čele s Německem a Francií.

Autor je investičním analytikem portálu STOX.cz

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak to je opravdu masakr, jsem zvědav, kam až Bitcoi...
Tomas Blaha
17. 6. 2013, 17:10
o flipcoin ne ale nasel jsem <a rel="nofollow...
Le Fin
7. 6. 2013, 13:59
Ahoj chtel bych koupit nejaky bitcoiny. Proste do to...
Petr
3. 6. 2013, 21:20
Ahoj všichni. Tak to by nemohlo.Máme tu bankovní ...
Radek Boháč
27. 5. 2013, 10:37
jo ale v ktere bance? Vsimnete si ze je rec o roku 1...
J
26. 5. 2013, 21:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená