FinExpert.e15.cz

Realitní bublina

Ceny bytů se ve městech zvýšily za poslední dva roky až o čtyřicet procent. V článku jsou popsány hlavní příčiny růstu cen nemovitostí určených k bydlení.

Z pohledu profesionálního poradce pro financování bydlení sleduji v poslední době vývoj cen bytů a domů. Je zřejmé, že průměrné realizované ceny za bydlení se meziročně nad očekávání zvýšily. Spousta lidí si klade otázku, kam tento vývoj bude nadále směřovat a zda nebude mít za následek i pozdější pokles cen, neboť současné požadavky prodávajících a realitních makléřů se jim zdají nadsazené. Jaké jsou hlavní příčiny nedávného růstu cen nemovitostí určených k bydlení?

Makléři straší vstupem do EU
Nejčastěji zmiňovaným argumentem realitních makléřů je blížící se vstup do Evropské unie. Po něm prý bude následovat nutně další růst cen vyvolaný movitějšími zájemci o nemovitosti k bydlení ze stávajících zemí EU. Těmito tvrzeními se jim daří přesvědčovat k nákupu i ty, kteří by za jiných okolností na nákup nemovitosti tak nespěchali.

Silné ročníky chtějí zakotvit
Jistý vliv na rozhýbání obchodů s realitami mají v posledních letech i populačně silné ročníky. Tito lidé mají za sebou studia, vojnu, cesty po světě, začínají rodit děti (byť mnohem opatrněji než jejich rodiče) a před sebou i perspektivu nejproduktivnějších let života. V okamžiku založení rodiny se ohlížejí po definitivním místě pro zřízení rodinného hnízda.

Dosažitelné úvěry
Na trh s bydlením máme vliv i my, finanční poradci, jestliže dokážeme za velmi slušných podmínek nabídnout dosažitelný úvěr na bydlení. V poslední době se staly samozřejmostí i úvěry s nulovou akontací a především u úvěrů s objemem nad půl milionu korun ještě neskončila cenová bitva o nejníže nastavenou úrokovou sazbu. Takže vlastní bydlení si nyní mohou dopřát i lidé ze středních příjmových vrstev. A splácet skromné bydlení se dá i s průměrným platem. Navíc hypotéka i úvěr ze stavebního spoření jsou dotovány státem.

Deregulace se opět odkládá
Jednoznačně nepříznivý vliv pro trh s bydlením má stále odkládaná deregulace nájemného. Je to stará písnička, takže následky připomenu jen ve zkratce. Nájemci bytů s regulovaným nájemným často blokují části nebo celé domy, majitelé těchto nemovitostí nemohou účinně spravovat z nízkého nájemného nájemní domy, případně šroubují nahoru ceny za nájem těm, kteří privilegium regulace nemají. Politici se již léta bojí tento problém řešit. Za ilustrativní můžeme považovat výrok Václava Klause z devadesátých let, že tržní nájemné by si jeho matka nemohla dovolit. Maminka mu jistě poděkovala, ale statisíce zejména mladých lidí jsou tím pádem nuceni platit nájemné pokřivené nad jinak možnou tržní hladinu.

Spekulanti se činí
Posledním nezanedbatelným vlivem jsou spekulativní nákupy. Jsem svědkem toho, že byty často kupují lidé, kteří mají již bydlení zajištěné. Nemovitost kupují za úvěr se státním příspěvkem a jeho splácení pokrývají z příjmů za jeho pronájem. Ke spekulacím jsou vyprovokování jednak lehce dosažitelnými úvěry a také pobídkami realitních makléřů k tomuto druhu investice. Bez ohledu na krátkodobý možný pokles cen, jim po splacení zůstane v rukou mnohem vyšší hodnota, než v době, kdy ji kupovali. Navíc se při splácení příliš nenadřou, za předpokladu, že se jim podaří najít solventního nájemce. A to se jim, alespoň ve větších městech, zatím slušně daří.

Závěr? Očekávejme stagnaci cen
Předpokládám, že v nejbližších letech budou ceny nemovitostí stagnovat nebo dokonce načas klesnou. Vliv vstupu do EU bude podle mého názoru jen okrajový. Vliv silných populačních ročníků bude sice pár let trvat, ale nemá zásadní vliv na cenu. Optimální deregulaci nájmů nelze v současné vládní konstelaci očekávat. Neodhodlala se k ní ani pravice v letech, kdy by to bylo politicky únosnější. Mnoho spekulantů sice současné vysoké ceny neodláká, ale všímám si, že díky vysokým cenám odkládají nákup bytu ti, kteří ho skutečně potřebují. Je tedy podle mého názoru jen otázkou času, než se ceny vrátí do normálu, nejpozději snad se vstupem do EU.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupem nemovitostí? Také vyčkáváte, že ceny poklesnou, nebo těmto prognóznám nevěříte, a raději jste využili nízkých hypotečních úvěrů a pořídili si vlastní bydlení již teď?

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

nečekám...
Lumír U.
27. 5. 2003, 16:06
bublina???
vita
26. 5. 2003, 21:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená