FinExpert.e15.cz

Realitní kanceláře: Odborná pomoc nebo nutné zlo?

Obchod s nemovitostmi patří mezi nejlukrativnější druhy podnikání. Na trhu s realitami se pohybuje nespočet jednotlivců a firem zabývajících se tímto druhem podnikání. Všechny inzerují jen "ty nejlepší" služby pro ty, co chtějí koupit nebo naopak prodat pozemek, byt či dům.
Realitní kanceláře: Odborná pomoc nebo nutné zlo?

Koupě a prodej nemovitosti je pro člověka, který se v této oblasti nepohybuje docela tvrdým oříškem. Mnozí si ani nedokáží představit, do jakých spletitých vztahů a rizik se svým jednáním mohou dostat. V lepších případech to končí tak, že si člověk řádně zkomplikuje život. V horších případech přicházejí lidé o nemovitosti, peníze nebo obojí.

Je někdy až k neuvěření, jak se někteří nezkušení jednotlivci pouštějí do milionových obchodů a přitom nemají v této oblasti žádné právní povědomí. Neuvědomují si, že se při prodeji či koupi nemovitosti nejedná pouze o výběr nejlepší nabídky, ale že jde především o zajištění bezpečného průběhu celé transakce. Bylo by naivní si myslet, že každá realitní kancelář vám zaručí bezproblémový průběh celého obchodu, stejně tak ani vaše sebevětší snaha nemusí vést k úspěšnému konci, opak bývá mnohdy pravdou.

Svépomocí nebo s realitkou?

Chcete-li prodat nebo koupit nějakou nemovitost, musíte se rozhodnout, zda využijete svých schopností a vědomostí a pustíte se do obchodu sami, nebo požádáte o pomoc realitní kancelář. Každá z variant má něco, čím tu druhou předčí. Porto je jen na vašem uvážení, jakou variantu upřednostníte.

Nezanedbatelnou roli při výběru optimálního řešení by měl hrát také čas, jaký jste ochotni problému věnovat a kolik peněz a úsilí do transakce chcete dát. Nemáte-li žádnou zkušenosti s převody majetku, obraťte se na profesionály a nelitujte vynaložených peněz za poskytnuté služby. Jakékoliv laické právní experimenty totiž nedopadají dobře.

Pozitiva realitních kanceláří

  • praxe a zkušenosti v oboru
  • vytvoří veškeré právní dokumenty
  • profesionální přístup
  • zastupování při všech jednáních
  • rychlejší nalezení prodávajícího či kupujícího
  • zajištění veškerých podkladů nutných k uzavření smlouvy
  • finanční a daňová poradna
  • poskytnutí doprovodných služeb (financování, stěhování, přepis energií u dodavatelů apod.)

Možné nevýhody realitních kanceláří

  • nutnost platit provizi (obvykle jen u prodávajícího)
  • možnost špatné volby realitní kanceláře

Jak poznat dobrou realitní kancelář?

Neexistují jednoznačná kritéria, která zaručí výběr té nejlepší realitní kanceláře. Na druhou stranu se můžete držet určitých pravidel, která alespoň napoví, zda bude vámi navštívená kancelář zrovna ta nejlepší.

K dobré realitní kanceláři vás může nasměrovat doporučení od vašich přátel, kteří její služby v minulosti využili. Výrazně také napoví skutečnost, jak dlouho firma na trhu působí a zda má pouze místní, krajskou, popř. celorepublikovou působnost.

Nechejte se ovlivnit již prvním dojmem při kontaktu s pracovníkem reality. Všímejte si jeho ochoty, vybavení kanceláře, posuďte šíři nabídky, kvalitu inzerce a propagačních materiálů. Mezi nejdůležitějšími hodnotícími parametry by se mělo objevit to, jakým způsobem a v jakém rozsahu jsou nabídky k prodeji prezentovány. V praxi se jedná například o výpisy z katastru nemovitostí, snímky z katastrální mapy, fotodokumentace, stavební dokumentace apod. Tyto listiny by měla mít realitní kancelář k dispozici k případnému nahlédnutí.

Zavedená firma obchodující s nemovitostmi disponuje dobře informovanými a znalými pracovníky. Je schopna zabezpečit kompletní průběh převodu vlastnictví od vypracování podkladů, inzerce, přípravy smluv a způsob úhrady kupní ceny až po účast při fyzickém předání nemovitosti. Jistě oceníte i služby týkající se daňových záležitostí při převodu nemovitosti.

Dále si prověřte, zda má firma pevně stanovené úřední hodiny, stálé sídlo a je-li realitní činnost její hlavní náplní. Existuje totiž mnoho tzv. one-man realitek, které obchody zprostředkovávají „na koleně“ a při sebelepší vůli se nemohou o klienta postarat po všech stánkách. Navíc klienty vtahují do právně nebezpečných situací, které mohou vyústit až v několikaleté soudní tahanice.

Provize realitních kanceláří

Při prodeji nebo nákupu nemovitostí jde lidem většinou v první a zároveň v poslední řadě o peníze. U seriózních realitních kanceláří se pohybuje provize při prodeji od 3 do 6 % z kupní ceny. U pronájmů očekávejte výslednou sumu dosahující výši jednoho až tři měsíčních nájmů. Provize by měla být splatná až po úplném dokončení smluvených úkonů. Zavedené kanceláře také nesou riziko, že nemovitost neprodají a vynaložené náklady jdou v plné výši na jejich úkor.

Prodáváte-li například rodinný domek a požadujete 1,5 milionu korun, bude činit provize pro realitní kancelář zhruba 45 000 až 90 000 korun. Sami si zhodnoťte, zda je to pro realitku adekvátní odměna vzhledem k odvedené práci.


Někdy bývá výhodné zajistit si nákup či prodej nemovitosti u většího počtu realitních kanceláří a následně s nimi uzavřít zprostředkovatelské smlouvy. Kladem je rozsáhlejší nabídka při nákupu nebo širší výběr zájemců při prodeji.

Zprostředkovatelská smlouva

Důležitým momentem ve vztahu mezi zákazníkem a realitní kanceláří je samotné znění zprostředkovatelské smlouvy. Dohoda musí obsahovat rozsah zastoupení, rozpis služeb, které firma zajistí, výši odměny a její splatnost, termíny k uzavření kupní smlouvy, možnost odstoupení od smlouvy apod. Jasně si vyjasněte minimální prodejní cenu nemovitosti, kterou jste ochotni akceptovat. Pokud je to možné, trvejte na úhradě kupní ceny přes tzv. vázaný účet (například notářská úschova). Vždy si smlouvu pečlivě přečtěte, popř. si nechejte čas na rozmyšlenou.

Za kolik?

Prodávající má většinou vyšší finanční požadavky, než jaká je reálná možnost prodeje v daném místě a čase. Proto je nutné najít všem vyhovující kompromis. Příliš ze svých nároků ale neustupujte. Zbytečně by jste přišli i o několik tisíc korun. O hodnotě nemovitosti zejména vypovídá znalecký posudek, který vám vypracuje znalec v oboru oceňování nemovitostí.

Koupě nebo prodej nemovitostí je pro většinu lidí náročnou životní zkušeností. Když narazíte na solidního kupujícího, prodávajícího či realitní kancelář, může celý obchod proběhnout poměrně rychle a hladce. Výše uvedené rady by vám v této záležitosti mohly pomoci.

Nezapomeňte, že:
 
- zaplacením kupní ceny nedojde k faktickému převodu vlastnictví. Převod vlastnictví je uskutečněn pouze vkladem vlastnického práva v katastru nemovitostí.
 
- nezaplacení kupní ceny automaticky neznamená neplatnost převodu vlastnictví, jakmile již k němu došlo.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená