FinExpert.e15.cz

Realitní fond ČSOB zhodnotil investice o 28 % p.a.

Důvody přízně, kterou realitnímu fondu čeští investoři prokazují, jsou zřejmé. Výkonnost tohoto akciového fondu za posledních 12 měsíců činí 28 %.

Investice do fondu ČSOB Realitní Mix, který byl uveden přesně před rokem, přesáhla 1 miliardu Kč. Dosavadní výkonnost však není jediným důvodem zájmu investorů. V České republice jsou nemovitosti tradičně pokládány za složku patřící do portfolia každého drobného investora. Nemovitostní fondy tak představují jen jiný projev této vlastnické tradice a zájem o ně nejspíše podle odborníků dále poroste.

Fond ČSOB Realitní Mix investuje do cenných papírů společností, které podnikají na evropském, americkém a asijském trhu v realitách a developmentu (výstavbě, správě a provozování nemovitostí či obchodování s nimi). V Evropě fond alokuje 30 % portfolia do společností aktivních na realitních trzích střední a východní Evropy. Fond přitom zajišťuje investory proti měnovému riziku, investice do fondu jsou v českých korunách.

Po velmi dobrých výsledcích nemovitostních akcií v posledním roce jsou vyhlídky i nadále poměrně příznivé. Hospodářský růst v regionu střední a východní Evropy by měl ceny akcií podporovat. Růst zůstává velmi silný a v mnoha velkoměstech tohoto regionu je nadále nedostatečná nabídka jak obchodních center a kancelářských budov, tak kvalitního bydlení ve srovnání s rozvinutými trhy. V západní Evropě jsme navíc svědky vyššího než očekávaného hospodářského růstu. Je sice pravdou, že po růstu cen realitních akcií v posledních dvanácti měsících se tyto akcie již obchodují s vysokou prémií oproti čistému obchodnímu jmění firem, ale na druhou stranu ceny pronájmů kancelářských prostor v evropských městech jsou stále ještě pod úrovní z roku 2001. Existuje tedy zřejmý prostor pro další růst. V minulém roce byl navíc v západní Evropě nastolen  pozitivní trend zvyšování obsazenosti komerčních realit. Hlavním rizikem pro realitní akcie tak v následujících měsících bude případný růst úrokových sazeb, který by mohl mít negativní dopad na přeceňování nemovitostí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená