FinExpert.e15.cz

Reader´s Digest Výběr sází na první pohled

Obálky nadepsané velkými nápisy Soutěž, Vaše šance na hlavní cenu a podobnými většinou obsahují jen zavádějící reklamní prospekty. Na jakém principu jsou tyto nabídky založeny?
Reader´s Digest Výběr sází na první pohled

Ani nevím jak, stal jsem se výhercem Velké hry o hodnotné věcné ceny a ještě větší peníze. Vše za mě vyřídilo nakladatelství Reader´s Digest Výběr. Škoda jen, že vyzvednutí tak lákavých cen bylo, jak jsme záhy zjistil, vázáno na zakoupení nějaké té knihy o kterou jsem opravdu neměl velký zájem.

Protože vše až příliš zavání snahou oklamat spotřebitele a uvést jej v omyl dle zákona č. 634/1992 Sb. O ochraně spotřebitele, konkrétně paragrafu 8 (Zákaz klamání spotřebitele), oslovil jsem své přátele, zda-li i jim přišly od RD Výběru dopisy s výzvou na „vyzvednutí“ velké ceny. Pak jsem všechny ty „důvěrné“ a „osobní“ dokumenty rozložil na stole a začal je podrobněji zkoumat.

Rozdíly mezi úředním a "výherním" dopisem

Pokud vám přicházejí klasickou poštou výpisy z banky, jsou zpravidla uloženy v decentní obálce. Rovněž tak výnosy od soudu, notářské oznámení či výpisy z registru cenných papírů. A prakticky vždy jsou doručeny na jméno. Asi ještě nikdo nedostal rozhodnutí soudu o získání značné sumy peněz (například z dědictví) přímo do poštovní schránky. Ještě méně je pravděpodobné, že by přímo na obálce bylo velkým písmem upozornění, že její obsah má mimořádný význam.
Pravým opakem jsou však obálky od RD Výběru. Vše s jasným cílem: vnutit spotřebiteli představu exkluzivity a velkého štěstí, kterého ho (konečně) potkalo. K dovršení celé radostné události pak stačí jen odpovědět na dopis a zakoupit si nějakou tu knihu či jiný předmět. Vždyť co je pár set korun oproti těm statisícům, které má prakticky již na dosah ruky?

Ale pozor! Přes všechno pozlátko a slibované velké výhry, není výhra vůbec jistá. Zakoupením dalšího a dalšího zboží se dostáváte jen do dalších a dalších kol losování. Tedy úplně stejně jako u jiných soutěží, včetně velmi malé pravděpodobnosti na výhru. Spíše než vysněného bohatství budete jen platit za vstup do dalšího kola soutěže.

Čím se tedy takové „prapodivné“ dopisy od RD Výběru, popřípadě jiných firem, vyznačují?

Razítka jako z úřadu 

Na důvěryhodnosti vždycky dodá nějaké to razítko. Pokud je kulaté, je dojem serióznosti skoro dokonalý. A tak na jedné obálce od RD Výběru můžeme vidět hned dvě velká červená razítka. Jedno s předtištěným výrazným textem „Schváleno“ a datem. Druhé razítko s textem: „Pokyny pro finále“ a s doplňkem „Odeslat jen v případě povolení vstupu“.
Obě razítka vypadají věrohodně, neboť jsou rozmístěny na obálce jakoby nahodile. Trochu rozmazaný text, dodá punc opravdovosti. Ve skutečnosti se ale o žádná razítka nejedná. Vše je vyhotoveno nejspíše již při zhotovování obálky. Ve spotřebiteli se tak vyvolává pocit „Schválení“ jakéhosi povolení ke vstupu do finále. Obě „razítka“ však nemají žádnou informační, natož pak právní hodnotu.

Zdání úřední obálky 

Dalším výrazným znakem dopisů od RD Výběru je vyvolávání zdání úřední obálky a umisťování „nálepek“ a nesrozumitelných šifer. Tak například na jedné obálce je možné vidět velký text „03-F“ a označení „Série 041020105“ a imitaci čárového kódu. Na podlouhlé obálce je jakoby poštovní známka, přes kterou je kulaté razítko Výherní komise a uprostřed razítka „Předseda výherní komise V. Sassmann“. Škoda jen, že se pan Sassmann také nepodepsal. Razítko bez podpisu je totiž bezcenné.
Když už jsme u výherní komise, nakladatelství RD Výběr má i „Poštovní oddělení“, které nás informuje, že přiložené dokumenty jsou ověřeny právě tímto oddělením. Jen mě osobně zajímá, co vlastně může ověřovat poštovní oddělení. Asi jen to, že pošta odejde včas.
Dále tu najdeme i podpis vedoucí expedičního skladu, která obálku potvrdila. Na další obálce se vyvolává asociace s obálkou z finančního úřadu, kdy v zeleném pruhu je text „Finanční oddělení RDV“ a pseudo-razítko „Potvrzení k účetní transakci přiloženo“. Opět ani zde se nejedná o žádné úřední potvrzení.

Klepněte pro větší obrázek

Obálka je schválena 

Hned na úvod, v našem případě, na první straně obálky, je spotřebiteli podsouván pocit jakéhosi schválení. Vždyť přece důležitý dokument nemůže schválit jen tak nějaký „Pepa“ z nejnižšího úřednického místa. Takový cenný dokument musí projít složitým schvalovacím procesem, kdy se k němu vyjádří několik navýsost seriozních úředníků. Ti z vás, kdož četli díla Franze Kafky, to zajisté chápou.
Na jedné obálce najdeme nápis „Adresát schválen – okamžitá odpověď nutná“ s dovětkem vyhotoveným tučným písmem „Doručení“ a „RYCHLÉ“ k němuž ještě směřuje červená šipka.
Ani v tomto případě nemá žádné z těchto označení sebemenší právní význam. Vše má vyvolávat pocit, že obálka pro vás prošla přes ruce (a razítka) několika úředníků, kteří si vzájemně schvalovali vaše postoupení na kafkovský Zámek, tedy promiňte, zde do finále.

Co obálka obsahuje 

Pochybuji, že by na obálce od soudu bylo hned na modrém pruhu poznačeno „Důvěrné informace o získání peněz“. Zato firma RD Výběr s takovym oznámením operuje. A tak tu na jedné obálce nalézáme text „Důvěrné informace o předání výher“ s dovětkem „Odpovězte prosím ihned“.
Každý pošťák tak má možnost si přečíst, že spotřebitel, říkejme mu pan Důvěřivý, má již výhru v kapse a nyní jsou mu zasílány instrukce k vyzvednutí výhry. Na zadní straně obálky je vidět dokonce i částka, kterou pan Důvěřivý (možná) vyhrává. V tomto případě to byly nějaké 3 miliony. Doufám jen, že cestou obálku neuvidí závistivá poštovní úřednice a nepošle ji zpět s tím, že adresát neexistuje (tak jak radí instrukce na další obálce) a nebo, nedej bože, ji nezahodí do koše, aby náš pan Důvěřivý nezískal ty 3 miliony.
Na další obálce bylo na zadní straně informace zpravující „V obálce najdete listiny, které vyžadují rychlou odpověď. Přinášejí Vám možnost vyhrát 3 000 000 Kč“. Celý oznam má přibližně stejnou hodnotu, jako informace, že když vyplníte tiket sazky, máte možnost vyhrát 3 000 000  a nebo také ne. 
Snad aby se obálka RD Výběru nepletla s výpisem z banky, je na ní uvedeno “Vstup do finále hry – předání výher“. Opět navození pocitu hvězdného finále a velké výhry. Do tohoto výčtu ještě přidán další grafický bonbónek vydavatelství RD Výběru: výčet obsahu obálky se zaškrtávacími políčky a podpisy finanční ředitelky, manažera Velké ceny a předsedy výherní komise. Ve všech případech je pochopitelně zaškrtnuté políčko ANO.

Úkol pro vás: "nezdržujte se čtením a rychle odpovězte" 

Hned na obálku je dobré přidat informaci o nutnosti rychlé odpovědi. Zde musím znovu apelovat na všechny čtenáře a hlavně čtenářky, aby nepodléhali časovému tlaku a vše si nechali v hlavě důkladně promyslet. Doufám, že nikoho nenapadne, sotva co doma odhodí do kouta nákupní tašky, rychle zaškrtávat políčka slibující výhru a běžet vhodit obálku s přihláškou o výhru do poštovní schránky. Takovým potvrzením volného políčka si totiž většinou objednáte i nějaké to zboží na dobírku o které nemáte zpravidla zájem.
Na další, tentokrát narůžovělé obálce, byl oznam „Důvěrné!, Odpovězte co nejrychleji“. Text obepínal stylizovanou zeměkouli s letícím dopisem kolem glóbu. Obálka letící kolem světa, přece na nikoho nečeká. Kdo neodpoví rychle, přijde o výhru! Škoda jen, že v podobném duchu nejsou vyvedeny i obsílky od soudu. Možná že by se podařilo zvýšit, dnes tak mizernou, účinnost doručování soudních rozhodnutí jejím adresátům.

Klepněte pro větší obrázek

A ještě jedna věc mě zaujala, prakticky na všech obálkách se vyskytují slova jako „Důvěrné“, „Osobní list“, „Vybraný zákazník“ či „Osobní dokument“. Pokud jsou všechna tato oznámení opravdu určena jen pro vybraný úzký okruh potencionálních výherců, pak je s podivem, že poštovní adresa doručitele se nikde nenacházela na obálce, ale byla vždy na listu uvnitř obálky, která obsahovala průhlednou fólii. Obálky se všemi těmi pseudo-razítky a nálepkami, podpisy pracovníků RD Výběru a oznámeními o omezené platnosti či o důležitosti této obálky, tedy nejspíše šly samostatně od samotného obsahu obálky, který vznikl jinde. Ale o samotném obsahu si povíme až někdy příště.


Vyjádření z Readest Digest - Výběr

Od Denisy Štrbové z oddělení Public Relation Readest Digest - Výběr jsme ke článku získali následující vyjádření: "Děkujeme za upozornění i možnost vyjádření, ale naše taktika v podobných případech je nereagovat a nekomentovat. Je to totiž zbytečné..."


A jaké jsou vaše zkušenosti se zásilkami od RD Výběru? Znáte někoho, kdo opravdu vyhrál, nebo jen ty kdo stále pouze platí za nové a nové knihy?

Další článek


 

Související články


celkem 29 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den paní Vlasto,to nemyslíte vážně?Vy tomu opr...
Jana
26. 1. 2017, 08:39
UPOZORNENI: pouze provadite nakup, zadne vyhry u fir...
Policie ČR
13. 5. 2014, 23:14
Jsem jeden z mnoha, který akorát jak nepříčetný už d...
zdz
13. 3. 2014, 10:25
Nebudete tomu věřit, ale znám člověka, který od nich...
Evelyna
14. 1. 2014, 15:53
To si dělají z lidí jenom srandu hlavně chtějí aby s...
Helena
4. 12. 2013, 12:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená