FinExpert.e15.cz

RB: Zisk 1. čtvrtletí vzrostl o 160%

Raiffeisenbank a.s. vytvořila v 1. čtvrtletí čistý zisk ve výši 138 milionů korun. Výrazný nárůst zisku podpořený především růstem v úvěrové oblasti

V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl čistý zisk Raiffeisenbank a.s. 137,7 milionu korun. Oproti 53,2 milionu ve stejném období roku 2005 to představuje nárůst o 159 procent.
„Za silným růstem zisku je především pokračující silná expanze v úvěrování, k výraznému nárůstu dochází hlavně v poskytování hypoték,“ komentoval výsledky za první čtvrtletí generální ředitel a předseda představenstva banky Lubor Žalman.

Zisk banky před zdaněním vzrostl o více než 150  procent  a dosáhl 188,4 milionu korun. Výsledky jsou nekonsolidované, podle mezinárodních účetních standardů IFRS. Úrokové výnosy přitom banka zvýšila o 36 procent, příjmy z poplatků a provizí se zvýšily jen o necelá čtyři procenta.

Celková aktiva banky meziročně vzrostla o 11 procent a dosáhla 77,8 miliardy korun. K nárůstu přispívá především rostoucí zájem o úvěry. Objem poskytnutých úvěrů ke konci března dosáhl 48 miliard korun a oproti loňskému březnu vzrostl o 23 procent.

Silný růst i nadále pokračuje v hypotečních úvěrech. Banka za první čtvrtletí poskytla hypotéky za téměř 1,5 miliardy korun, což představuje nárůst o 130 procent. „Výrazně větší zájem o úvěry navíc pokračuje, k poskytnutí nových hypoték za dvě miliardy korun banka potřebovala 14 týdnů od počátku roku, zatímco loni to bylo 29 týdnů a v roce 2004 trvalo vyřízení hypoték ve stejném objemu celý rok,“ uvedl Lubor Žalman.

Rekordní výsledky hypoték tak přispěly k růstu úvěrového portfolia, celkový objem půjček poskytnutých drobným klientům v březnu poprvé v historii přesáhl 10 miliard korun. K nárůstu přispívá především další rozšiřování produktové nabídky, letos na jaře banka představila mj. hypotéku na nemovitosti v zahraničí, dále zvýšila dostupnost bytů v družstevním vlastnictví či snížila minimální věk nutný pro poskytnutí hypotéky. Již v loňském roce banka jako první mj. představila hypotéku bez doložení příjmu či úvěr kombinovaný s investičním životním pojištěním.

Rovněž v oblasti spotřebitelského financování banka představila řadu novinek. Prodloužila mj. maximální splatnost úvěru Rychlá půjčka až na šest let a zvýšila nejvyšší možnou financovanou částku na 200 tisíc korun. V prvním čtvrtletí letošního roku banka poskytla spotřebitelské úvěry v objemu téměř 250 milionů korun, což představuje meziroční růst o 23 %.

Úvěry rostou i ve firemním bankovnictví, počet Podnikatelských rychlých půjček se v meziročním srovnání více než zdvojnásobil, počet poskytnutých Podnikatelských kontokorentů je dokonce více než třikrát větší než v prvním čtvrtletí minulého roku. Tento nárůst odráží jednodušší přístup podnikatelů k úvěrům. Banka loni zavedla tzv. limitní přístup k financování, při kterém se klient dopředu dozví, jak velký úvěr může získat. Samotné vyřízení úvěru je pak otázkou 30 minut. Nově banka nabízí  rovněž úvěry pro sdružení vlastníků bytových jednotek a bytová družstva.

S úvěrovou expanzí počítá Raiffeisenbank i v dalších měsících. V březnu proto společně
s Raiffeisenbank Polska dokončila první sekuritizaci bankovního portfolia ve střední a východní Evropě. „V praxi to znamenalo snížení objemu rizikově vážených aktiv v řádu několika miliard korun. To nám dává prakticky neomezený prostor pro rozvoj prodeje úvěrových produktů,“ vysvětlil tento krok Lubor Žalman.

Banka ke konci března zaměstnávala 1149 pracovníků, klienty obsluhovala na 49 pobočkách.
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená